برترین ها: مجله اینترنتی برترین ها قصد دارد در مجموعه گفتارهای "کار آفرینی دیجیتالی"، هر هفته و در روزهای فرد، موضوعات مرتبط با فضای مجازی و جامعه اطلاعاتی را در زمینه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار داده و خوانندگان محترم این پرتال را با موضوعات و مطالب جالب و خواندنی درباره دنیای دیجیتال، کسب و کار اینترنتی و ایده های موفق در این حوزه آشنا کند. هم چنین در بخش "کار آفرینی دیجیتالی"، آخرین تحولات دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در قالب گزارش جامعی در 5 شنبه هر هفته تحت عنوان "گزارش هفتگی از وضعیت ICT ایران" مورد بررسی و اشاره قرار می گیرد. پس هر هفته با ما همراه باشید با مطالب خواندنی درباره تحولات ICT در ایران و سایر نقاط جهان.


,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


همان طور که شاید تاکنون خواننده سلسله مطالب راه حل هایی برای وب مسترها بوده باشید، ما در بخش اول این مقالات، درباره اهمیت نوشتن چشم انداز و تبیین ماموریت سازمانی برای یک سایت خوب صحبت کردیم. یعنی اشاره کردیم که هر سایت موفق باید چشم اندازه و برنامه داشته باشد. در بخش دوم، به اهمیت چند زبانه بودن و توجه به نیازهای مشتریان سایت مطالبی ارائه شد. در بخش سوم، بیش از 30 نکته کاربردی درباره اصول تولید محتوا و شیوه های تعامل پرتال ها با مخاطبان مختلف خود مورد بررسی قرار گرفت. در بخش چهارم، نگاه خلاقانه و نوآورانه در کسب و کار دیجیتالی اشاره شد و مثال هایی عنوان کردیم. در بخش پنجم، از مکتب جف بزوس، موسس آمازون دات کام، تجربه های مفیدی را در اختیار خواننده گان عزیز قرار دادیم که کسب و کاری در این سطح، چه رویکرد و موفقیت هایی را تجربه کرده است. مطالب بخش ششم و هفتم، به ترتیب درباره اصول موفقیت در کسب و کار سایت علی بابا و گوگل بود که در آن، موفقیت های دیجیتالی این سایت های عظیم را با نکاتی که در 5 بخش قبلی فرا گرفته بودیم، تحلیل اجمالی کردیم. در بخش هشتم این مطالب، به موضوع اصول نام گذاری پرتال و مسائل مرتبط با ان ها اشاره خواهیم کرد.

خیلی از وب مسترهای پرتال های فارسی، در ابتدای کار راه اندازی سایت، همواره با 2 پرسش و چالش مهم رو به رو هستند. چه نامی برای سایت خود انتخاب کنیم؟ چه نام بر روی چه پسوندی قرار بگیرد؟ برای چه مدتی این نام ثبت شود؟ این نام بر روی پسوندهای ملی باشد یا بین المللی؟ چه میزبانی برای سایت انتخاب کنیم؟ یا سایت نیاز به نسخه پشتیبان دارد؟ از نماینده گی های داخلی برای عقد قرارداد دامنه و میزبانی استفاده کنیم یا مستقیما عملیات را انجام دهیم؟ این ها پرسش های مهمی است که وب مستر را با چالش رو به رو میکند. اگر چه همواره یک بهترین پاسخ و راه حل برای وب مسترها وجود ندارد، اما به هر حال اصولی در این باره وجود دارد که بخش هشتم این سلسله مطالب، به این موضوع اشاره خواهد داشت.

,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


دامنه نخستین موضوع در راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است. بنابراین ثبت یک دامنه  (domain)با پسوند (extension)مناسب، اولین گام برای معرفی و برند سازی (Brand management)بهینه فعالیت آتی در فضای مجازی به شمار می رود. امروز که وارد دومین دهه از هزاره سوم میلادی شده ایم، ده ها میلیون پرتال فعال در عرصه های گوناگون و به زبان های مختلف در وب راه اندازی شده است و مورد استفاده بیش از دو میلیارد کاربر اینترنت قرار گرفته اند. هر روز، نسبت به روز قبل، ثبت دامنه هایی با معانی و برداشت های خوب مانند business-trade-world-news-win-winner-friends و امثالهم سخت تر و نایاب تر می شود. برای پرتالی در حوزه تجارت، چه دامنه ایی بهتر از business.com اما به نظر شما چنین دامنه ایی اکنون قابل ثبت است؟ قطعا خیر. شاید صاحب این دامنه اکنون ده ها میلیون دلار برای فروش حق امتیاز چنین دامنه ایی مطالبه کند که اصلا جای شگفتی نیست. اکنون حتی نمی توان دامنه ای با 6 تا 8 حرف را بر روی پسوندهای اصلی.com یا.net و حتی بر روی.org ثبت کرد. چرا که برخی از کاربران اینترنت، به موضوع ثبت دامنه هایی با موضوعات و مفاهیم خوب و بین المللی علاقه وافری دارند و از سال ها قبل، دامنه های خوب که قابلیت ثبت داشته اند را به نام خود ثبت کرده و اکنون با رقم های گزافی می فروشند. مانند سهام در بازار بورس که صاحب سهمی پس از صبر طولانی، سهمی که بنیادی یا پتانسیل خوبی داشته است به قیمت ناچیزی خریداری کرده است و بعد از چند سال به قیمت بسیا گزافی به خریداران می فروشد. افرادی را در ایران سراغ داریم که اسامی خاص و جالبی را بر روی پسوندهای مختلف ثبت کرده اند و هر سال برای تمدید این حجم از دامنه های ثبت شده، ده ها میلیون تومان هزینه می کنند!خرید و فروش دامنه را می توان یکی از کسب و کارهای پر سود و پنهان در فضای سایبر امروزی معرفی کرد که البته در کشورما نیز مخاطبان خاص خود را دارد. دوستی می گفت که دامنه های خبری یعنی دامنه هایی که کلمه news در آن وجود داشته باشد را بر روی نام  سیصد برند بین المللی بر روی پسوند ملی ایران.ir ثبت کرده است و هر ساله هزینه تمدید دامنه را پرداخت می کند. به امید اینکه روی شرکت اصلی، بخواهد بخش خبری فارسی از فعالیت های خود در کشور راه اندازی کرده و برای این کار، چنین دامنه ایی را از صاحب اصلی خریداری کند.
 
,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


به هر حال، کارآفرینی دیجیتالی، تنها راه اندازی سایت یا طراحی نرم افزار یا فروش سخت افزار از طریق وب نیست و روش های مختلف و خلاقانه ای دارد. به هر حال ان چه مسلم است، ثبت دامنه موضوع مهمی است در دنیای وب است که باید به ان توجه کرد. در ثبت دامنه باید به این موضوعات توجه کرد:

1-     دامنه تلفیقی از زبان های مختلف نباشد. مثلا فینگلیش نباشد. مثلا ImportantTahlil.com انتخاب نادرستی است.

2-    دامنه در زبان های مختلف مفهوم نامطلوبی نداشته باشد.

3-    پسوند دامنه بر اساس ماموریت و راهبرد پرتال تعیین شود. سایتی که مربوط به فعالیت یک شرکت تولیدی هست، بهتر است بر روی پسوند.org ثبت نشود..co.ir یا حتی.com انتخاب بهتری می باشد.

4-    دامنه اگر مربوط به نام شرکت یا سازمان نیست، طولانی نباشد. قرار گرفتن راحت این نام در ذهن مخاطب را وب مستر در نظر داشته باشد.

5-    بخش های زبانی مختلف پرتال، بر روی دامنه با پسوند ملی همان کشور ثبت شود. این روش گوگل و آمازون و سایت های موفق اینترنت است که خیلی هزینه بر نیست. اما فرصت آفرین است.

6-    در ثبت دامنه از طریق شرکت های معتبر و شناخته شده اقدام شود. گول ثبت دامنه با 3 دلار را نخورید که امروزه در اینترنت از این تبلیغات فراوان است. دامنه، خانه تجاری شما است. ثبت ان را به بنگاه های معاملاتیه شیاد ندهید!

7-    هزینه کم در ثبت دامنه، فدای اعتبار ثبت کننده نشود. این یک اصل مهم است.

8-    قرارداد ثبت دامنه و تمدید ان کاملا حقوقی و مستند و شفاف باشد. خیلی ها به این موضوع توجه ندارند. برای همین، برای تمدید دامنه شاید با مشکل رو به رو شوند و میلیون ها تومن هزینه طراحی ان ها به باد رود.

9-    پرتالی که قرار است سال ها فعالیت کند، نباید تمدید دامنه آن سالانه باشد. حتما دامنه را برای 5 سال ثبت کنید. حتی اکر هنوز ماموریت سازمانی خاصی برای ان تعبیه نکرده اید.

10-    در ثبت دامنه حتی الامکان از عدد اجتناب شود. قرار دادن عدد، رویکرد خوبی در ذهن مخاطب ایجاد نمیکند.

11-    در ثبت دامنه از قرارگیری بیش از دو کلمه در کنار یکدیگر اجتناب شود.

12-     برای ثبت دامنه های عمومی و نه ملی، از شرکت های معتبر اقدام شود و موضوعات حقوقی در صورت بروز مشکلات به خوبی در آن قید و پیش بینی شده باشد. (داستانی که برای persianblog.com و persianblog.ir ایجاد شد می تواند ادله خوبی برای اثبات این بند باشد)

اگر قصد دارید در سال های اینده بر روی یک موضوع، پرتالی طراحی و راه اندازی کنید و اسم خوبی برای ثبت دامنه در نظر دارید، در اولین فرصت دامنه را ثبت کنید. روند گسترده و فزاینده ثبت دامنه بر روی اسامی خوب، باعث می شود تا زمان که شما به طور عملی به راه اندازی سایت اقدام خواهید کرد، دامنه مورد نظر شما قابل ثبت آزاد نباشد. پسوندهای ملی ایران مانند.ir یا co.ir یا net.ir و مشتقان آن توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران (www.nic.ir) و نماینده گی های رسمی ان قابل ثبت می باشد. برای دامنه های عمومی باید از شرکت های صاحب امتیاز معتبر در این راستا اقدام کنید.

قضیه بعدی در راه اندازی پرتال، تعیین میزبانی شایسته برای بارگذاری اطلاعات است. بسیار اتفاق افتاده است گه پرتالی با میلیون ها تومان هزینه طراحی و راه اندازی و مدیریت سایت، به دلیل ان که مدیریت مطلوبی بر روی میزبانی ان صورت نگرفته است، در کوتاه مدت با توقف فعالیت مواجه شده است و حجم قابل توجهی از مخاطبان بالقوه و بالفعل خود را از دست داده است. این مساله نشان می دهد که مقوله میزبانی سایت یا هاستینگ، از اهمیت بالایی در امر کسب و کار آنلاین و طراحی سایت برخوردار است و باید به ان توجه اصولی داشت.

,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات
 

این که چه میزان حجم و بر روی چه سیستم عاملی و با چه سطح دسترسی و نرم افزاری و سخت افزاری، پرتال شما نیاز است، مساله ای که وب مستر با مشاوره برنامه نویسان سایت می تواند به آن دست یابد. بعضی اوقات سایت شما نیاز به 100 مگابایت فضا دارد و با حجم مخاطب زیادی نیز در روز مواحه نیست. بنابراین قرارگیری بر روی سروری که صدها سایت دیگه در این سطح در ان قرار دارد، بارگذاری پرتال شما را با کندی و مشکلات فنی مواجه نخواهد کرد. اما وقتی قرار است پرتالی با تولید محتوای روزانه و صدها یا هزاران مخاطب در روز مواجه شود، استفاده از سرورهای اختصاصی (dedicate) می تواند گزینه مطلوبی باشد. در سرور اختصاصی، به جز پرتال شما، هیچ پرتالی قرار نمی گیرد  و شما میتوانید کنترل قطعی بر روی سرور داشته باشید و مدیریت کنید.

یک وب مستر موفق، برای راه اندازی یک تارگاه مطمئن و همیشه up، به مسئله هاستینگ و انتخاب سرور و حتی نوع قرارداد آن توجه ویژه می کند. بسیاری از مشکلات و چالش هایی که در زمینه هکینگ، توقف فعالیت سرور، به روز نشدن مرتب صفحات سایت و امثالهم صورت میگیرد، به دلیل عدم توجه فنی به مقوله هاستینگ و توجه به کارکردهای ان است.  هر صفحه وبی که تحت هر عنوانی : html  یا asp یا php و غیره طراحی می شود، باید بر روی یک مرکز متصل به شاهراه جهانی اطلاع رسانی، قرار گیرد تا امکان دسترسی به محتویات صفحاتی که با فرمت های فوق الذکر عنوان شد، تحت دامنه یک سایت، قابل فراخوانی باشد. به این مرکز به طور خلاصه و ساده، سرویس دهنده فضا (HOST) یا وب سرور می گویند. وب سرور ها در داخل یک data center بزرگ قرار می گیرند و به مسئولان سایت های وب، خدمات ارائه می کنند. با این حال، این که یک شرکت ارائه دهنده فضا در اینترنت، با چه روش هایی، با چه قیمت هایی، و با چه قراردادی حقوقی، تضمین به روز رسانی میزبانی سایت شما را تقبل کند، مسئله ای است که به طور اجمال در این بخش به آن اشاره می کنیم. به هر حال میزبان خوب ، مانند خدمتکار یک رستوران باید همیشه حاضر و در خدمتگذاری به شما صادقانه و قوی و سریع عمل کند تا شما از مکانی که هستید در کنار غذا، لذت ببرید.
 
,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


صورت مسئله

صورت مسئله این است که وقتی ما به عنوان طراحی و راه انداز یک سایت اینترنتی، می خواهیم اطلاعات سایت خود را در اینترنت منتشر کنیم و در اختیار عموم کاربران وب قرار دهیم، شرکت مورد قرار داد ما در مورد میزبانی سایت، چه ویزگی هایی باید داشته باشد. مسائل کلی که معمولا مد نظر خریداران قرار می گیرد، این موارد است :

1-    سایت ما از چه نوع برنامه هایی استفاده می کند و به چه سروری (ویندوز یا لینوکس ) نیاز است ؟

2-    شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی، از کدام شرکت بین المللی مجوز ارائه خدمات در داخل کشور را دارا است ؟

3-    شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی، چه زمان هایی را به عنوان زمانی های پرت کاری در نظر می گیرد ؟

4-    چه هزینه ای برای اجاره سالانه ایکس مگا بایت فضا می بایست پرداخت کرد؟

5-    چه امکاناتی این میزبانی در اختیار سایت ما قرار می دهد ؟

6-    نوع قرارداد منعقده با این شرکت چه گونه است ؟
 
,برای ثبت domain و انتخاب hosting چه باید کرد؟ کارآفرینی دیجیتالی,ثبت domain,hosting,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


این ها نمونه پرسش هایی است که کاربران برای خرید میزان هاست مورد نیاز، از فروشنده سوال می کنند. یافتن پاسخ هایی بهینه، قطعا اعتبار به روز رسانی و به قولی up بودن سایت ما را بر روی سرور مذکور ارتقا می دهد. شرکت هایی که امروزه به عنوان ارائه دهنده خدمات اجاره فضا در اینترنت فعالیت می کنند، در داخل کشور بسیار هستند. هر یک قیمت و شرایط خاص خود را دارند و این وضعیت، فضای گیج کننده ای را برای سایت داران تازه کار، ایجاد کرده است. برای خرید یک میزان فضا،  معمولا plan ها (یا اصطلاحا طبقه های فروش خاص) برای خریدار در نظر گرفته شده است که عبارتند از : 2 MB – 5 MB – 10 MB – 20 MB – 50 MB – 100 MB و مقادیر بالاتر. اگر شما یک سایت با نهایت 20 صفحه داشته باشید، یک plan 10 مگابایتی برای شما کافی است. معمولا متوسط فروش این میزان فضا در کشور، به طور کلی بین 10 هزار تا 20 هزار تومان در سال است. البته به این نکته توجه کنید که بسیاری از شرکت ها برای جلب مشتری، 1 گیگابایت فضا را نیز با همین قیمت حاضرند بفروشند. ولی اگر پس فردا در مورد عدم لود درست یک صفحه از ان ها سوال کنید، چون سیستم پاسخ گویی و مدیریت فنی خوبی ندارند، از این کار طفره می روند و شما درنهایت مجبورید پس از چند هفته، به سراغ شرکتهایی بروید که 10 مگ فضا را با قیمتی حدود 10 تا 20 هزار تومان در اختیار شما می گذارند و حداقل یک سیستم پاسخ گویی فنی قوی در اختیار دارند. بنابراین توجه به نوع و اعتبار فروشنده در خرید هاست بسیار مهم است.

پاسخ هایی به مسئله ها

گفتیم که 6 پرسش کلی در مورد مسله میزبانی وجود دارد. پرسش ها در فوق اشاره شد  و اکنون به پاسخ هایی اشاره می کنیم.

 پاسخ  اول : توجه به این نکته ضروری است که اگر سایتی دارید که asp.net نمی خواهد و برخی صفحاتش با php  است و نیاز به سیستم امنیت خوبی دارید، از linux server  استفاده کنید که قیمتی ارزان تر از سرور های windows server دارد. پس نوع کاری که می خواهیم انجام بدهیم در انتخاب سرور مهم است. برای تخصصی نشدن مطلب، از ارائه مطالب تکمیلی در این مورد صرفه نظر می کنیم.

پاسخ  دوم : در مورد این سوال که شرکت فروشنده، نماینده کدام شرکت بین المللی است، باید به اندازه کافی توجه داشت که از طریق IP و DNS یک سرویس دهنده خدمات میزبانی، می توان به نوع نمایندگی وی تا حدی پی برد. این کار را از طریق سایت هایی مانند : www.internic.net/whois انجام دهید. ما نمی توانیم لیست برترین شرکتهای ارائه دهنده فضا در وب را در اختیار شما قرار بدهیم. اما شرکت هایی که در کلیدواژه  HOST در سایت گوگل (به غیر از باکس های آگهی سمت راست)، به عنوان نتیجه جست و جوی 1 تا 20 معرفی می شوند، شرکت هایی با اطمینان بالا هستند. اما اگر شرکت مورد نظر شما در این فهرست هم نبود، مهم نیست. یک گزینه دیگر را بررسی کنید. این گزینه ان است که شرکت مزبور به چند سایت اینترنتی قبل از سایت شما، خدمات خود را ارائه داده است ؟ اگر سایت شما دهمین یا سی امین سایت است، خیلی اعتماد نکنید. اما اگر سایت شما جزو صدها سایت مورد Hosting این شرکت است، پیشنهاد می کنیم از خدمات ان استفاده کنیدو این که چطور متوجه شویم یک شرکت میزبانی، چند سایت زیر دارد، از طریق سایت :    www.webhosting.info قابل بررسی است. شما در این سایت، می توانید نام دامنه شرکت ارائه دهنده میزبانی (مثلا www.IRIB.com)  را درج کنید، و نتایج را مشاهده کنید. فهرست دامنه هایی که این شرکت میزبانی ان ها را بر عهده داشته است، به شما معرفی می شود.

پاسخ سوم : یک شرکت ارائه دهنده خدمات اجاره فضا در اینترنت، معمولا به دلیل ان که شرکت مبدایی که نمایندگی ان را بر عهده دارد، بعضی زمان ها برای به روز رسانی نرم افزار و سخت افزارهای خود، چند ساعت یا چند روز را به عنوان بخشی از تعهد خود مبنی بر عدم پشتیبانی سرور، تعیین می کند، نمی تواند شعار " پشتیبانی خدمات در 24 ساعت در 365 روز سال " را متعهد باشد. چون منطقا نیز امکان پذیر نیست. سایت هایی مانند یاهو و گوگل هم که همیشه انلاین هستند، هزاران سرور در اختیار دارند که هیچ گاه شما به عنوان کاربر ان ها، down بودن برخی از سرورهای ان ها را در برخی زمان ها متوجه نمی شوید. پس همیشه در انتخاب فضا به این مساله توجه کنید که یک شرکت ارائه دهنده سرویس هاست، می تواند حداکثر تا 1 هفته از 52 هفته سال را به شما سرویس ندهد. اگر بیش تر از این زمان شد در یک سال، حتما به مسئول فنی این شرکت اطلاع دهید و به خاطر مسائلی واهی مثل : گرفتن نسخه پشتیبان (back up) از صفحات سایت ها، یا قطع برق در ساختمان شرکت اصلی و امثالهم، سایت خود را به مدت طولانی down نگه ندارید. از این مورد باید استفاده کنید و در قراردادی که با این شرکت منعقد می کنید، این مساله را لحاظ کنید که بیش از 1 هفته در انتظار قطعی سرور سایت خود نمی مانید و پس از ان، در صورت رعدم رفع مشکل، حاضر هستید تا به عنوان خریدار، از فروشنده شکایت کنید. (البته اگر مرجعی برای پذیرش شکایت وجود خارجی داشته باشد )

پاسخ چهارم : این که چه میزان هزینه ای برای فضا پرداخت کنیم، مساله ای است که به نوع کارکرد سایت و انتظارات ما بستگی دارد. بعضی از دارندگان سایت ها می خواهند از سرویس هایی مثل : نسخه های پشتیبان هفتگی، پهنای باند بالا، کنتور بیننده صفحات سایت و غیره بهره مند باشند. بالطبع این سرویس ها بر هزینه های معمول می افزاید. اما ان چه باید در این بخش لحاظ کنید ان است که حتما، حداقل 72 ساعت برای تست سرویسی که قصد خرید دارید، اعتبار رایگان دریافت کنید. اگر این سرویس بر اساس انتظارات شما و ادعاهای فروشنده مطلوب بود، هزینه ان را پرداخت کنید. همان طور هم که در ابتدای این گزارش عرض کردیم، هیچ نهادی برای تعیین قیمت بر ارائه خدمات اینترنتی مثل domain – host – web design در کشور وجود خارجی ندارد. در این جا به ان دسته از خوانندگانی که قصد پرداخت هزینه برای خرید هاست مورد نظر را دارند توصیه می کنیم که اولا از شرکتهای صاحب نام فروش هاست در ایران و دنیا استفاده کنند. ثانیا برای پرداخت هزینه های یک plan Hosting، مقایسه ای بین هزینه های شرکت فروشنده با هزینه های شرکت های آگهی دهنده در نیازمندی های روزنامه های کشور انجام ندهند و ثالثا، با مشورت یک فرد فعال در زمینه آی تی، فقط و فقط برای سرویس مناسب مورد نظر، هزینه مناسب را پرداخت کنند. نه کم تر و نه بیش تر.

پاسخ پنجم : این که چه خدماتی این هاست در اختیار سایت ما قرار میدهد، پرسشی است که به نوعی در پاسخ چهارم به ان اشاره کردیم. اما به هر حال، اگر قصد راه اندازی یک سایت بازرگانی بین المللی دارید، سایت شما باید خدمات تجارت الکترونیک (e-commerce) در اختیار وبمستر قرار دهد. یا اگر قصد راه اندازی یک سایت خبری پر بیننده را دارید، میزبانی باید امکانات پهنای باند فعال و امکان ارسال و دریافت روزانه صدها   request را از کاربران خود داشته باشد. از همه مهم تر، سایت باید تضمین های عرفی حداقلی را برای امنیت سرور خود و سایت شما، در اختیارتان قرار بدهد. نرم افزارهای امنیت وب و سروری که بر روی سرورهای اجاره دهنده فضا نصب می شود، مورد خوبی است برای پی بردن به مساله امنیت در این سرورها. ولی به هر حال کار web security مسئله ای نیست که بخواهیم در این بحث کوتاه به ان اشاره کنیم. به هر حال، اطلاع از خیلی مسائل تکمیلی نیاز به حضور متخصص دارد!

پاسخ ششم : قرادادهای حقوقی حوزه آی تی در کشور، از یک نظام خاصی تبعیت نمی کنند و مرجعی قانونی برای مشاوره و مدیریت این گونه مسائل در کشور ایجاد نشده است.. " کاربران به این مساله توجه داشته باشند که با یک شرکت حقوقی ثبت شده، دارای مکان معلوم، قرارداد منعقد کنند. ضمنا مسائل مهمی چون : زمان های عدم up  بودن سایت، امکانات متعهد شده فروشنده، نوع پرداخت هزینه های تمدیدی فضا و هم چنین، شرایط دریافت خسارت از فروشنده در صورت عدم اجرای تعهدات وی بر اساس قرارداد را به صورت تفکیکی، مد نظر قرار دهند. "

آن چه در این مورد مشخص است، توجه به این مساله است که قرارداد حقوقی میزبانی، باید فاکتورهای کلی یک قرارداد را در اختیار داشته باشد. این فاکتورها عبارتند از :

o    درج مشخصات خریدار / نماینده وی

o    درج مشخصات فروشنده / نماینده وی

o    تعهدات فروشنده / تعهدات خریدار

o    نحوه بررسی شکایات طرفین

o    مدت اعتبار قرارداد  / شرایط فسخ قرارداد
 
تنها قراردادی امروزه در دنیای کسب و کار مورد قبول است، که این 7 فاکتور اصلی را در نظر گرفته باشد. پس در عقد قرارداد های اینترنتی خود در هر موضوعی، این 6 اصل را توجه کنید و از امضای قراردادهایی که 6 اصل فوق الذکر، به صورت مبهم در ان ها ارائه شده است، خودداری کنید. معمولا شرکت های ارائه دهنده چنین خدماتی ،از وزارت ارتباطات1  و ارشاد، مجوز دارند.

در پایان، ویدئوی زیر، نحوه ثبت دامنه بر روی پسوندهای مختلف را به شما مخاطبان عزیز پرتال برترین ها آموزش می دهد. سرویس دهنده Godaddy.com یکی از مراکز معتبر ثبت Domain در اینترنت است که این ویدئو، نحوه ثبت دامنه از طریق این پرتال را آموزش می دهد. علاقمندانی که کارت اعتباری ارزی در اختیار ندارند توصیه می شود از مراکز رسمی ثبت دامنه در ایران با عقد قرارداد رسمی، استفاده کنند
 1-  www.ict.gov.ir
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :