اولین بزرگراه کشور در کجا ساخته شد؟ + عکس
این اتوبان نخستین شاهراه کشور محسوب میشد ویژگی خاص دیگری هم که داشت این بود که عبور و مرور با پرداخت عوارض صورت میگرفت.طرح این اتوبان یک شاهراه با چهار خط عبوری

عکس | نخستین بزرگراه کشور کجا احداث شد؟ | تعیین ۱۰ ریال عوارض برای عبور از اتوبان - همشهری آنلاین

آکاایران: آبان ماه سال ۱۳۴۱، دولت وقت تصمیم گرفت راه مناسبی برای اتصال تهران به کرج بسازد، راهی که آن زمان نامش را شاه‌راه تهران – کرج گذاشتند. برای این کار هیئت دولت در هفتم آبان سال ۱۳۴۱، جلسه‌ای در کاخ نخست وزیری تشکیل داد و بعد از تصمیم‌گیری، کلنگ نخستین اتوبان ایران (کرج به تهران) بیستم فروردین ۱۳۴۲ شمسی به زمین زده شد.

هفت صبح | اولین اتوبان ایران چه زمانی افتتاح شد؟

طرح این اتوبان یک شاهراه با چهار خط عبوری بود و در شمال جاده فعلی قرار داشت. عرض آن هم ۷۶ متر در نظر گرفته شده بود تا در آینده در صورت توسعه بیشتر، راه به شش خط عبور تغییر کند. این بزرگراه از شمال سه راه مهرآباد در امتداد جاده شمالی – جنوبی باغ فیض آغاز و از شمال باغ‌های کاروانسرای سنگی و دو قریه کلاک و گرمدره می‌گذشت و بعد به سمت جنوب کرج منحرف شده و  به سمت جاده قزوین امتداد داشت. نزدیک به چهار سال و یک ماه بعد از آن تاریخ، ساخت این بزرگراه به پایان رسید. بیش از ۶۲ میلیون هم برای ساخت این بزرگراه هزینه شد.

                          اولین اتوبان کشور کی افتتاح شد؟

عصر روز ۹ اردیبهشت سال ۱۳۴۶ اولین اتوبان ایران افتتاح شدکه روزنامه اطلاعات آن را اینگونه گزارش کرد: «با قطع نوار سه رنگ بوسیله وزیرراه شاهراه تهران- کرج و راه بدون تقاطع و سرعت ایران گشایش یافت

روزنامه اطلاعات در گزارش افتتاح اتوبان تهران- کرج توصیف جالبی هم از لحظه پرداخت عوارض یا به قول نویسنده این روزنامه «باج» هم از سوی هویدا نخست‌وزیر وقت ارائه داده است.»
اما م اجراهای عبور و مرور در اتوبان تهران- کرج به‌همین نقطه افتتاح ختم نشد و تازه این شروع همه چیز بود، زیرا رانندگان از همه جا بی‌خبر و اتوبان ندیده آداب استفاده از این شاهراه را نمی‌دانستند و همین شد که وزارت راه دستورالعمل رانندگی در اتوبان را با رسم شکل در روزنامه‌ها منتشر کرد. مثلاً در بخشی از این دستورالعمل نوشته شده: «در اتوبان کلیه خیابان‌ها و راه‌های فرعی یا از بالا یا از زیر اتوبان عبور داده شده‌اند و با این ترتیب شما با خیال راحت بدون اینکه با راهی تقاطع هم سطح داشته باشید، حرکت می‌کنید. هیچگاه به جز تقاطع که مشخص شده به اتوبان وارد نشده یا از آن خارج نشوید.»

همچنین در بخش دیگری از آن با کشیدن تابلو حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر، نوشته شده:
«SPEED LIMIT این علامت مطابق شکل به رنگ سفید و نوشته‌های آن به رنگ سیاه است. سرعت مشخص شده در اتوبان برای این است که کلیه رانندگان با سرعتی مشابه حرکت کرده در نتیجه از راحتی بیشتری برخوردار باشند. هیچگاه در اتوبان با سرعت بسیار کم حرکت نکنید که باعث جمع شدن وسائط نقلیه در پشت سر شما شود.»
نکته جالب توجه این است که اتوبان تهران- کرج ۵۳ سال پیش برای تردد هر ساعت چهار هزار خودرو یعنی در بدترین حالت روزانه ۹۶ هزار خودرو ساخته شده بود در حالی که طبق آمار پلیس راهور هم اکنون روزانه بیش از ۲۴۰ هزار خودرو در آن تردد دارند.

۱۰ ریال عوارض برای عبور از اتوبان

اتوبان تهران- کرج جدا از اینکه نخستین شاهراه کشور محسوب می‌شود ویژگی خاص دیگری هم داشت و آن عبور و مرور با پرداخت عوارض بود؛ تحولی که طبق مصوبه مجلس شروع شد. درمصوبه مجلس آمده است: «این راه جهت عبور ماشین‌های سواری اختصاص خواهد داشت و برای عبور هر یک اتومبیل مبلغ ۱۰ ریال اخذ می‌شود، مبالغ مذکور از طرف مأموران وزارت دارایی که در کیوسک‌ها مستقر هستند وصول خواهد شد، اعمال مقررات راهنمایی و رانندگی نیز برعهده پلیس راه است. » چند روز بعد هم وزارت راه دستورالعمل رانندگی در اتوبان را با رسم شکل در روزنامه‌ها منتشر کرد. مثلاً در بخشی از این دستورالعمل نوشته شده بود.:« در اتوبان کلیه خیابان‌ها و راه‌های فرعی یا از بالا یا از زیر اتوبان عبور داده شده‌اند و با این ترتیب شما با خیال راحت بدون اینکه با راهی تقاطع هم سطح داشته باشید، حرکت می‌کنید.»

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :