دامپروری در ایران چگونه است؟
دامپروری در ایران چگونه است؟,دامپروری در ایران,دامپروری,دامداری,دامداری در ایران چگونه است,تاریخچه دامداری در ایران,تاریخچه دامپروری در ایران,درباره دامپروری

آکاایران: دامپروری در ایران چگونه است؟

آکاایران: آکا ایران : بنا به مدارک موجود سابقه دامداری در ایران به بیش از ۷ هزار سال می رسد . شاید شروع دامداری در ایران جهت دسترسی دامها به منابع علوفه به صورت شبانی و یا دام مهاجر و عمدتا به صورت کوچ و ده نشینی بوده است . بتدریج در طی گذشت هزاران سال با توجه به نیاز زمان مراکز کشاورزی وسیع تر و در کنار آن شهرها ایجاد شده است.

نگهداری دام در ایران اولا بر پایه دامهای کوچک (گوسفند و بز) بوده است و ثانیا این امر در چهار چوب دامداری صورت گرفته است . در چندین دهه اخیر است که دامپروری با هدف پرورش دامهای بزرگ و در محدوده شهرهای میلیونی به وجود آمده است.

علاوه بر آنچه گذشت در تاریخ گذشته ایران، مراتع و در کنار آن دامداری با صاحبان ان علاوه بر جنبه های اقتصادی و تولید، همیشه حائز اهمیت نهایت اهمیت اجتماعی و سیاسی بوده است.

هر چند که در گذشته اهمیت نسبی دامداری و دامداران در مقایسه با گروههای دیگر جامعه در ایران بالاتر بوده،ولی به لحاظ کمی جمعیت ایران بالطبع تعداد دامهای موجود به مراتب کمتر از تعداد آن در حال حاضر بوده است. از طرف دیگر به علت افزایش جمعیت و فراهم شدن امکانات وسیع کاری در امر کشاورزی ، سطح وسیعی از مراتع تبدیل به زمین های کشاورزی شده و باعث تشدید فشار چرای دام به مراتع باقیمانده گردیده است ، به طوری که در حال حاضر علیرغم قدرت بالقوه تولیدی ، مراتع علوفه استحصالی از مراتع بمراتب کمتر شده است.

اولین فعالیتهای دولت در زمینه امور دام از سال ۱۲۷۹ بصورت تأسیس مدرسه فلاحت مظفری شروع شد که توسط واشر بلژیکی اداره می شد این مدرسه در سال ۱۲۸۵ پس از اتمام ماموریت واشر تعطیل گردید در این مدرسه دروس کشاورزی و امور دام تدریس می شد و کلیه فارغ التحصیلان در مناطق روستائی مشغول فعالیتهای تولیدی می شدند.
از سال ۱۳۱۴ در اداره کل فلاحت، ترویج دامپروری و دامپزشکی شروع شد ولی با توجه به کمبود متخصص بسیار محدود بوده است این مروجین عمدتا از نیروهای فارغ التحصیل خارج از کشور و مستشاران خارجی بوده اند و در همین سال ایستگاهی در روستای حیدرآباد کرج به نام ایستگاه دامپروری حیدرآباد تأسیس و با وارد کردن نژادهای گاو و گوسفند و طیور خارجی شروع به ترویج نژادهای خارجی نموده اند این فعالیتها استمرار پیدا کرد تا اینکه در سال ۱۳۲۰ وزارت کشاورزی تاسیس گردید.
در سال ۱۳۲۹ وزارت کشاورزی اقدام به تاسیس بنگاه دامپروری کشور و اداره کل دامپزشکی نمود. عمده فعالیتهای بنگاه عبارت بود از ورود انواع نژادهای مختلف گاو ماده، گاو نر، گوسفند، مرغ، خروس، ماشین جوجه کشی و ترویج اصول دامپروری و ایجاد واحدهای دامداریهای باصطلاح صنعتی بوده است همچنین این بنگاه جهت اشاعه فعالیتهای خود در برخی از شهرستانهای کشور در مورد دامهای مختلف به تشکیل ایستگاههای نمایشی اقدام کرده است.

از همان سال در اطراف تهران تلقیح مصنوعی آغاز شده و به تدریج این امر با تشکیل ایستگاههای مختلف و اعزام تکنسین های تلقیح مصنوعی در سطح کشور توسعه پیدا کرده است.
این روند تا سال ۱۳۳۲ ادامه داشت تا اینکه پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و پیرو اصل ۴ ترومن استعمار، شورا را بنیان نهاد و سازماندهی و تشکیلات کشاورزی ایران بدون هیچگونه سنخیتی با مسائل کشاورزی و دامی موجود کشور رو به توسعه گذاشت (این عمل با توجه به ورود متخصصین ترویج از خارج شکل گرفت) و با توجه باینکه تا آن زمان تمام فارغ التحصیلان دانشگاهی در خارج از کشور تحصیل کرده بودند خود آگاه و تحت تأثیر پیشرفتهای کشورهای اروپایی و آمریکایی قرار گرفته و بدون کمترین توجه به ساختار اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مناطق روستایی که اصلی ترین تولیدکنندگان فرآورده های دامی کشور میباشند تشکیلات دامپروری را با الگوی رایج در کشورهای خارجی سازماندهی کردند و این همان چیزی بود که استعمارگران طلب میکردند. این روند ادامه داشت تا اینکه در جلسه مورخ 1340/7/26 طبق تصویب نامه هیئت دولت وقت و بنا به پیشنهاد وزارت کشاورزی بنگاه دامپروری کشور به سازمان دامپروری کشور تغییر تشکیلات داده است. از اواخر دهه چهل و اوایل دهه پنجاه که درآمد ایران از محل صادرات نفت، بدلیل افزایش سریع قیمت آن، بسرعت افزایش یافت.

شرکتهای دولتی با عناوین ظاهر فریب که عمدتاًَ نقش تجاری داشته و فعالیتهای واردات و توزیع دام و مواد و مصالح و ابزار کار و فرآورده های آنرا به عهده داشتند یکی پس از دیگری بوجود آمدند که در عمل باعث رکود فعالیتهای تولیدی داخل و یا حداقل عدم رشد این بخش در روستاها شدند و بجای آن واحدهای تولیدی صنعتی با سیاست وابستگی به ممالک خارجی توسعه یافتند.

بعضی از این سازمانها و موسسات عبارتند از :

۱- سازمان دامپروری کشور تاسیس در سال ۱۳۴۰

۲- سازمان دامپزشکی تاسیس در سال ۱۳۵۰

۳- شرکت سهامی شیر ایران تاسیس در سال ۱۳۴۷

۴- شرکت سهامی جوجه کشی نارمک تاسیس در سال ۱۳۵۲

۵- شرکت سهامی گوشت فارس تاسیس در سال ۱۳۵۳

۶- شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان تاسیس در سال ۱۳۵۳

۷- شرکت سهامی کشت و صنعت سفیدرود تاسیس در سال ۱۳۵۳

۸- شرکت سهامی عمران جیرفت تاسیس در سال ۱۳۵۳

۹- سازمان دامداران متحرک تاسیس در سال ۱۳۵۳

۱۰- صندوق عمران مراتع تاسیس در سال ۱۳۴۹

۱۱- شرکت سهامی پرورش و تولید گوشت بوقلمون تاسیس در سال ۱۳۵۴

۱۲- شرکت سهامی مجتمع صنعتی گوشت لرستان تاسیس در سال ۱۳۵۴

۱۳- شرکت سهامی گوشت کشور تاسیس در سال ۱۳۵۵

بدنبال سیاست های استعمارگرانه و در جهت تقویت آن هر گونه ارتباط تشکیلاتی بین اجزاء فوق الذکر و ایجاد وحدت رویه رویت نشد و هر یک بطور مجزا اقدام به سیاستگذاری اجزاء می نمودند.
بطوریکه از نظر سازماندهی تشکیلات دامپروری ایجاد مؤسساتی چون سازمان گوشت، صندوق عمران مراتع، شرکت جوجه کشی نارمک، شرکت توسعه پرورش بوقلمون، سازمان دامداران متحرک و … همگی در راستای سیاست تغییر ساختار دامپروری کشور بوجود آمدند اگر چه در دستور کار هر یک از تشکیلات دولت در دامپروری اهداف مشخصی مورد نظر است لیکن بعلت عدم جامع نگری ساختار ناهمگون تشکیلات با واقعیات مسائل و مشکلات آن و عدم هماهنگی با یکدیگر نه تنها نتوانست ره آوردی برای بخش داشته باشد بلکه خود معضل و شکل جدید در نابسامانی تشکیلات دولتی فراهم آوردند و بواسطه حجم عظیم تدارکات خارجی و بازرگانی، جمیع تشکیلات در خدمت سیستم به اصطلاح صنعت دامپروری متوجه گردیده است.

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :