بایدها و نبایدهای بازاریابی اینترنتی


اگر بازاریابی اینترنتی برایتان زمینه جدیدی است و قصد دارید برای اولین بار آن را تجربه کنید ممکن است به نظرتان کار دشوار و بغرنجی آید. اما در حقیقت این گونه نیست. در صورتیکه ایده کار را در سر پرورانده‌‌اید، ابتدا باید به ارزیابی و بررسی شرایط بپردازید و از وجود زمینه‌های کاری مناسب برای عملی کردن ایده خود اطمینان کسب کنید.


پس از کسب اطمینان از این مسئله قدم بعدی ایجاد وب سایت و ورود به دنیای بازاریابی اینترنتی است.
در واقع بازاریابی اینترنتی به آن پیچیدگی که در ظاهر به نظر می‌رسد نیست و هیچ رمز و راز خاصی ندارد. تنها کافی است بدانید از کجا باید شروع کنید و چگونه باید مورد دید و جستجوی موتورهای جستجو قرار گیرید.
▪ پیش از هر چیز لازم است همگان را از وجود سایت خود مطلع کنید. بنابراین طی یک نشریه خبری ایجاد وب سایت خود را اعلام و نقاط مثبت و مزایای آن را متذکر شوید. لازم نیست این اطلاعیه طولانی باشد. ۳۰۰ کلمه برای معرفی وب سایت کافی است. ضمن آنکه ارزش خبری آن هم باید بالا و در خور توجه باشد. علاوه بر این، برای آنکه موتورهای جستجو وب سایت شما را شناسایی و هنگام لزوم به کاربر معرفی کنند باید کلید واژه‌هایی که در تیترهای اصلی و تیترهای فرعی به کار می‌برید با محتوای متن هماهنگ باشند. نکته مهم دیگر اینست که اطلاعات مربوط به وب سایت باید در صیغه سوم شخص ذکر شوند تا صورت تبلیغاتی نداشته باشند. همچنین طرز بیان این اطلاعات باید برای مخاطبان متوسط و در سطح عموم مردم جامعه باشد.
▪ قدم بعدی برای معرفی و شناساندن نوع تجارتتان، انتشار مقالات ماهانه آنلاین و گذاشتن آنها در اختیار بانک مقالات است. این کار موجب می‌شود مقالات شما به نحو مطلوب در اختیار موتورهای جستجو قرار گیرد و کاربران علاقه‌مند از این طریق سایت شما را پیدا کنند. در این مورد هم رعایت اختصار ضروری است و تعداد واژه‌های چنین مقالاتی باید بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ عدد باشد. همچنین کلید واژه‌هایی که در تیترها به کار می‌روند باید در متن اصلی هم دیده شوند تا کاربران در انتخاب متن دچار اشتباه نشوند. فراموش نکنید که رعایت این نکات در معرفی کارتان بسیار حائز اهمیت است.
▪ یکی دیگر از راه‌های معرفی وب سایت و به دنبال آن تحقق اهداف بازاریابی، قرار دادن مقالات رایگان برای استفاه کاربران است. هرگز از توجه به این امر غفلت نکنید. برای بازاریابی اینترنتی زمینه‌های فراوانی وجود دارد اما باید با درایت پیش روید تا در دام سود جویان این زمینه گرفتار نشوید. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌ دهنده خدمات بازاریابی اینترنتی ادعا می‌کنند وب سایت شما را در شمار اولین وب سایت‌های موتورهای جستجو قرار می‌دهند. هرگز فریب تبلیغات این شرکت‌ها را نخورید. تجربه کسانی که از خدمات این شرکت‌ها استفاده کرده‌اند نشان می‌دهد این کار به جز متحمل شدن هزینه‌های هنگفت هیچ نتیجه دیگری در بر ندارد.
▪ بهترین کار اینست که خودتان زمینه‌ها و فرصت‌های کاری مناسب را برای خود خلق کنید. همانطور که گفته شد این کار به هیچ وجه سخت نیست اما باز یادآوری می‌کنم که پیش از هر چیز باید جوانب را بسنجید و انواع فرصت‌های کاری را در نظر بگیرید. اگر به این نتیجه رسیدید که نمی‌توانید برای کارتان جایگاهی پیدا کنید از ایده خود صرف‌نظر کنید. اما اگر پس از بررسی و مطالعه همه جانبه زمینه را برای کار خود فراهم دیدید اصلا تردید نکنید. همین امروز دست به کار شوید و بسیار حساب شده و دقیق پیش روید. برای این کار می‌‌توانید از خدمات رسانی‌های مشابه در اینترنت ایده بگیرید و نحوه کار خود را بهتر کنید.
موفقیت شما در امر بازاریابی اینترنتی در گرو سخت‌کوشی و انتخاب‌های آگاهانه است. چنانچه در تمام مراحل آگاهانه و با درایت پیش بروید به اهداف بازاریابی خود دست می‌یابید.


مترجم: فرناز صفدری
روزنامه تفاهم

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :