اعتبارنامه ریاست جمهوری رجایی + عکس
به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل, با اکثریت قاطع افزون از دورۀ سابق, جناب آقای محمدعلی رجایی ـ ایّده‌‏اللّه‏ تعالی ـ را به ریاست جمهوری کشور اسلامی ایران برگزی

اعتبارنامه ریاست جمهوری رجایی + عکس

و به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل، با اکثریت قاطع افزون از دوره سابق، جناب آقای محمدعلی رجایی ـ ایّده‌‏اللّه‏ تعالی ـ را به ریاست جمهوری کشور اسلامی ایران برگزیده و این مسئولیت بزرگ و بار سنگین را بر عهده او گذاشته است. و چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد، اینجانب رأی ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم

دومین‌ انتخابات‌ ریاست‌جمهوری‌ ایران در دوم‌ مرداد سال 1360 برگزار و بر اساس آن محمدعلی رجایی با اکثریت‌ مطلق‌ آرای اخذ شده‌، یعنی 13 میلیون و یک هزار و 761 رای از مجموع 14 میلیون و 763 هزار و 362 رأی‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهور انتخاب‌ شد.

دومین‌ انتخابات‌ ریاست‌جمهوری‌ ایران در دوم‌ مرداد سال 1360 برگزار و بر اساس آن محمدعلی رجایی با اکثریت‌ مطلق‌ آرای اخذ شده‌، یعنی 13 میلیون و یک هزار و 761 رای از مجموع 14 میلیون و 763 هزار و 362 رأی‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهور انتخاب‌ شد.

این شهید والامقام در حالی این پست خطیر را برعهده گرفت که بنی‏‌صدر به تازگی از ایران فراری شده و کشور پس از حادثه هفتم تیر 1360، دورانی ویژه را می‌‏‌گذارند.

شورای‌ نگهبان‌ در تاریخ‌ 10 مرداد 1360 صحت‌انتخابات‌ را تأیید کرد و حکم ریاست جمهوری محمدعلی رجایی در تاریخ یازدهم مرداد 1360 توسط حضرت امام خمینی (ره) تنفیذ شد.

شهید رجایی تا زمان شهادت یعنی کمتر از یک ماه، به عنوان رئیس‌جمهور به مردم خدمت کرد.

متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی توسط بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به این شرح است:

«بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

با سپاس بی‏حد از الطاف کریمه خداوند متعال که توفیق به ملت شریف و متعهد ایران عطا فرموده که هر چه زمان می‌‏گذرد، مشکلات افزون می‌‏‌شود، بر تعهد آنان و حضورشان در صحنه و پشتیبانی‏شان از جمهوری اسلامی که فراورده فداکاری‌های خودشان است، افزوده می‌‏‌شود. و به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل، با اکثریت قاطع افزون از دوره سابق، جناب آقای محمدعلی رجایی ـ ایّده‌‏اللّه‏ تعالی ـ را به ریاست جمهوری کشور اسلامی ایران برگزیده و این مسئولیت بزرگ و بار سنگین را بر عهده او گذاشته است. و چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد، اینجانب رأی ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم، و مادام که ایشان در خط اسلام عزیز و پیرو احکام مقدس آن می‌‏‌باشند و از قانون اساسی ایران تبعیت و در مصالح کشور و ملت عظیم‌‏الشأن در حدود اختیارات قانونی خویش کوشا باشند و از فرامین الهی و قانون اساسی تخطی ننمایند، این نصب و تنفیذ به قوت خود باقی است. و اگر خدای ناخواسته بر خلاف آن عمل نمایند، مشروعیت آن را خواهم گرفت.

و باید ایشان توجه داشته باشند و از عمل ملت دریافته باشند که ملت دلاور نیز رأی خود را بر این اساس به ایشان داده‏اند، و من امیدوارم که در حفظ این امانت الهی و مسئولیتی که ملت بر عهده ایشان گذاشته است، با تمام توان کوشش نموده و از آن پاسداری نمایند و وفادار به پیمان خود در مقابل خداوند مقتدر حاضر و ناظر و ملت حاضر در صحنه و مراقب احوال و اوضاع باشند و به فرمان خداوند تبارک و تعالی ـ که مۆمنان را به رحمت و عطوفت در بین خود و شدت در مقابل کفار و مخالفان اسلام دعوت فرموده است ـ اتمام جدیت عمل کرده و در عمل به حق از کسی و از ملامت بدخواهان نهراسند. و در نظارت برقوای ثلاثه، طرف حق را در نظر گیرند و در خدمت به خلق خدا، خصوصاً توده‏‌های مستضعف، احساس غرور و سرافرازی نمایند، که اینانند وفاداران به اسلام و هواداران جمهوری اسلامی.

شورای‌ نگهبان‌ در تاریخ‌ 10 مرداد 1360 صحت‌انتخابات‌ را تأیید کرد و حکم ریاست جمهوری محمدعلی رجایی در تاریخ یازدهم مرداد 1360 توسط حضرت امام خمینی (ره) تنفیذ شد

و امید است در این موقع که دشمنان خارج و داخل دست به دست هم داده تا جمهوری اسلامی را به تباهی کشند، قشرهای مختلف ایران از علما و متفکران و محققان گرفته تا قوای مسلح و از دهقانان و کارگران و کارمندان و کارفرمایان تا بازرگانان و بازاریان و عشایر و سرحدنشینان، همفکر و هم‏صدا با رئیس‌جمهور محترم و دولت و مجلس و سایر ارگانهای اسلامی دست جنایتکاران و خائنان را قطع و در تشیید و تأیید جمهوری اسلامی کوشا بوده و در ساختن ایرانی مستقل و آزاد فداکار باشند و با وحدت کلمه به کشور خود و مردم محروم آن خدمت کنند.

تقارن رأی‌‏گیری برای رئیس‌جمهور با ایام و لیالی مبارک قدر و تنفیذ آن با عید سعید فطر، موفقیت آقای رئیس‌جمهور را در خدمت به کشور و ملت عزیز نوید می‌‏‌دهد. از خداوند متعال توفیق همگان را در ساختن کشور عزیز خواستار است.

یکم شوال المکرم 1401، عید سعید مبارک فطر موافق با 11 مرداد 1360

روح‏‌اللّه‏ الموسوی الخمینی»

تصویر اعتبارنامه ریاست جمهوری شهید محمدعلی رجایی را در زیر می‌بینید:

رجایی
بخش تاریخ ایران و جهان تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :