معرفی رشته مجسمه سازی+موقعیت شغلی در ایران
می‌تواند یک گیره لباس 7 متری باشد که درست در وسط شهر فیلادلفیا در سال 1976 قد علم کرده است یا پیکره... را در آکاایران بخوانید
مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است . امروزه برای فراگیری ریشه‌ای و بنیادی این هنر مثل سایر هنرها ، نیاز به تحصیلات دانشگاهی است . در کشور ما نیز رشته مجسمه‌سازی به عنوان یکی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر ارائه می‌شود .
آینده شغلی رشته مجسمه سازی - لیگال اپلای - موسسه اعزام دانشجو به ...
در تعریف مجسمه می‌توان گفت که هر شیئی‌ که‌ قسمتی‌ از فضا را اشغال‌ می‌کند به‌ آن‌ حجم‌ یا مجسمه‌ می‌گویند و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ آکادمیک‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد ؛ یعنی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ پس‌ از مطالعه‌ مبانی‌ عمومی‌ شامل‌ نقاشی‌ ، عکاسی‌ ، آشنایی‌ با طراحی‌ و چاپ‌ و رنگ‌، دروس‌ تخصصی‌ را مطالعه‌ می‌کنند که‌ این‌ دروس‌ شامل‌ طراحی‌ در هنر مجسمه‌سازی‌ ، آشنایی‌ با موزه‌ها و کارگاه‌های‌ حجم‌ ، نقش‌ برجسته‌ ، سفال‌ ، طراحی‌ و ساخت‌ سکه‌ می‌شود . در این‌ رشته‌ دانشجویان‌ در آغاز الفبای‌ حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد نسبت‌ به‌ طبیعت‌ شناخت‌ پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند که‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند و سپس‌ از طبیعت‌ عبور کرده‌ و آن‌ را پالایش‌ می‌کنند و در نهایت‌ ترکیب‌ می‌کنند و ماده‌ جدید به‌ دست‌ می‌آورند .
مهلت ثبت نام در نهمین سمپوزیم مجسمه سازی تمدید شد - اسکان

دیباچه:

می‌تواند یک گیره لباس 7 متری باشد که درست در وسط شهر فیلادلفیا در سال 1976 قد علم کرده است یا پیکره یک روحانی که در 1850 سال قبل از میلاد در مصر باستان متولد شده است و شاید هم سواری در حال فریاد زدن باشد که به ارتفاع 34 سانتی‌متر در سال 1505 میلادی خلق شده است. آری! آنها می‌توانند به هر شکل و هر اندازه‌ای باشند و از هر جنسی ساخته شوند؛ از سنگ و عاج و چوب و برنز گرفته تا تکه‌های فلز و اجزای دور ریختنی ماشین و موتورسیکلت و دوچرخه .اما با همه این تفاوت‌ها،‌نام همه آنها مجسمه است و حرف اصلی همه آنها نیز یک چیز است. همه آنها می‌گویند که مجسمه یک سفر است، سفری از زندگی روزمره به سوی احساس و اندیشه، به سوی زیبایی و مهمتر از همه به سوی گفتگوی تمدن‌ها،‌ فرهنگ‌ها و اندیشه‌های مختلف و متفاوت با یکدیگر. به عبارت دیگر هر مجسمه بیانگر یک اندیشه، فرهنگ و تمدن است. فرهنگ و اندیشه‌ای که گاهی اوقات از ورای قرن‌ها با انسان سخن می‌گوید و این نشان می‌دهد که هنر مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است.

امروزه برای فراگیری ریشه‌ای و بنیادی این هنر مثل سایر هنرها، نیاز به تحصیلات دانشگاهی است. در کشور ما نیز رشته مجسمه‌سازی به عنوان یکی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر ارائه می‌شود.در تعریف مجسمه می‌توان گفت که هر شیئی‌ که‌ قسمتی‌ از فضا را اشغال‌ می‌کند به‌ آن‌ حجم‌ یا مجسمه‌ می‌گویند و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ آکادمیک‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد؛ یعنی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ پس‌ از مطالعه‌ مبانی‌ عمومی‌ شامل‌ نقاشی‌، عکاسی‌، آشنایی‌ با طراحی‌ و چاپ‌ و رنگ‌، دروس‌ تخصصی‌ را مطالعه‌ می‌کنند که‌ این‌ دروس‌ شامل‌ طراحی‌ در هنر مجسمه‌سازی‌، آشنایی‌ با موزه‌ها و کارگاه‌های‌ حجم‌، نقش‌ برجسته‌، سفال‌، طراحی‌ و ساخت‌ سکه‌ می‌شود. در این‌ رشته‌ دانشجویان‌ در آغاز الفبای‌ حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد نسبت‌ به‌ طبیعت‌ شناخت‌ پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند که‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند و سپس‌ از طبیعت‌ عبور کرده‌ و آن‌ را پالایش‌ می‌کنند و در نهایت‌ ترکیب‌ می‌کنند و ماده‌ جدید به‌ دست‌ می‌آورند.

رشته مجسمه سازی از زیرمجموعه های کنکور هنر در  است . طبق  ، پذیرش در رشته مجسمه سازی در دانشگاه های دولتی روزانه و نوبت دوم ( شبانه )  صورت می گیرد . البته در رشته مجسمه سازی دانشگاه آزاد اسلامی هم پذیرش دانشجو دارد . برای قبولی در رشته مجسمه سازی علاوه بر شرکت در آزمون کتبی کنکور سراسری ، باید در یک آزمون عملی با ضریب 4 شرکت کرد . در این مقاله می خواهیم علاوه بر معرفی رشته مجسمه سازی ، ظرفیت این رشته در دانشگاه ها و دوره های مختلف و همچنین دانشگاه های پذیرنده رشته در را معرفی کنیم .

معرفی و انتخاب رشته مجسمه سازی - ظرفیت و دانشگاه های پذیرنده کنکور ...

توانایی‌های‌ لازم‌ :
دانشجوی‌ مجسمه‌سازی‌ باید عاشق‌ این‌ هنر باشد برای‌ مثال‌ وقتی‌ با مواد مجسمه‌سازی‌ برخورد می‌کند، به‌ هیجان‌ بیاید یا اگر با یک‌ مجسمه‌ برخورد می‌کند، شیفته‌وار جذب‌ آن‌ گردد.همچنین‌ لازم‌ است‌ که‌ طراحی‌ را به‌ خوبی‌ آموخته‌ و توان‌ آن‌ را داشته‌ باشد که‌ از خود بگذرد چرا که‌ اگر انسان‌ از خود نگذرد، نمی‌تواند رازهای‌ طبیعت‌ را کشف‌ کند و کار جدیدی‌ ارائه‌ دهد. همچنین‌ دانشجوی‌ مجسمه‌سازی‌ باید وقت‌ زیادی‌ را به‌ تمرین‌ و کار مداوم‌ اختصاص‌ دهد و از روابط‌ اجتماعی‌ خوبی‌ برخوردار باشد تا بتواند با بازار کار ارتباط‌ برقرار کند.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
هنرمند وظیفه‌اش‌ کار کردن‌ و خلق‌ کردن‌ است‌ و هنرمند مجسمه‌ساز نیز باید با این‌ هدف‌ وارد رشته‌ مجسمه‌سازی‌ شود نه‌ این‌ که‌ بخواهد پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ شغل‌ راحت‌ و بی‌دغدغه‌ای‌ پیدا کند. البته‌ اگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ کار کند و آثار خود را در نمایشگاه‌ها و آتلیه‌ها ارائه‌ دهد، مشکل‌ مالی‌ نخواهد داشت‌. از سوی‌ دیگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ می‌تواند در سایر رشته‌های‌ هنری‌ نیز فعالیت‌ کند. مثلاً وارد معماری‌ داخلی‌ شود و نقش‌ برجسته‌های‌ عظیم‌ درست‌ کند یا در هنر گرافیک‌ فعالیت‌ نماید.
مجسمه سازی | دوره ها و کلاس های آموزش مجسمه سازی در آموزشگاه مجسمه ...

اشتغال فارغ التحصیلان رشته مجسمه سازی

همان طور که در ابتدا اشاره شد،اگر به هنر و مجسمه سازی علاقه فراوان دارید،این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.برای فارغ التحصیلان این رشته،فرصت های شغلی مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها ساخت مجسمه است.

  • ساخت سردیس و تندیس برای مکان های عمومی،پارک ها،موزه ها و…
  • ساخت مجسمه های تزئینی
  • کارشناسی مجسمه های قدیمی
  • کارشناس در موزه ها
  • راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و ساخت مجسمه و …
  • کارشناس و راهنما در مراکز گردشگری تاریخی مانند تخت جمشید و …
  • کارشناسی عتیقه جات
درس‌های این رشته در طول تحصیل :

دروس عمومي

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

معارف اسلامی (1)

2

زبان خارجی (2) (عملی و نظری)

2

فارسی (1)

2

تربیت بدنی (2) (عملی)

1

زبان خارجی (1) (نظری و عملی)

2

تاریخ اسلام

2

تربیت بدنی (1)  (عملی)

1

*انقلاب اسلامی و ریشه ­های آن از قرن سیزدهم

4

معارف اسلامی (2)

2

*متون اسلامی (آیات و احادیث)

اخلاق و تربیت اسلامی (1و2)

3

*زیست شناسی

فارسی (2)

2

*آشنایی با کامپیوتر

* این دروس هر یک دارای ارزش 2 واحد بوده و 2 درس از این 4 درس باید توسط دانشجو انتخاب و گذرانده شود.

 

دروس پایه رشته مجسمه سازی

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

مبانی هنرهای تجسمی (1)

3

تجزیه و تحلیل نقد آثار هنری

2

مبانی هنرهای تجسمی (2)

3

هنر و تمدن اسلامی (1)

2

طراحی پایه (1)

3

هنر و تمدن اسلامی (2)

2

طراحی پایه (2)

3

آشنایی با هنر در تاریخ (1)

2

هندسه (1)

2

آشنایی با هنر در تاریخ (2)

2

هندسه (2)

2

آشنایی با موزه ­ها

2

کارگاه چاپ­ های دستی

2

تاریخ عمومی حجم­ سازی (1)

2

کارگاه نقاشی عمومی (1)

2

تاریخ عمومی حجم­ سازی (2)

2

کارگاه نقاشی عمومی (2)

2

آشنایی با هنرهای سنتی (1)

2

کارگاه مواد و روش­های ساخت

2

آشنایی با هنرهای سنتی (2)

2

دروس اصلی و تخصصی رشته مجسمه سازی

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

نقش برجسته (1)

2

کارگاه طراحی تخصصی (1)

3

نقش برجسته (2)

2

کارگاه طراحی تخصصی (2)

3

نقش برجسته (3)

2

کارگاه طراحی تخصصی (3)

3

نقش برجسته (4)

3

کارگاه برنزریزی (1)

2

کارگاه حجم تخصصی (1)

3

کارگاه برنزریزی (2)

2

کارگاه مجسمه­ سازی تخصصی (2)

3

کارگاه سرامیک (1)

3

کارگاه مجسمه­ سازی تخصصی (3)

3

کارگاه سرامیک (2)

3

فرم و فضا (1)

2

آشنایی با طرح و ساخت سکه (1)

4

فرم و فضا (2)

2

تجزیه و تحلیل و نقد آثار مجسمه­ سازی

2

رابطه مجسمه ­سازی با محیط (1)

2

طرح جامع مجسمه ­سازی (1)

2

رابطه مجسمه ­سازی با محیط (2)

2

طرح جامع مجسمه ­سازی (2)

2

کارگاه مجسمه­ سازی عمومی (1)

2

عکاسی (1)

2

کارگاه مجسمه­ سازی عمومی (2)

2

عکاسی (2)

2

آشنایی با فنون قالب­ گیری (1)

3

کارگاه ارتباط تصویری

2

آشنایی با فنون قالب ­گیری (2)

3

پروژه

8

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :