واسط های مغز و کامپیوتر
در بیشتر مواقع تعامل انسان با کامپیوتر و بسیاری از ماشین های ساخته بشر به وسیله حرکت های مکانیکی انجام می گیرد,از ضربه زدن به کلیدهای صفحه کلید و حرکت ماوس گرفت


در بیشتر مواقع تعامل انسان با

هرچند هنوز هم در ماشین های امروزی صفحه کلید و ماوس، دکمه ها و اهرم ها و... اجزایی جدا نشدنی به شمار می آیند، اما روند پیشرفت فناوری واسط ها، به ویژه واسط های بین انسان و کامپیوتر

* با SixthSense می توان امکاناتی همچون شماره گیر تلفن را روی سطوح مختلف از جمله کف دست ترسیم کرد.

میستری معتقد است، تجهیزات کنونی بسیار محدودند و مردم برای انجام امور خود ناچار هستند با اطلاعاتی که در داخل کامپیوتر

*سربند EPOC محصول Emotiv Systems برای تعامل با کامپیوتر از امواج مغزی استفاده می کند.

 لی طی یک نمایش ویدیویی مردی را نشان داد که با استفاده از این سربند ویلچر خود را کنترل می کند. هرچند حرکت ویلچر در پاسخ به درخواست آن شخص، کند و با وقفه همراه بود، اما همان طور که لی می گوید، این فناوری هنوز در آغاز راه است. به گفته او از فناوری Emotiv می توان برای کنترل کاراکترهای محیط های مجازی و بازی های کامپیوتری و نیز با توجه به حس جاری فرد، برای تغییر میزان نور و صدای اتاق استفاده کرد.

از سوی دیگر، فناوری SixthSense هنوز به بازار عرضه نشده است. به گفته میستری، این فناوری هنوز با چالش های فنی عدیده ای روبه رو است. او تاکنون چندین فناوری حرکتی، اشاره ای مختلف را توسعه داده که از آن جمله می توان به یک قلم ماورای صوت اشاره کرد که با استفاده از آن می توان روی نمایشگر کامپیوتر طراحی کرد. یک دوربین مادون قرمز متصل به لپ تاپ از دیگر تجهیزاتی است که میستری طراحی کرده؛ این دوربین حرکات دست کاربر را ردگیری می کند و کاربر می تواند حتی زمانی که واقعاً ماوسی را در دست ندارد، با حرکات دستش همان کنترل های ماوس را انجام دهد.  ساخت واسط حرکتی، اشاره ای SixthSense که پیش تر شرح آن رفت، 350 دلار هزینه دارد و در آینده از دوربین مادون قرمز در آن بیشتر استفاده خواهد شد و همچنین کاربران نیز به پوشیدن علامت گذارهای انگشتی نیازی نخواهند داشت.

 

LuminAR سیستمی که می توان آن را به جای لامپ روی سرپیچ های معمولی لامپ نصب کرد.

LuminAR از دیگر فناوری های معرفی شده در کنفرانس VMworld بود. ناتان لیندر یکی از مهندسان شرکت اینتل که در آزمایشگاه Media Lab دانشگاه MIT مشغول پژوهش است، این فناوری را نمایش داد. این سیستم در داخل سرپیچ های استاندارد و معمولی لامپ قرار می گیرد و می تواند اطلاعات دریافتی از اینترنت را روی هر سطحی پخش کند. طبق اهدافی که برای LuminAR پیش بینی شده، این سیستم خواهد توانست تجهیزات مختلفی همچون لپ تاپ ها، آی پدها و کتاب ها را به هم متصل کند و از این رو به محصول SixthSense شباهت زیادی دارد.

لیندر هدف این سیستم را چنین بازگو می کند: «دسترسی به اینترنت در هرجایی که می خواهید.»با این که بسیاری از واسط های بین مغز و کامپیوتر هنوز در سطح آزمایشگاهی تولید شده اند یا در امور تحقیقاتی استفاده می شوند، اما حتی عرضه معدودی از آن ها به بازار نیز نشان دهنده این است که این فناوری در شرف نفوذ به کاربردهای روزانه مردم است.

 

 محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


 

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :