خجالتی بودن و استرس در سخنرانی
از تُن صدای گرم استفاده کنید. استفاده از یک تُن صدای گرم و حمایت گرانه در ارتباطات کاری علامت رهبری است. را در آکاایران بخوانید

 موقعی که از شما در خواست می شود مقابل جمع بایستید و سخنرانی کنید،این سخنرانی می تواند در جمع همکاران باشد زمانی که می خواهید پروژه کاری را برای همکاران ومدیران تان توضیح دهید و یا در دانشگاه مقابل اساتید و دانشجویان هستید که می خواهید از پایان نامه تان دفاع کنید… ناگهان احساس می کنید که دهان تان خشک شده ، پاهایتان شروع به لرزیدن می کند ، صدای تان به سادگی بالا نمی آید همه چیز محو شده و شما احساس ضعف می کنید و حس می کنید کنترل بدن تان از دست داده اید و همین الان است که نقش بر زمین شوید. 

آیا تا به حال در چنین وضعیتی قرار گرفته اید؟ این وضعیت را ترس از سخنرانی می نامند که در این مقاله می خواهیم آموزش دهیم راه های غلبه بر استرس هنگام سخنرانی ، اینکه چطوری بتوانیم ترس از سخنرانی را از خود دور کنیم…

به خاطر استرس سخنرانی مدام دلتان شور می زند؟ این مطلب را بخوانید ...

استرس چیست؟

بعضی‌ها موقع صحبت در جمع، خواه در اتاقی با حضور همکاران، خواه در سالن کنفرانس و خواه در مقابل هیئت مصاحبه، استرس دارند. این همان چیزی است که با نام استرس می‌شناسیم.

اما کمی استرس لزوما مضر نیست؛ وقتی سطح اضطراب اندکی افزایش پیدا می‌کند، انگیزه می‌دهد تا کاری را که باید، به انجام برسانید، و شما را آماده‌ی این رویداد می‌کند که ممکن است سخنرانی، مصاحبه، ارائه یا هر چیز دیگری باشد. اصلا کمی استرس می‌تواند شما را هوشیارتر و پرانرژی‌تر کند. اما اگر سطح اضطراب و نگرانی‌تان بیش از حد بالا برود، ممکن است مشکلاتی رخ بدهند که توانایی‌تان در آماده شدن پیش از رویداد و اجرای آن را مختل کند.

ترس از استرسی به نظر رسیدن

یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن استرس هنگام سخنرانی ترس از استرسی به نظر رسیدن است. در واقع یکی از دلایل مهم ترس از سخنرانی این است که  بعضی از افراد از این میترسند که مبادامضطرب و با استرس به نظر نرسند و می گویند ما نگران هستیم که اگر حضار از ترس ما با خبر بشوند تصور می کنند به موضوع ارائه تسلط نداریم د رصورتیکه  این تصور کاملا اشتباه و غیر منطقی است به خاطر اینکه اولا در نود درصد مواقع استرس شما دیده نمی شود و دوم اینکه اگر حتی مخاطبین استرس را در سخنران ببینند سعی می کنند با او همدردی کنند  و خود را جای او قرار می دهند.

 

عدم شناخت کافی از مخاطبان

مهمترین تکنیک های سخنرانی و فن بیان + ده تکنیک و روش اجرا در سخنرانی

شناخت مخاطب یعنی اینکه بدانید برای چه افرادی سخنرانی می کنید و اگر بخواهیم دقیق بشیم باید این سوالات را از خودمان بپرسیم:

1.این افراد چه کسانی هستند؟
2.از چه بازه سنی برخوردار هستند؟
3.از چه جایگاه اجتماعی برخوردار هستند؟
4.ترکیب جنسیتی شان چگونه است( خانم هستند یا آقا)
5.سطح سواد و دانش آنها چقدر است؟
6. دلیل حضور مخاطب چیست و آمده تا چه مشکلی را به واسطه ی سخنرانی شما حل کند؟
7.چقدر به موضوع سخنرانی شما علاقه مند هستند؟

و سوالاتی از این دست که می تواند کار شما را راحت کند

شاید میخواهید یک کنفرانس علمی یا یک سخنرانی کاری ارائه کنید و همین مسئله شما را دچار احساس استرس و دلشوره می کند، تا حدی که ممکن است از ترس بخواهید قید آن را بزنید. در حالی که شاید بتوان با چند راهکار ساده تمرکز و اعتماد به نفس بیشتری در سخنرانیتان داشته باشید.

۱- احساس اعتماد به نفس به میزان آگاهی شما از مطلبی که می خواهید ارائه کنید بستگی دارد. چند دقیقه وقت بگذارید و مطالب را قبل از پرزنتیشن مرور کنید. آماده سازی به شما اعتماد به نفس می دهد.

۲- همچنین دانستن این که چه چیزی می خواهید بگویید به احساس آرامش تان کمک می کند. داشتن احساس آرامش جزء مهمی در برقراری ارتباطات موثر است. افراد بیشتری برای گوش کردن جلب می شوند اگر شما آرام به نظر برسید.

۳- با رئیس و همکاران تان ارتباط چشمی برقرار کنید. لازم نیست وارد یک رقابت برای خیره شدن بشوید، اما از تکان دادن زیاد سر و یا نگاه کردن به دور دست هم پرهیز کنید.

۴- از حرکات سر و دست برای کمک به ارتباط استفاده کنید. گاهی، صدای افراد خجالتی خیلی آهسته و حتی لرزان است. حرکات دست و سر ارتباطات غیر کلامی هستند و استفاده از آن ها به شما در انتقال پیام کمک می کند.

۵- از تُن صدای گرم استفاده کنید. استفاده از یک تُن صدای گرم و حمایت گرانه در ارتباطات کاری علامت رهبری است. یک تُن صدای گرم باعث احساس رضایت، تعهد و همکاری در بین اعضای دیگر گروه می شود.

۶- اختصار دوست شما است. سخنرانان برجسته از لغات کمتری برای رساندن پیام شان استفاده می کنند. اگر شما بتوانید شرح مسائل را به روشی مختصر بیان کنید، بعید است افراد خسته شده یا گوش دادن را متوقف کنند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :