معرفی رشته کاردانی دریانوردی
معرفی رشته کاردانی دریانوردی معرفی رشته کاردانی دریانوردی هدف این رشته تربیت افراد متخصص در کاربرد علوم و فنون تخصصی برای هدایت و اداره شناورهای مختلف در آب‌ها

"اقیانوس ها مانند حبابی دور زمین را پوشانده اند و هر کشور قدرت فرماندهی بر این دریاها را داشته باشند می تواند ثروت کل دنیا را در دست داشته باشد و بر کره زمین مسلط شوند. شرط مهم برای این کار داشتن نیروی دریایی قدرتمند است که بتواند پایگاه عملیاتی در داخل کشور و ماورای دریا داشته باشد و با داشتن تعداد زیادی کشتیرانی تجاری کادر خود را تکمیل کنند". این ها از گفته های آلفرد تیر هامان ابداع کننده استراتژی دریایی در قرن بیستم بود.

همه چیز درباره شغل ناخدا | کاران 

کشور ما به دلیل اینکه از شمال و جنوب به دریا ختم می شود و در یکی از حساس ترین شاهراه های حیاطی و ارتباطی آبی جهان قرار گرفته است بسیار اهمیت دارد. و رشته های مربوط به دریانوردی در کشور ما اهمیت فراوانی دارد.

یکی از مهم ترین رشته های تحصیلی در کشورما رشته های مربوط به آبهای دریا مانند دریانوردی و یا کشتیرانی است. در ادامه برای علاقه مندان شرکت در کنکور برای رشته دریانوردی اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که می توانید در ادامه بخوانید.  درباره رشته کاردانی دریانوردی در پرشین وی بخوانید.

رشته کاردانی دریانوردی

هدف این رشته تربیت افراد متخصص در کاربرد علوم و فنون تخصصی برای هدایت و اداره شناورهای مختلف در آب‌های ساحلی است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در ارگان‌های دولتی و خصوصی مسؤولیت فرماندهی و هدایت شناورهای ساحلی را به عهده بگیرند همچنین می‌توانند در ارگان‌های دولتی و خصوصی مرتبط با صنعت حمل و نقل و دیگر صنایع دریایی،‌ سازمان‌های مجری قوانین محلی دریانوردی و بنادر به عنوان راهنما و مسؤول عملیات و خدمات بندری فعالیت نمایند.

فعالیت 30 هزار دریانورد در یک استان

 

درس‌های رشته کاردانی دریانوردی در طول تحصیل

دروس پایه

فیزیک الکتریسیته و مغناطیس، ریاضیات عمومی، ریاضیات کاربردی، فیزیک مکانیک و حرارت

دروس اصلی

نجوم، هواشناسی و اقیانوس‌شناسی،‌ مبانی مهندسی دریایی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، تاریخ و قدرت دریایی، اصول مدیریت، زبان تخصصی، الکترونیک عمومی

دروس تخصصی

ناوبری ساحلی و تخمینی، کار روی نقشه، قطب‌نمای مغناطیسی و جایرو، ناوبری نجومی، دستگاه‌های الکترونیکی، کمک‌ناوبری، قوانین و علائم دریایی، مخابرات دریایی، اصول کلی تعادل و ساختمان کشتی.

درباره آمادگی بدن با رشته دریانوردی

سازگاری بدن، میزان دید چشم و قد از جمله شرایط خاص رشته دریانوردی است

در ادامه پرویز باور صاد احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: رشته دریانوردی به عنوان یکی از حرفه های علمی کاربردی محسوب می شود و داوطلب می تواند بعد از وارد شدن به دانشگاه در زمینه های علمی، کاربردی و عملی کارهای مختلفی را ارایه دهد.

وی افزود: هدایت کشتی همانند هدایت هواپیما و هر نوع وسیله نقلیه دیگر مقررات و ضوابط خاص خود را دارد، به طوری که یک دریانورد باید بتواند هدایت کشتی را از نقطه مبدأ به مقصد به صورت ایمن و اقتصادی انجام دهد.

کارشناسی ارشد دریانوردی | انتخاب رشته و ظرفیت دانشگاه ها

باور صاد احمدی، تصریح کرد:‌ به دلیل اینکه رشته دریانوردی یک رشته بین رشته ای محسوب می شود، لذا علاقمندان باید در زمیته ریاضیات، تجارت، علم دریانوردی، ماهواره و نجوم اطلاعات کافی را داشته باشند.

وی، به قدرت مدیریت یک دریانورد اشاره کرد و گفت: علاوه بر موارد یاد شده یک دریانورد باید قدرت مدیریت بالایی داشته باشد تا بتواند هدایت کشتی از عرشه کشتی تا بخش تدارکات، الکترونیک را به درستی در مدت زمان طولانی انجام دهد.

باور صاد احمدی اظهار داشت: افرادی که به این رشته وارد می شوند باید شرایط سازگاری بدن، میزان دید چشم، قد و سلامت گوش حلق و بینی را دارا باشند.

باور صاد احمدی، اشاره کرد: بعد از انقلاب، آموزش عالی پیشرفت های بالایی را در زمینه رشته دریانوردی ارایه داده و بعد از اخذ مدرک کارشناسی و اخذ مدرک بین المللی در زمینه دریانوردی و کسب گواهینامه افراد می توانند دریانورد محسوب شوند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :