وقایع سیزدهم بهمن ماه سال 1357
وقایع سیزدهم بهمن ماه سال 1357 -  با مروری بر وقایع 13 بهمن سال 57 به خوبی می توان-وقایع-سیزدهم-بهمن

آکاایران: سرویس اندیشه آکا ایران به نقل از تبیان؛ بخش تاریخ:

 با مروری بر وقایع 13 بهمن سال 57 به خوبی می توان فرصت و تهدیدها، بایدها و نبایدها و هر آنچه کشور را به سمت دگرگونی پیش می برد را دریافت و با گذر لحظه ها بر عظمت و شکوه انقلابی که با رهبری و درایت امام خمینی (ره) به ثمر نشست پی برد.

فرآوری: ه-هدایتی -بخش تاریخ تبیان

 

آکاایران: وقایع سیزدهم بهمن ماه سال 1357

با ورود امام خمینی (ره ) به وطن پس از سال ها دوری بارقه نور امیدی در دل ها تابید و فصل جدیدی در تاریخ ایران گشوده شد تا ملت ایران از هر قشر و طبقه اجتماعی و اقتصادی که قرار دارند به هویت ایرانی - اسلامی خود افتخار کنند.
با مروری بر وقایع 13 بهمن سال 57 به خوبی می توان فرصت و تهدیدها، بایدها و نبایدها و هر آنچه کشور را به سمت دگرگونی پیش می برد را دریافت و با گذر لحظه ها بر عظمت و شکوه انقلابی که با رهبری و درایت امام خمینی (ره) به ثمر نشست پی برد.

امام خمینی (ره) در این روز در جمع روحانیون بیانات مبسوطی را ایراد کردند. ایشان در قسمتی از این بیانات فرمودند: "رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود ... هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند  "

مطبوعات آن زمان نیز هر لحظه رویدادهای مختلف را پس از ورود امام رصد می کردند چنانکه آسوشیتدپرس نوشت؛ بختیار گفت: طرفداران آیت الله خمینی می توانند فریاد بزنند، غوغا کنند، توهین کنند، این کار چیزی را ثابت نمی کند، اما اینکه چندین میلیون نفر برای استقبال از آیت الله به تهران آمدند، مبالغه آمیز است. وی افزود: همچنان مشتاق ملاقات با ایشان است.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود اینگونه آورده است: امرای ارتش گفته اند که اگر آیت الله خمینی بر خلاف قانون اساسی اقدامی کند، آنها دست به اقدام خواهند زد.

رادیو مسکو در خصوص وقایع 13 بهمن اینگونه نوشت: دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکایی ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.

سیزدهم بهمن همچنین دستخوش وقایع تلخ و شیرین دیگری نیز بود از جمله اینکه در چند شهر کشور همچون سمنان و تربت جام، در پی تظاهرات مردم چند نفر به شهادت رسیدند و یکی از اعضای بلند پایه ساواک به نام سرهنگ معتمدی در تهران ترور شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: اظهارت ضد آمریکایی (امام) خمینی، به هنگام ورود به تهران هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است. وی افزود: علاقه ما بازگشت نظم و ثبات به ایران است به شکلی که ملت ایران بتواند در مورد آینده خود تصمیم بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر دولت اسرائیل نسبت به بازگشت امام خمینی شدیداً اظهار نگرانی کرد وگفت ممکن است ورود آیت الله خمینی باعث بروز تندروی های خشن گردد و کوشش های صلح خاورمیانه را به خطر بیندازد.
  رادیو مسکو: دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکائی ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.
 
دکتر سنجابی خواستار استعفای بختیار شد. وی همچنین گفت: جبهه ملی به امام خمینی وفادار است.
 
خبرگزاری تاس : بازگشت آیت الله خمینی به ایران مبارزه در آن کشور را وارد مرحله سرنوشت ساز نمود.
خبرگزاری فرانسه نیز همزمان با بازگشت امام خمینی (ره) به ایران اینگونه خبر داد: مقامات ایران به دولت انگلستان اطلاع داده اند که قرار داد 500 میلیون لیره خرید اسلحه به ویژه تانک های چیفتن لغو می شود.

رادیو بی.بی.سی. در این روز نوشت: آیت الله شریعتمداری گفته است در تبدیل رژیم سلطنتی به جمهوری باید جانب احتیاط رعایت شود و تهیه مقدمات فراوانی لازم است. تذکر: نامبرده از قانون اساسی که اساس آن موجب بقای رژیم سلطنتی است، حمایت می کند.

سیزدهم بهمن همچنین دستخوش وقایع تلخ و شیرین دیگری نیز بود از جمله اینکه در چند شهر کشور همچون سمنان و تربت جام، در پی تظاهرات مردم چند نفر به شهادت رسیدند و یکی از اعضای بلند پایه ساواک به نام سرهنگ معتمدی در تهران ترور شد.منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :