بازاریابی در محیط اقتصادی بی رونق
شرایط رکود اقتصادی در مقایسه,کالا و خدمات شما متناسب با نیاز مشتریان,کالا یا خدمات لوکس,بهتری برخوردار,تحت تاثیر,فروش,بهتر,جهت

بازاریابی در محیط اقتصادی بی رونق

اینکه اعتقاد داشته باشید اقتصاد درحال رکود است یا نه، بیشتر به این بستگی دارد که تحت تاثیر سخنان چه کسی باشید یا اینکه اوضاع موجود اقتصادی تا چه اندازه مستقیماً بر کسب و کارتان اثر گذاشته باشد. اگر اوضاع راکد اقتصادی شما را به عنوان صاحب یک کسب و کار نگران می کند، بهتر است یک برنامه بازاریابی و فروش تهاجمی را تدارک ببینید. اگر همیشه کالا و خدمات شما متناسب با نیاز مشتریان و در جهت مرتفع کردن آن باشد مطمئناً درشرایط رکود اقتصادی در مقایسه با دیگران از گردش بالنسبه بهتری برخوردار خواهد بود زیرا فروش آنچه به کالا یا خدمات لوکس شهرت دارد در چنین شرایطی به حداقل می رسد.


در چنین شرایطی اگر کالا یا خدمات شما به عنوان یک ضرورت شناخته نشود آنگاه باید تلاش کنید تا آنجا که می توانید این ضرورت و اهمیت را برای مشتریان و مخاطبان خود توجیه و تفهیم کنید. در این حالت باید یک مساله را حل کنید، باید مرتفع کردن نیاز مشتری با قیمتی بسیار رقابتی را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی کنید صرفاً بر پرداخت هزینه های اثربخش به عنوان راهکاری برای صرفه جویی متمرکز شوید.همچنین باید با راه اندازی یک برنامه بازاریابی از نظرات مشتری و نحوه رفتار وی باخبر بوده تا بتوانید به اقدامی مناسب دست بزنید. جاروجنجال و هیاهوی تبلیغاتی و تکرار ویژگی های محصول یا خدمات تان جز هزینه های اضافی حاصلی برایتان نخواهد داشت. باید خود و سازمان تان را تامین کننده چیزی کنید که مشتریان نیازمند آن هستند. این به آن معنی است که باید با هر وسیله ممکن از پرسشنامه صندوق پیشنهادات و انتقادات، ارسال نامه یا پست الکترونیک، مصاحبه حضوری و تلفنی یا... در یک ارتباط مستمر از نظرات مشتریان و آنچه به دنبال آن هستند باخبر باشید تا بتوانید به موقع عکس العمل متناسب داشته باشید. در شرایط رکود اقتصادی برنامه بازاریابی خود را بر معرفی کالا و حتی اطلاع رسانی و تبلیغات در مورد ویژگی های آن به مشتریان متمرکز نکنید. در عوض به فکر دو ویژگی فوق یعنی رفع نیاز مشتری و قیمت رقابتی باشید. از همه مهم تر اینکه به هر حال لازم است ارتباط خود را همانطور که در بالا به آن اشاره شد با مشتریان موجود حفظ کنید زیرا پس از این رکود همین دسته از مشتریان هستند که دوباره مخاطبان پروپاقرص شما خواهند بود.
علاوه بر اینها می توانید در چنین موقعیت هایی به فعالیت های صنفی به خصوص فعالیت هایی که نیازمند صرف هزینه نیست و مرتفع کردن مسائلی که در حوزه منافع مشترک گروهی برایتان حادث شده بود، بپردازید زیرا اینگونه اقدامات که خود از تکنیک های بازاریابی بوده اگرچه به غلط ولی در شرایط اوج و شلوغی کار معمولاً امکان پذیر نیست. در شرایط بد اقتصادی، مردم عموماً به دنبال بهانه ای برای شادی می شوند. از خلاقیت های خود استفاده کنید و عرضه کالا و خدمات خود را با شادی عجین کرده لبخند را بر لب مشتریان خود بنشانید. فراموش نکنید شما نه تنها می خواهید نیاز مردم را برآورده کنید بلکه آنان برای خرید از شما باید دلایل محکمی داشته باشند.
 منبع روزنامه تفاهم

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :