پرسش و پاسخ هایی در مورد بورس


پرسش و پاسخ هایی در مورد بورس● سهم چیست؟
سهم به معنای بخشی از دارایی های یک شرکت یا کارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد در مالکیت شرکت و یا بنگاه تولیدی شریک است.


● خرید سهام چه نفعی دارد؟

وقتی شخصی سهام شرکتی را خریداری کند، سهامدار آن شرکت محسوب می شود و دارای حقوقی در آن شرکت خواهد بود که مهمترین آن دادن رأی برای انتخاب اعضای هیات مدیره به منظور اداره شرکت و دریافت سود سهام و مزایای سالانه و حق خرید سهام جدید در مواقع افزایش سرمایه است. افزون بر این معمولاً خرید سهام از نظر حفظ ارزش سرمایه در جهت عکس تورم عمل می کند ، یعنی هر چه ارزش پول کمتر می شود، ارزش سهام افزایش می یابد.
● سهامداران شرکت های پذیرفته شده در بورس از چه مزایایی استفاده می کنند؟
با توجه به امکاناتی که بورس در اختیار دارد می تواند با اعزام نمایندگان خود به مجامع عمومی شرکت ها و از طریق مؤسسات حسابرسی معتمد بورس از تضییع حقوق سهامداران جزء که از طریق بورس سهامدار شده اند ، در شرکت جلوگیری نماید.
در ضمن اگر سهامداران احتیاج به پول نقد داشته باشند می توانند سهام خود را از طریق این بازار به سهم تبدیل کنند.
● با چه بودجه ای می توان سهام خرید؟
در خرید سهام محدودیتی وجود ندارد و هرکس می تواند از یک سهم تا هر تعدادی که مایل باشد، سهم خریداری نماید.
● آیا می توان برای فرزندان صغیر یا افراد تحت تکفل سهام خرید؟
بله، در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.
● قیمت یک سهم تحت تأثیر چه عواملی است؟
قیمت سهم غالباً تحت تأثیر دو گروه از عوامل است :
- عوامل درونی یعنی وضعیت شرکت هایی که سهام آن ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد.
- عوامل بیرونی که غالباً شرکت ها بر آن کنترلی ندارند، مانند عوامل اقتصادی و سیاسی.
● چگونه می توان سهام خرید و آیا خرید سهام مستلزم پرداخت حق الزحمه می باشد؟
عموم مردم می توانند با مراجعه به کارگزاران بورس اوراق بهادار سهام شرکت های پذیرفته شده را خریداری نمایند. طبق مقررات جاری بورس چه برای خریدار و چه برای فروشنده سهام ، حق الزحمه کارگزاری پنج در هزار کل ارزش سهام است. در ضمن این رقم در هر معامله ، حداقل ۵.۰۰۰ و حداکثر ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است.
● آیا سهام تمام شرکت ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد؟
خیر، اولاً شرکت ها باید به صورت سهامی عام باشند و دوم این که قیمت آن ها در فهرست نرخ های بورس اوراق بهادار درج شده باشد.
● خدمات سهام پس از فروش چه خواهد بود؟
سهامداران پس از خرید سهم نیازمند پارهای اطلاعات از جمله تاریخ تشکیل مجامع و چگونگی پرداخت سود سهام می باشند. سهامداران می توانند این گونه اطلاعات را از کارگزار خود و یا از رسانه های گروهی و روابط عمومی بورس کسب کنند.
● سهامدار در مجامع عمومی عادی و فوق العاده شرکت ها از چه حقوقی برخوردار است؟
الف) در مجامع عمومی عادی، سهامدار می تواند در زمینه تصویب صورت هایی مالی سالیانه اظهار نظر و اعلام رأی نماید.
ب) در مجامع عمومی فوق العاده، سهامدار می تواند نسبت به چگونگی افزایش سرمایه، مقدار آن و منابع تأمین آن از طریق آورده نقدی ، سهام جایزه و تبدیل مطالبات سهامداران اظهار نماید.
● سهامداران چگونه سود سهام خود را دریافت می کنند؟
پس از پایان سال مالی و تشکیل مجمع عمومی، طبق قانون تجارت، شرکت ها موظف به پرداخت سود سهم مصوب مجمع ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب هستند حتی در صورتی که صاحب سهم اقدام به فروش سهم بعد از برگزاری مجمع کند، مستحق دریافت سود سهام فروش رفته خواهد بود.
● چگونه سهامداران می توانند در افزایش سرمایه شرکت ها مشارکت نمایند؟
سهامدارانی که قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام به خرید سهام نمایند ، مستحق دریافت سهم ناشی از افزایش سرمایه شرکت خواهند بود.
لازم به یادآوری است که مزایایی ناشی از افزایش سرمایه می تواند به صورت دریافت سهام به قیمت اسمی و یا رایگان باشد که این خود در بر گیرنده سود قابل ملاحظه ای برای سهامداران است.
منبع : نشریه موج

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :