Related image

ساختمان پنکه

پَنکه یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمانها فراوان مورد استفاده‌است. پنکه دارای پره‌های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می‌شود. پنکه‌ها معمولاً در دو نوع رومیزی و ایستاده ساخته می‌شوند.


نگاه اجمالی به پنکه
پنکه رومیزی یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمانها فراوان مورد استفاده می‌باشد. در کشور ما تعداد کارخانه‌های تولید کننده پنکه رومیزی انگشت شمار است.

Image result for ‫آشنایی با ساختمان پنکه‬‎

قسمتهای مهم پنکه رومیزی
•موتور ، که معمولا از نوع تک فاز خازن‌دار است.
•پره‌های خنک کننده
•نگه دارنده پره خنک کننده
•شبکه سیمی یا محافظ خنک کننده و پایه
•صفحه کلید
•کلید ساعتی
طریقه جا زدن شبکه پروانه پنکه رومیزی
شبکه را به بدنه با جایی که موتور درون آن قرار دارد می‌بندند بعد از بستن شبکه نیمه واشر مخصوص پشت پروانه خنک کننده را به محور موتور می‌بندند. بعد از واشر مخصوص پروانه خنک کننده را در جای خود گذاشته و پیچ روی پروانه خنک کننده را می‌بندند و نیمه دیگر شبکه را به نیمه ثابت شبکه بسته شده می‌بندند.

مدار الکتریکی پنکه رومیزی
مدار الکتریکی یک پنکه رومیزی مجهز به تایمر می‌باشد. لازم به توضیح است که موتور پنکه رومیزی دارای سه دور تند ، متوسط ، و کم می‌باشد که توسط یک صفحه کلید با چهار دگمه امکان بهره برداری از دورهای مختلف آن فراهم می‌گردد. از این چهار دگمه برای قطع و سه دگمه برای دورهای مختلف است.

آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی

پنکه های سقفی از آنگونه محصولاتی هستند که هميشه کاربرد خود را حفظ می کنند و برای بعضی مکان ها و شرايط خاص بهترين گزينه محسوب می شوند. پنکه دارای پره‌های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می‌شود. در این پست می خواهیم با اجزا و قطعات تشکیل دهنده پنکه آشنا شویم. با اِستِپ هِلپ همراه باشید.

در تصاویر زیر ساختمان پنکه ی سقفی، اجزا، قطعات و متعلقات آن را مشاهده می کنید.

آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی


آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی


آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی


آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی


آشنایی با اجزا و قطعات پنکه سقفی

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :