رد پای اسب های افسانه ای در تاریخ (عکس)
در بیشتر افسانه های سراسر دنیا یک حیوان مشترک را می توان یافت؛ حیوانی زیبا با بال هایی که قدرت شگفت انگیزی در دویدن دارد بعضی از این اسب های افس

آکاایران: رد پای اسب های افسانه ای در تاریخ (عکس)

آکاایران: در بیشتر افسانه های سراسر دنیا یک حیوان مشترک را می توان یافت؛ حیوانی زیبا با بال هایی که قدرت شگفت انگیزی در دویدن دارد. بعضی از این اسب های افسانه ای آنقدر مشهور هستند که از دوران باستان تا امروز هنوز نام شان بر سر زبان هاست.

اسب یونان باستان

 

رد پای اسب های افسانه ای در تاریخ اسب های افسانه ای

بنا به گزارش ایران ناز: وقتی صحبت از اسب های افسانه ای می شود، نام یکی از آنها می درخشد. این اسب پاگاسوس است. این اسب به قهرمان یونان بلروفون کمک کرد تا دشمن خود «چیمرا» را شکست دهد. پس از این پیروزی، زئوس الهه آسمان ها، پاگاسوس را تحسین کرد و جایگاهی در آسمان بهاو داد.
پاگاسوس یکی از مشهورترین اسب های افسانه ای غرب به شمار می رود که درباره آن کتاب های زیادی نوشته شده و فیلم های زیادی هم ساخته شده است.

 

اسب هزار مسافت

 

در فرهنگ آسیای جنوب شرقی، «کالیما» اسب افسانه ای و شناخته شده ای است؛ اسبی که بال های گشوده اش در یک روز می تواند 400 کیلومتر را طی کند. نام کالیما در افسانه های قرن سوم پیش از میلاد مسیح (ع) هم دیده می شود. البته نام این اسب همیشه در کنار مربی اسب افسانه ای «دوک مو» دیده می شود. کالیما در دهه های گذشته نه تنها در چین بلکه در کره شمالی نیز بسیار مشهور شده است تا جایی که توسط دولتمردان این کشور تبدیل به سمبل پیشرفت اقتصادی شده است.

افسانه تولپار

«تولپار» نام اسبی افسانه ای است که در ترکیه همه آن را می شناسند. تولپار در بسیاری از افسانه های ترکی نقش آفرینی کرده است. می گویند تولپار از یک مرغ صیاد و یک اسب متولد شده است.
نام تولپار در افسانه های قزاقستان و مغولستان نیز بسیار به چشم می خورد و این یعنی این که اسب بالدار افسانه ای، در آسیای میانه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

اسب های آدمخوار

در افسانه های یونان باستان چهار اسب به نام های «پاداگروس»، «لامپون»، «زانتوس» و «دیموس» به چشم می خورد. طبق افسانه ها این چهار اسب آدمخوار بودند و همین رژیم غذایی عجیب و غریب باعث شده بود تا آنها در نبرد بسیار وحشی و شکست ناپذیر باشند و برای همین هرکول – قهرمان افسانه ای یونان – مامور می شود تا این اسب ها را به دام بیندازد و آنها را رام کند.

هر کول زمانی در این کار موفق می شود که صاحب اسب ها یعنی غولی به نام دیوند را به دام می اندازد تا اسب ها او را بخورند و رام شوند.

اسب سفید هندی

«اوچای شراواس» نام اسب سفید رنگ و هفت سری است که به «اینرا» – الهه هندوها – سواری می دهد و البته در بعضی دیگر از افسانه ها در خدمت پادشاه شیاطین بالی است. هندی ها می گویند که اوچای شراواس همراه با الهه های دیگری مانند لاکشی – الهه سعادت – متولد شده است.

اسب بودایی

در افسانه های باستانی، اسب سفید رنگ و غول پیکری به نام «کانتاکا» بسیار مشهور است. کانتاکا اسب مورد علاقه بودا بود و به بودا کمک بسیاری کرد تا از قصری که در آن زندگی می کرد فرار کند و آیین بودا را گسترش دهد.

اسب هشت پا

اسلپنیر نام اسبی با هشت پا است که طبق افسانه ها همیشه برای خدمتگذاری به «اودین» – پادشاه افسانه ای مناطق قطبی حاضر است. طبق باور مناطقی قطبی، این اسب قادر است به جهنم نیز سفر کند.

در داستان های محلی آمده است که هرمود یکی از پادشاهان سرزمین های قطبی – سوار بر این اسب به جهنم رفت تا برادرش را نجات دهد.

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :