شخصیت محمدرضا پهلوی از کودکی تا سقوط!
شخصیت محمدرضا پهلوی از کودکی تا سقوط!,در ۲۶ اکتبر ۱۹۱۹,در یک خانه محقر در تهران و چند ماهی پیش از عزیمت [روح الله] خمینی به قم,محمدرضا که نزدیک به ۳۰ سال بعد هد

آکاایران: شخصیت محمدرضا پهلوی از کودکی تا سقوط!


آکایران :در ۲۶ اکتبر ۱۹۱۹، در یک خانه محقر در تهران و چند ماهی پیش از عزیمت [روح الله] خمینی به قم، محمدرضا که نزدیک به ۳۰ سال بعد هدف و دشمن اصلی او شد به دنیا آمد.

رویای بی پایان شاه

بنا به گزارش آکاایران : آنچه می شنوید بخش 2 از مجموعه ده قسمتی پادکستهای انقلاب 79 است. در این پادکستها به پدیده انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه متفکرین، روزنامه نگرانان و مفسرین غربی می پردازیم و در آینه آنها به این روخداد تاریخ ساز معاصر می نگریم. شنوتو امیدوار است که این مجموعه دریچه ای باشد به دوران ما و تاریخ چند دهه گذشته. همچنین از وب سایت تاریخ ایرانی برای مطالب تحلیلی و ترجمه هایش سپاسگزاریم و خاطر نشان می کنیم که آرا نویسندگان و جراید مطرح شده در این مجموعه برداشتها و تحلیلهای شخصی آنها بوده و منعکس کننده دیدگاه های شنوتو نمی باشد. در اینجا از شما دعوت می کنم که با من و همکارم آقای یزدی در این سفر صوتی همراه شوید.

 

تولد و کودکی

 در ۲۶ اکتبر ۱۹۱۹، در یک خانه محقر در تهران و چند ماهی پیش از عزیمت [روح الله] خمینی به قم، محمدرضا که نزدیک به ۳۰ سال بعد هدف و دشمن اصلی او شد به دنیا آمد. پدر او، رضاخان میرپنج، مین باشی (کلنل) هنگ قزاق ها بود، هنگی که مشاوران روس شاهان قاجار مبدع آن بودند.

 

پدر رضاخان چند ماهی پس از تولد او از دنیا رفت، و جزئیات چندانی از خانواده او و دوران کودکی و نوجوانی اش در دست نیست. بعد ها، محمدرضا که به پادشاهی رسید ادعا کرد که پدر پدربزرگش ژنرالی به نام مراد علی خان بوده که در تصرف هرات و افغانستان شرکت داشته و پدربزرگش هم کلنلی در ارتش قاجار بوده است. اما این گفته ها خلاف آن چیزهایی است که مادرش در مصاحبه با یک مجله فرانسوی گفته بود. به هر طریق، آنچه می دانیم این است که رضاخان در سن ۱۴ سالگی به عنوان سرباز پیاده ای بی سواد به قزاق ها پیوست و سپس خواندن و نوشتن آموخت و مدارج ترقی را پیمود تا اینکه در چهل و چند سالگی به مقام مین باشی (کلنل) رسید.

 

دوران کودکی محمدرضا دورانی شاد ولی از هرگونه مظاهر اشرافی به دور بود. ظاهرش به کودکان خانواده های طبقه متوسط به پایین می مانست. اما وضع بدین منوال نماند و مردم ثروتمند شدن سریع و غیرمنتظره رضاخان را به تولد نوزاد پسر مربوط می دانستند و او را خوش قدم خواندند. 

بازاریان و اکثریت مردم، آن ها هم از رضاخان، که مردی قدرتمند و قادر به بازگرداندن ثبات و آرامش و دفع خطر انقلاب بلشویکی در استان های شمالی کشور به نظر می رسید، پشتیبانی می کردند. چند سال بعد، رضاخان، احمدشاه را قانع کرد که به اروپا برود و بدین ترتیب عملاً حاکم بلامنازع ایران شد. هدف او این بود که شاه را عزل کند و جمهوری ای مشابه آنچه مصطفی کمال آتاتورک در ترکیه برپا کرده بود، ایجاد کند. رضاخان که جاه طلبی اش پایان نداشت، لحظه ای در پذیرش پیشنهاد آن ها تردید نکرد.

 

در نتیجه محمدرضا در شش سالگی ولیعهد ایران شد. زندگی او مثل داستان های پریان فراز و نشیب ها و تغییرات فاحشی را به خود دید. وی خانۀ محقرشان را ترک کرده و به قصری اشرافی پا گذاشت، ولی هیچ گاه نتوانست اصلیت خود را فراموش کند. اینکه این تناقض عامل مهمی در ایجاد خودبزرگ بینی در او بوده بسیار محتمل است، ولی بگذارید شتاب زده قضاوت نکنیم.

 

شکل گیری شخصیت شاه

زندگی محمدرضا از زمان تاجگذاری پدرش که نام خانوادگی پهلوی را برای خود برگزید، به رویایی بی پایان بدل شد. عنوان شاهزاده و ولیعهد، غروری وصف ناشدنی در ضمیر او ایجاد کرد. دسته ای نوکران همواره در کنارش بودند یا به محض درخواستِ او به نزدش می شتافتند. افسران عالی رتبه و وزرا پیش پایش تعظیم می کردند. همه چاپلوسی اش را می کردند. یازده سالش که شد، عنوان افتخاری کلنل یک هنگ سواره نظام را به او دادند! با این همه شادی او هنوز تا کامل شدن فاصله بسیار داشت. وی از پدرش، که هیبت و اخمش زهرۀ هر کسی، از جمله اعضای خانواده اش را آب می کرد، به شدت می ترسید.

 

در سال ۱۹۳۱ رضاشاه، ولیعهد را به یک مدرسه ممتاز در سوئیس که برای کودکان ثروتمندان و اشراف زادگان بود، فرستاد. این تجربه شالوده پادشاه آینده را شکل داد. وی که با اصلاحات پدر موافق بود، رویای مدرنیزاسیونی بسیار فرا تر از آن را در سر می پروراند. اما چهار سال اقامت در سوئیس تناقض های شخصیتی اش را رفع نکرد، بلکه یک تناقض دیگر هم به آن ها افزوده شد: تناقض میان منطق گرایی علمی که در اروپا آموخته بود و باورهای سنتی که مادرش و نوکران در گوش او خوانده بودند. در واقع، علی رغم انتقادات و اتهامات بسیار، محمدرضا، مردی مذهبی و حتی خرافاتی بود. او اصول دین اسلام را به جای نمی آورد ولی امامان شیعه را که می گفت به خوابش آمده اند بسیار می ستود. باورش شده بود که امامان او را یکبار در کودکی و دو بار از سوءقصد نجات داده اند.

 

سال ۱۹۳۶ که از اروپا بازگشت وارد دانشکده نظامی شد و در سال ۱۹۳۸ به درجۀ ستوانی رسید. پس از آن همراه پدرش در سرکشی های او شرکت می کرد. اما روابط پدرو پسر خالی از تنش نبود و به وضوح می توان دید که رضا شاه نظامی و مستبد، توانایی ریاست و کشورداری لازم را در ولیعهد خود نمیافت. در یکی از این سفر ها پدر به او گفت که می خواهد نظام اداری کشور را تا بدان درجه تکامل بخشد که اگر فردا روز مُرد کشور بدون نظارتی از بالا به کار اتوماتیک روزانه خود ادامه دهد. محمدرضا که از این گفته پدر آزرده بود، پیش خود گفت: «یعنی چه؟ یعنی فکر می کند اگر نباشد من نمی توانم امور را در دست بگیرم؟» اما جرأت نداشت که این حرف را رودرروی پدر بگوید.


,محمدرضا پهلوی, دهه فجر,مقالات تاریخی

 محمدرضا پهلوی

پیروزی تلخ

کناره گیری رضاخان و تبعید اجباری اش به آفریقای جنوبی توسط انگلیسی ها احساسات متناقضی را در محمدرضا، که در ۱۶ سپتامبر ۱۹۴۱ به عنوان شاه جدید سوگند یاد کرده بود، برانگیخت. او از مدت ها پیش انتظار این فرصت را می کشید تا توانایی هایش را در اداره امور کشور نشان دهد. ولی حالا که پلکان ترقی را تا تخت پادشاهی پیموده و از زیر بار سنگین سایه پدر و حرف های تحقیرکننده اش بیرون آمده بود، هنوز هم شادی اش کامل نبود. نمی توانست شرایط تحقیرآمیز رسیدنش به مقام پادشاهی را فراموش کند. خیلی ها شاه مخلوع را به باد انتقاد و حتی استهزا گرفته بودند، دشمنانِ در تبعیدش بازگشته بودند، زندانیان سیاسی آزاد شده بودند، ملاکین فئودال زمین های غصب شده شان را می خواستند و روحانیون بار دیگر در ملأعام به فعالیت می پرداختند.

 

اما از سوی دیگر پادشاه جوان احساس رهایی می کرد. دیگر چشم تیزبین پدر بالای سرش نبود. سرانجام توانسته بود خواهر ملک فاروق، ولیعهد مصر را که به اجبار پدر در سال ۱۹۳۹ با او ازدواج کرده بود، طلاق دهد. برای نخستین بار می توانست به اراده خود زندگی کند. اما از سوی دیگر نمی توانست تحقیر پدرش از جانب متفقین و انتقادات و تحقیرهای تند ایرانیان را فراموش کند. شاید به همین سبب بود که تاجگذاری خود را ربع قرن به تأخیر انداخت: نمی خواست فرصتی به دشمنان پدرش بدهد تا بیشتر به او حمله کنند و درباره سلسله از دست رفته او لب به سخنان تند و گزنده بگشایند. در سال ۱۹۶۷، رویدادهای سال ۱۹۴۱ دیگر از یاد ها رفته بود. برگزاری جشن های ۲۵۰۰ ساله در تخت جمشید در سال ۱۹۷۱ هم ممکن است به همین دلیل صورت گرفته باشد. اما هنوز نمی توانست از بار گناهی که در قبال پدر احساس می کرد خلاص شود، لذا در سال ۱۹۷۶ دستور برگزاری جشن های متعدد به مناسبت ۵۰ سالگی تأسیس سلسلۀ پهلوی توسط رضاشاه را داد. ولی نمی دانست که تمام این زیاده روی ها و اسراف کاری ها، که همه از مشکلات شخصی او سرچشمه می گرفتند، سرانجام سقوط پادشاهی اش را رقم خواهند زد.

 

از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۶ ایران به اشغال بریتانیایی ها، روس ها و امریکایی ها درآمده بود. متفقین به طور غیرمستقیم در امور داخلی ایران مداخله می کردند، نه تنها به قصد دستیابی به اهداف جنگی، بلکه برای تأمین منافع ملی خود. در شمال کشور، روس ها از جنبش های چپ گرا حمایت می کردند، در حالی که در جنوب انگلیسی ها بودند. با سقوط رضاشاه کمونیست ها از خفا درآمدند و حزب تودۀ قدرتمند و سازمان یافته را شکل دادند، که موجب ناخرسندی سنت گرایان بود. شاه، علی رغم اینکه ضدیت با روحانیون را از پدر به ارث برده بود، این استدلال را پذیرفت که مذهب می تواند مانعی بر سر راه قدرت گرفتن چپی ها باشد و سیاست صلح و آشتی با رهبران عالی رتبه روحانی را در پیش گرفت، روحانیونی که در زمان پادشاهی رضاشاه بیشترشان به نجف مهاجرت کرده بودند.

 

در سال ۱۹۴۳، فرانکلین روزولت، وینستون چرچیل و ژوزف استالین برای توافق بر سر روند پیشِ روی جنگ در تهران گردهم آمدند. استالین به رسم ادب شخصاً با شاه، حاکم کشور میزبان، دیدار کرد. اما شاه برای دیدار با دو نفر دیگر، مجبور شد به سفارت روسیه، محل برگزاری نشست سه جانبه برود. محمدرضا، که مثل بیشترِ ایرانی ها زودرنج بود، رفتار رهبران غربی را نپسندید و آن را اقدام عمدی مشترک امریکایی ها و بریتانیایی ها برای تحقیرش تفسیر کرد. اما حقیقت این بود که روزولت شَل بود و علاوه بر این نیروهای امنیتی پی برده بودند طرح سوءقصد علیه او و چرچیل ریخته شده است. اما دلیل هرچه بود، زخمی که غرور محمدرضا برداشت، هیچ گاه بطور کامل بهبود پیدا نکرد.

 

رویای فرّهی

تا اواسط دهۀ ۱۹۶۰، به نظر می رسید که شاه به تمام خواسته هایش رسیده: آیت الله خمینی، خطرناکترین دشمن داخلی اش دیگر در کشور نبود، اتحاد جماهیر شوروی حمله به او را متوقف کرده و سیاست دوستی یک همسایۀ خوب را در پیش گرفته بود، برنامه های اصلاحی اش کم کم داشتند به بار می نشستند، بسیاری از تحصیلکرده های مملکت که از همکاری با او سر باز می زدند حالا یا در ساختار حکومت یا در موسسات توسعه بودند، مخالفان لیبرال داشتند ضعیف می شدند و روحانیون آرام می گرفتند.

 

ولی شخصیت شاه در فاصله سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵ با تغییری تدریجی روبرو بود. غرور سراسر وجودش را گرفته بود و رفته رفته خود را از همه در خارج و داخل کشور بر تر می دید. دیگر به حرف های مشاورانش گوش نمی داد و رویای فرّهی و جاه طلبی ها درک او از واقعیت را نامتعادل کرد. افزایش ناگهانی قیمت نفت در دهۀ ۱۹۷۰ این ویژگی های منفی را برجسته تر کرد و خودبزرگ بینی کل وجود او را فرا گرفت. طولی نکشید که نخوت و تکبر او دیگر مرزی نمی شناخت. ساعت ها در دفتر کارش می نشست و کسی را به حضور نمی پذیرفت و دربارۀ آینده رویا پردازی می کرد. 

 

حالا دیگر در سخنرانی ها و مصاحبه هایش بیشتر و بیشتر به اجداد آریایی فارس ها اشاره می کرد. برای نمونه، در یک مورد، در سال ۱۹۷۷ به یک خبرنگار هندی گفت: «ایران هیچ گاه شخصیت ملی خود را از دست نداد. با وجود موانع، عقب افتادن ها، درجا زدن ها، حتی مصائب ملی، میراث کوروش، این مشعل روشن آریایی ما، همواره روشن مانده، در طول تاریخ از نسلی به نسل دیگر منتقل شده، گذشته را به حال پیوند داده و تضمین آینده شده است.» او که در سال ۱۹۷۱ در مراسمی مجلل ۲۵۰۰ سالگی تأسیس امپراتوری پارس به دست کوروش را جشن گرفته بود، در این باره به خبرنگار هندی گفت: «انقلاب سفید ما نه تنها در حکومت متعالی کوروش کبیر ریشه دارد، بلکه مشابهت های بسیاری هم با آن دارد. 

با سه برابر شدن ناگهانی بهای نفت و افزایش برنامه های توسعه، فساد در لایه های بالای جامعه و به ویژه اعضای خانوادۀ سلطنتی فزونی گرفت، ولی شاه در رابطه با خواهران و برادرانش قدرت چندانی نداشت و اجازه داد که به هر تجارت و حرفۀ رسوایی آوری که می خواهند بپردازند. او که در رویای شکوه و عظمت غوطه ور بود نتوانست مفهوم رو به رشد حقوق بشر و نقش و نفوذ در حال افزایش نهادهای غیرحکومتی مثل سازمان عفو بین الملل را درک کند.

 

چندی نگذشت که مخالفت ها و اعتراض ها علیه شاه به اوج خود رسید. آیت الله خمینی در عراق راحت تر از سابق به فعالیت می پرداخت و با شاگرد قدیمی اش، امام موسی صدر، که در جنوب لبنان روحانی صاحب نام و برجسته ای بود ارتباط نزدیکی داشت. 

تا سال ۱۹۷۷ اعتراض به رژیم ایران به آزاری مدام و آشکار برای شاه تبدیل شده بود. 

می توان گفت، شاه هم همچون پیشینیانش، صرف نظر از میزان مهارت، تحصیلات و پیشرفت خواسته هایش و جاه طلبی ها و بلندپروازی ها همواره اسیر سنت ها و اسطوره های کهن بود. می دانست چه می خواهد، و می توانست راهی برای رسیدن به اهدافش بیابد، ولی به نظر می رسید بدون سایهٔ راهنما و هدایتگر پدر قادر به انجام کار ها نیست. او هم مثل تمام پادشاهان سابق کشورش نتوانست انتظارات مردم و حامیانش را برآورده سازد و سرانجام همه را به طریقی از خود ناامید نمود.

 

و حوادث سالهای بعد و انقلاب 1357 نشان داد که جاه طلبی رویا پردازانه او و شکافی بین خود و مردم کشوری که خود را ولی نعمت آنها می دانست او را از کشورش راند و در تبعید در گذشت در حالیکه هرگز خواسته های واقعی مردم کشورش از اقشار ضعیف و کارگر گرفته تا طبقات متوسط اجتماعی و تحصیل کرده را نشناخت یا نخواست که بشناسد.

* برگرفته از کتاب شاه و آیت الله

 

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :