کارکنان ضعیف و متوسط را ارتقا دهید
مدیران تازه کار باید برای رسیدن به حد عالی تلاش کنند.از افراد بیشترین را بخواهید . آنها تلاش خواهند کرد که به آن برسند. را در آکاایران بخوانید

چگونه از عملکرد ضعیف کارکنان پیشگیری کنیم؟ - Iran Polymer

آکاآپ: مدیران تازه کار باید برای رسیدن به حد عالی تلاش کنند.از افراد بیشترین را بخواهید . آنها تلاش خواهند کرد که به آن برسند.اگر تلاش با بی میلی را بپذیرید ، این پیام را خواهید داد که رسیدن به معیار های شما چقدر آسان است.

با تبدیل کارکنان متوسط به کارکنان بسیار زبده،روسای خود را تحت تأثیر قرار دهید و معروف به رهبری بسیار پویا و نتیجه محور شوید.کارکنانتان نیز وقتی ببینند عضوی از یک گروه نخبه هستند ، احساس بهتری نسبت به خودشان خواهند داشت.

مدیریت کارکنان ضعیف و بی انگیزه

برای مدیریت این نوع افراد، مهم است کاری کرد آنها کارشان را بیشتر دوست داشته باشند و در آن احساس شادی کنند. بهترین روش برای برخورد با این افراد، احترام گذاشتن به آنها و شخصیت فردی‌شان در کنار شخصیت کاری‌شان است. در واقع با محترم شمردن این گروه از کارکنان و متمایز ساختن آنها از سایر کارکنان در برخوردهای کاری، می‌توان آنها را برای سال‌های طولانی در همان پست کنونی‌شان حفظ کرد بدون اینکه نیاز به ارتقا دادن یا مواردی از این دست باشد.

با این همه، هستند تعدادی از کارکنانی که به دلایل مختلف نمی‌توانند یا نمی‌خواهند عملکرد خوبی‌از خود به نمایش بگذارند و در نتیجه برچسب «کارمند ضعیف و به دردنخور» به آنها زده می‌شود. حال آنکه در دنیای واقعیت، عنوان کارمند درجه دو یا انسان معمولی و متوسط وجود ندارد و هر کس می‌تواند فوق‌العاده و عالی باشد.

با این همه بسیاری از افراد هستند که چون در شغل اشتباهی وارد شده و به آن ادامه داده‌اند، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند به کمال و ارائه عملکرد عالی دست یابند آن هم شاید به خاطر کسب پرستیژ، منزلت اجتماعی یا به خاطر پول.

افزایش راندمان کاری با شناسایی کارمندان ضعیف از روزهای ابتدایی ...

چنانچه عملکرد ضعیف را از سایرین قبول کنید، بدترین پیامد ها را برای خود رقم زده اید و به تدریج از نتایج خود دور می شوید.اگر پیرامون خود را با متوسط بودن احاطه کنید ، رسیدن به نتیجه 100% برایتان سخت تر خواهد شد.

وقتی متوجه عملکرد ضعیف شدید ،وارد عمل شوید. مدیران جدید ممکن است به اشتباه ، بیشتر اوقات خود را با بهترین کارکنان سپری کنند و از دیگران بپرهیزند.نادیده گرفتن افراد ضعیف یا زیر متوسط به آنها فرصت خواهد داد که به سازمان شما راه یابند.و اگر آنها را به حال خود واگذارید،تشخیصشان امری دشوار خواهد بود.

برخی از کارکنان در مقابل خواسته های شما مقاومت خواهند کرد. هر قدر بیشتر از آنها بخواهید که عالی عمل کنند، گله گذاری شان بیشتر خواهد شد . با سر تکان دادن یا نگاه همدردانه به شکایت آنها پر و بال ندهید. در عوض به محض اینکه زبان به گله و شکایت می گشایند، به تندی نگاهشان کنید.این کار به آن ها می آموزد که برای جلب توجه کامل شما باید شکایات را کنار بگذارند و نسبت به بهبود عملکرد خود متعهد شوند.

عملکردهای کارمندان را نظارت و کنترل کنید

برای سوق دادن کارکنان ضعیف یا متوسط به سمت تعالی:

نقاط قوت افراد را به چالش بکشید، جتی اگر خودشان نخواهند:

روی کارهای درست آنها تاکید کنید.درخصوص توانمندی هایشان صحبت کنید و بگذارید بدانند که با عمل کردن با کل ظرفیت خود چعدر می توانند مشارکت بیشتری داشته باشند.

از آنها بخواهید تا به تدریج پیشرفت کنند:

شما نمی توانید یک شبه افراد ضعیف را به بهترین ها بدل کنید . هدف های کوتاه مدتی تعیین کنید که مستلزم اندکی تلاش بیشتر و تأثیر گذاری باشد. شما با هر پیشرفت کوچک کارکنان را در سطح بالاتری قرار می دهید.

قوی تر ها را مربی دیگران قرار دهید:

کوشاترین و مستعدترین کارکنان خود را در کنار ضعیف تر ها قرار دهید.کارکنان ضعیف اغلب تحت تأثیر کار در کنار همکاران موفق تر و کمک رسان تر به خوبی پاسخ می دهند.

با فردی که عملکرد ضعیف و رشد منفی دارد چه باید کرد؟

هنگامی که کارمندی عملکردی ضعیف و پایین‌تر از سطح انتظار ارائه می‌دهد و حتی پس از دریافت بازخوردهای منفی در مورد عملکردهای ضعیفش و آگاهی از ماهیت مشکل، همچنان به رویه خود ادامه می‌دهد و علائم بهبود در عملکردش مشاهده نمی‌شود، باید اقدام به اخراج او کرد.

با این همه، چگونگی اخراج بستگی به این دارد که شما به‌عنوان رئیس و مدیر مجموعه به چه شکل موقعیت‌های بلند‌مدت را تعریف کرده و می‌کنید. شما با عملکردتان در زمینه اخراج یک فرد از مجموعه، در عمل یک سیگنال مشخص و روشن برای سایر اعضای تیم ارسال می‌کنید که شما نسبت به عملکرد افراد حساس و دقیق هستید و از سویی دیگر به آنها می‌فهمانید چه توقعاتی از مجموعه تحت رهبری‌تان دارید.

البته نیازی نیست که بگوییم اخراج یک فرد و خارج کردن او از سازمان یکی از پرچالش‌ترین و آزاردهنده‌ترین کارهایی است که در دنیای مدیریت و رفتار سازمانی می‌تواند و باید انجام شود چراکه روی کارکنان اثر بد می‌گذارد و هم برای مدیر و رئیس ناگوار خواهد بود. اخراج یک فرد، هم خانواده او را دچار مشکلات و تنگنای مالی کرده و هم زندگی خصوصی آن فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و هم سازمان را از نیروی آموزش دیده و آشنا به کارها و فرآیندها محروم می‌سازد.

یکی از واقعیات دنیای مدیریت این است که صبح روزی که یک مدیر قصد دارد یکی از کارکنانش را اخراج کند برای او سخت‌ترین و تلخ‌ترین روز آن ماه یا سال است. بنابراین لازم است هنگامی که مدیری تصمیم نهایی برای اخراج نیرویی گرفت، به شکلی اندیشمندانه، محتاطانه و حساب شده عمل کند و از اقدامات و تصمیم‌گیری‌های شتابزده دوری جوید.

مدیران چگونه در کارمندان خود ایجاد انگیزه می‌کنند یا چطور آن را از ...

در زمان انتقاد از کارکنان، آنها را ناراحت نکنید

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از نومدیران و مدیران تازه‌کار را به خود مشغول کرده این است که چگونه می‌توان از یک فرد انتقاد کرد بدون اینکه به احساسات و شخصیت او توهین شود یا او را تحت فشار منفی قرار دهد؟

برای این کار در وهله اول باید بر روابط با کارکنان تمرکز کرد. در کنار آن باید با رویکرد انتقاد از روسا، فرهنگ انتقادگری و انتقادپذیری را در سازمان گسترش داد و از این طریق از حساسیت‌ها نسبت به فرهنگ نقد در سازمان کاست. علاوه بر این، باید همزمان با انتقاد کردن، خصلت کمک‌کنندگی و راهنمایی را در روسا و مدیران تقویت کرد. ضمن اینکه، برای انتقاد از افراد بهتر است به‌صورت خصوصی با آنها ملاقات کرد و از انتقاد در برابر دیگران اجتناب کرد.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :