با مفاهیم بورس آشنا شویم

بورس اوراق بهادار به معنی یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن خرید و فروش سهام شرکت ها با اوراق قرضه دولتی یا موسسات معتبر خصوصی، تحت ضوابط و قوانین و مقررات خاصی، انجام می شود.

مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت قانون از صاحبان پس اندازها و سرمایه های راکد و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است.بورس اوراق بهادار، از سویی مرکز جمع آوری پس اندازها و نقدینگی بخش خصوصی به منظور تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری بلندمدت است و از سویی دیگر، مکان رسمی و مطمئنی است که دارندگان پس اندازهای راکد می توانند در آن محل مناسب و ایمن وجوه مازاد خود را برای سرمایه گذاری در شرکت ها به کار انداخته یا با خرید اوراق قرضه دولت ها و شرکت های معتبر، از سود معین و تضمین شده ای برخوردار شوند.
سهم چیست؟
سهم به معنای بخشی از دارایی های یک شرکت یا کارخانه است. دارنده سهم، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است.
مزایای سرمایه گذاری در بورس
1- افزایش قیمت سهام:وجود تورم از یک سو و حسن مدیریت در اداره امور شرکت از سوی دیگر، ارزش سهام شرکت را بالا می برد به تعبیری دیگر، سرمایه گذاری در سهام، صاحبان سرمایه را لااقل در مقابل کاهش قدرت خرید پول محافظت می کند.
2- سود سهام:سود حاصل از فعالیت شرکت صادرکننده سهام در پایان سال به دارندگان سهام تعلق می گیرد. طبیعی است که میزان سود هر شرکت بستگی به عوامل مختلفی دارد. مدیریت شرکت، تقاضای بازار و اوضاع کلی اقتصادی کشور عواملی هستند که بر میزان سود تاثیر می گذارند.
3- معافیت مالیاتی:شرکت هایی که در بورس تهران پذیرفته می شوند، طبق ماده 142 قانون مالیات های مستقیم، از پرداخت 10 درصد مالیات (که به موجب ماده 105 همان قانون 25 درصد درآمد هر سال شرکت را شامل می شود) معاف هستند و طبعا سهامداران به دلیل آن که، این گونه شرکت ها مشمول مالیاتی دیگر برای سهامداران نخواهند بود، از این مزایا استفاده می کنند. در ضمن فروش سهام و حق تقدم سهام، تنها مشمول نیم درصد مالیات مقطوع است که از فروشنده سهام اخذ می شود. علاوه بر موارد فوق، طبق تبصره 4 ماده 24 همان قانون 50 درصد ارزش سهام متوفی در شرکت های پذیرفته شده در بورس، از شمول مالیات بر ارث معاف است.
4- حق رای و اعمال مدیریت :صاحبان سهام شرکت ها، به نسبت تعداد سهامی که در اختیار دارند، در مجمع عمومی صاحبان سهام حق رای دارند و می توانند در انتخاب مدیران و تعیین خط مشی آینده ای شرکت مداخله و مشارکت کنند.
5- تنوع سرمایه گذاری:منظور از متنوع کردن سرمایه گذاری یک فرد، در یک سبد نگذاشتن همه تخم مرغ ها برای کاهش ریسک و زیان های احتمالی است. تنوع اوراق بهاداری که در بورس عرضه می شود به شخص امکان می دهد که سرمایه خود را بین سهام گوناگون تقسیم کند.
6- اطمینان از محل سرمایه گذاری:شرکت هایی که سهام شان در بورس اوراق بهادار معامله می شود باید شرایط و ضوابط تعیین شده توسط بورس را مراعات کنند. شرکت هایی که تقاضای عضویت در بورس را می کنند باید شرکت سهامی عام بوده و هیچ گونه سهام ترجیحی برای افراد خاص صادر نکرده باشد. شهرت مدیران و صورت های مالی شرکت توسط هیئت پذیرش مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه از هر جهت شایستگی ثبت در بورس را داشته باشند، پذیرفته خواهند شد.بدین جهت خریدار سهام آسوده خاطر است که سهامی که در بورس معامله می شود متعلق به شرکت هایی است که هنگام پذیرش مورد مطالعه دقیق قرار گرفته اند. سهام شرکت های غیرواقعی، با مدیریت ضعیف و دارای ساختار مالی نامناسب در بورس اوراق بهادار جایی ندارند.
7- حق خرید سهام جدیدالانتشار:سهامداران یک شرکت در خرید سهم جدیدالانتشار همان شرکت نسبت به سایر خریداران اولویت دارند. این شرکت ها در صورت انتشار سهام جدید باید ابتدا آن را به سهامداران موجود، به نسبت سهامشان عرضه کنند.
نکات و عوامل مهم در انتخاب اوراق بهادار
سرمایه گذار با خرید یک ورقه بهادار، ریسک(خطر) را می پذیرد و بازده به دست می آورد. پس مهمترین عواملی که در تصمیم گیری برای خرید اوراق بهادار موثر است، بازده و ریسک آن در مقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری است. به همین ترتیب، بازده و ریسک هر ورقه بهادار، قابل مقایسه با سایر اوراق است به عبارتی هدف سرمایه گذار منطقی این است که از میان اوراق بهادار، ورقه بهاداری را انتخاب کند که از یک سو، در صورت داشتن ریسک مساوی نسبت به سایر اوراق بیشترین بازدهی را داشته باشد و از سوی دیگر، در صورت داشتن بازده مساوی نسبت به سایر اوراق حداقل ریسک را داشته باشد. با توجه به منطق یاد شده، برخی نکات که می توانند در انتخاب یک ورقه ای سهم از میان اوراق سهام موجود موثر باشند، به قرار زیر است. البته این نکات جنبه عام دارند، بنابراین ممکن است درجه اهمیت آن ها با توجه به نظرگاه ها و خط مشی سرمایه گذاران فرق کند.
1- قابلیت نقدینگی:قابلیت نقدینگی یک ورقه سهم به معنای امکان فروش سریع آن است. هر چه سهامی را بتوان سریع تر و با هزینه کمتری به فروش رساند، قابلیت نقدینگی آن بیشتر است، اوراق بهاداری که به طور روزانه و به دفعات مکرر معامله می شوند، نسبت به اوراق بهاداری که با تعداد محدود با دفعات کم معامله می گردند، قابلیت نقدینگی بیشتر و درنهایت ریسک کمتری دارند. فهرست پنجاه شرکت فعال تر بورس که هر سه ماه یک بار منتشر می شود، راهنمای مناسبی برای انتخاب سهامی است که از قابلیت نقدینگی برخوردارند.
2- تعداد سهام در دست عموم:قابلیت نقدینگی یک ورقه سهام تا حدودی به تعداد سهام در دست عموم بستگی دارد. هر چه تعداد سهامی که در دست مردم قرار دارد بیشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات افزایش می یابد و بازار قیمت منصفانه و معقول تری برای آن پیدا می کند. برعکس، هر چه تعداد سهام در دست مردم کمتر باشد، رکود بیشتری بر معاملات سهام حاکم شده و در صورت معامله، قیمت ها شکل یک طرفه (صعودی یا نزولی) به خود می گیرد. تجربه شرکت هایی که تعداد سهام رایج آن ها کم بوده موید این نکته است.
3- ترکیب سهامداران :یکی دیگر از معیارهای مطلوبیت یک ورقه سهام ترکیب سهامداران موسسه یا شرکت صادر کننده آن است، ترکیب سهامداران که در واقع ترکیب هیات مدیران آن را تعیین می کند، می تواند به نفع سهامداران جز» یا سهامداران عمده باشد. در شرکت هایی که اعضای هیات مدیره  آنها منتخب سهامداران عمده هستند. ممکن است تصمیماتی اتخاذ شود که بیشتر در راستای هدف های سهامدار عمده باشد و در مواردی به نفع سهامدار جز» نباشد.چنین تصمیماتی در بازارهای کارا، اثر خود را به خوبی در قیمت سهم نشان می دهد و البته معمولا تاثیر مهمی بر قیمت سهام نمی گذارد، اما در بازارهای غیر کارا که تا حدودی تحت تاثیر جو بازار قرار می گیرد، می تواند جهت تغییرات قیمت را یکطرفه کند
روزنامه صبح ایران

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :