سپندارمذگان، روز عشق ایرانیان باستان
سپندارمذگان,سپندارمذگان چه روزیست,سپندارمذگان اس ام اس,سپندارمذگان چه روزی است؟,سپندارمذگان مبارک,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان خجسته

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد جشن سپندارمذگان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آکاایران : در تاریخ گاه شماری ایران روزهایی وجود دارد که برای مردم از اهمیت خاص و فوق العاده ای برخوردار بوده است و بعضی از همین روزها مردم به پایکوبی و جشن می پرداختند . و هر روز از همین روزها از اسم و مراسمی خاص تبعیت می کرده است. روزهایی که شاید آنها را از یاد برده ایم که هنوز هم می توان نشانه هایی از آن پیدا کرد . یکی از روزهای مهم ایران ، سپندارمذگان روز عشق ایرانیان باستان است که به روز عشق ایرانی نیز معروف است . در این قسمت از سایت دانش آکاایران با شما می خواهیم درباره این روز بزرگ و تاریخچه آن صحبت کنیم.

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟ 

روز عشق


تاریخچه.:

در گاه شماری های مختلف ایرانی، علاوه بر این که ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به عنوان مثال روز اول هر ماه «روز اورمزد»، روز دوم هر ماه، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم هر ماه، اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم هر ماه، شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم هر ماه، «سپندارمذ» بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد مهر مادری و باروری می پنداشتند.

در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه، «مهر» نام داشت و که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می گرفت و می بینیم که چگونه هر جشنی با معنی و مفهوم عمیق خود برای مردم شادی می آفرید.

روز آبان در ماه آبان جشن «آبانگان» است یعنی جشن ستایش آب و روز آذر در ماه آذر جشن «آذرگان» است یعنی جشن ستایش آتش و همین طور روز پنجم ماه دوازدهم (اسفند)، «سپندارمذ» یا «اسفندار مذ» نام داشت که جشنی با همین عنوان می گرفتند. «سپندارمذگان» روز زن و زمین است.

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟

سپندارمذگان


روز پنجم اسفند در همه گاه شماری های ایرانی به عنوان روز جشن اسپندار مذگان شناخته می شود.

آیین ها...
در این روز مردان به همسران خودهدیه می دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می نشاندند و از آنها اطاعت می کردند و به آنان هدیه می دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می گردید.

می توان ادعا کرد جشن ولنتاین که امروزه در اروپا اجرا می شود همان جشن سپندارمذگان است.

اختلاف در زمان برگزاری...
هم اکنون در برخی جاها، به جای روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند)، روز بیست و نهم بهمن را روز جشن سپندارمذگان می دانند. در باره پرسش بخاطر وجود دوگانگی ها باید گفت که جشن ها و فاصله های میان آنها در نوشته های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه های مشخصی است که به مانند دانه های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست همه این رشته خواهد شد.

چنانکه در منابع ایرانی آمده است، جشن سده پس از ۴۰ روز از شب یلدا یا چله، و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.

این اندازه ها و فاصله های تعریف شده در نوشته ها و ریشه نامه های کهن ایرانی، تنها با گاهشماری ایرانی با ماه های سی و یک روزه (مبدأ هجری خورشیدی کنونی) که بزرگترین دستاورد دانش گاهشماری در جهان است، همسان است
از این رو، زمان درست شب یلدا برابر با شامگاه ۳۰ آذر، جشن سده در ۱۰ بهمن و جشن سپندارمذگان (اسفندگان) در ۵ اسفند است

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟

روز عشق ایرانیان


دیگر نام ها و آیین ها...
این جشن را با نام های جشن برزیگران هم نامیده اند .در روز اسفندگان چند جشن با مناسکی به خصوص برگزار می شده است. نخستین جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بود که اختصاص به زنان داشت. در این روز مردان زنان را هدیه ای خریدندی و از ایشان قدردانی کردندی. امروزه نیز بیشترین جنبهٔ مورد تأکید در اسفندگان قدردانی از زنان است. در زمان گذشته [چنان که ابوریحان روایت کرده است] عوام کارهای دیگری هم انجام می دادند چون آئین های جادوی برای دورکردن خرفستران اما ابوریحان این آئین ها را تازه و نااصیل خوانده است.

 گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران

سپندارمذگان

سپندارمذگان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جشن سپندارمذگان یکی از جشن های ایرانی است که امروز ایرانیان آنرا در روز سپندارمذ پنجمین روز...
5 اسفند روز سپندارمذگان (روز عشق ایرانی)

5 اسفند روز سپندارمذگان (روز عشق ایرانی)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سپندارمذگان روز عشق ایرانی 5 اسفند یا 29 بهمن روز عشق ایرانی سپندارمذگان, جشن اسفندگان سپندارمذگان روز بزرگداشت زمین و بانوان, زمان برگزاری جشن اسفندگان سپندارمذگان جشن اسفندگان سپندارمذگان یا جشن مژد
صفحه 1 از 1
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :