بررسی موضوعات کیفری و دعاوی که زیر نظر وکیل کیفری طرح می شود
بررسی موضوعات کیفری و دعاوی که زیر نظر وکیل کیفری طرح می شود اهمیت و حساسیت دعاوی کیفری و همچنین آثار و پیامد هایی که نتیجه این دعاوی به دنبال دارد ضرورت حضور

اهمیت و حساسیت دعاوی کیفری و همچنین آثار و پیامد هایی که نتیجه این دعاوی به دنبال دارد ضرورت حضور وکیل به منظور پیگیری و حل دعاوی کیفری و مشاوره و اخذ راهکار مناسب از جانب وی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. وکیل کیفری نیز موظف به انجام امور کیفری موکل خود می باشد. دعاوی کیفری به دعاوی گفته می شود که مستلزم مجازات و صدور حکم محکومیت برای مرتکب آن می باشد. بنابراین در هر موردی که مجازاتی برای رفتار معینی از جانب قانون تعیین شده باشد، با یک دعوای کیفری مواجه هستیم. هرگاه در جامعه جرمی ارتکاب یابد این جرم دارای دو جنبه عمومی و جنبه خصوصی می باشد.

بهترین وکیل کیفری چه کسی است؟

وکیل کیفری شخصی است که علی الرغم داشتن دانش کافی در زمینه های مختلف حقوقی، تمرکز حرفه ای وکالت خود را در امور کیفری و جزائی قرار داده است. بهترین وکیل کیفری شخصی است که با تکیه بر تجربه و تخصص خود در زمینه امور کیفری و جزائی، به قبول پرونده های کیفری می پردازد. وکیل کیفری بر خلاف دعاوی حقوقی نمی تواند در کلیه دعاوی کیفری قبول وکالت نماید. مانند دعاوی کیفری قابل طرح در دیوان عالی کشور که فقط وکیل پایه یک دادگستری می تواند در اینگونه دعاوی قبول وکالت نماید.

مزایای مشاوره با یک وکیل کیفری خوب

اخذ وکیل کیفری، مشاوره با او و استفاده از خدمات کیفری مزایایی به همراه دارد که همواره به نفع موکل خواهد بود. از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • با حضور وکیل، نیازی به حضور شاکی در جلسات رسیدگی نخواهد بود.
  • یک وکیل کیفری خوب، با مطالعه شواهد و مستندات نتیجه احتمالی را به اطلاع موکل خود می رساند.
  • حضور وکیل در دعاوی کیفری موجب سریع تر شدن فرایند دادرسی و صرفه جویی در وقت و زمان خواهد بود.
  • به دلیل اطلاعات محدود مردم از قوانین کیفری و نحوه و چگونگی مراحل ثبت شکایت کیفری، موفقیت پرونده با حضور وکیل کیفری به حداکثر خواهد رسید.

ویژگی‌های وکیل کیفری متخصص

از ویژگی‌ های یک وکیل کیفری می ‌بایست به برخورداری وی از تحصیلات آکادمیک کافی در زمینه‌ وکالت امور جزایی و کیفری، داشتن علم و تجربه‌ کاری کافی و حاذق و ماهر بودن ایشان در رسیدگی و بررسی پرونده ‌ها و آشنایی با دادسرا و دادگاه ‌ها و محاکم کیفری و همچنین آشنایی کامل با قوانین دعاوی کیفری همچون قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری، قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و باقی قوانین مربوط به این زمینه ‌ها اشاره نمود. همچنین به علاوه‌ مسائل ذکر شده در بالا، به واسطه‌ مواجهه‌ و روبرویی وکیل کیفری با امور جزایی و قوانین سخت مجازات کیفری که موجب درگیری عواطف حسی افراد می ‌شوند و با توجه به سختی و خشونت موارد مختلف در پرونده‌ های کیفری یک وکیل کیفری می ‌بایست دارای ظرفیت کافی و بالای روحی و روانی برای مواجهه با چنین مواردی باشد. همچنین از جمله ویژگی هایی که لازمه فعالیت وکالت است، باید به رازداری و امانت وکیل اشاره نمود. زیرا وکلا نه تنها با پایبندی به اصول اخلاقی ، بلکه به موجب قانون نیز ملزم به امانت داری و عدم افشای اسرار موکل خود می باشند. 

یک وکیل کیفری خوب دارای چه وظایفی است؟ 

یکی از وظایف اصلی وکلای کیفری تهیه‌ دعوی است. اگر وکیلی متعهد شده باشد تا به عنوان وکیل شاکی وکالت نماید، آن وقت می‌ بایست مطالبات موكل خود را با شکوائیه كه تنظیم كرده است بیان كند. در عین حال، تهیه‌ دفاعیه نیز وظیفه دیگری است که توسط وکیل کیفری انجام می ‌شود. وکلایی که در  زمینه خدمات کیفری ارائه خدمت می‌ کنند، می ‌توانند نمایندگی و وکالت اشخاصی را که به دلیل ارتکاب جرمی مورد تحقیق قرار می ‌گیرند و متهم هستند، عهده ‌دار شوند. به عنوان مثال، وکیل کیفری که پرونده جنایی فردی را که به قتل عمدی متهم شده است، بررسی می‌ کند، در نظر می‌ گیرد  که آیا جرم مورد نظر به روشی مطابق قانون انجام پذیرفته ‌‌است یا خیر و در نتیجه مشاهدات آن‌ ها می ‌تواند منجر به تقاضای تخفیف در مجازات شود.

دلایل لزوم مراجعه به وکیل کیفری 

بدیهی است وکیل کیفری ، تحصیلات و تجربه کاری خود را منحصر به مباحث جزایی نموده و در آن زمینه بسیار با تجربه و با مهارت اقدام می نماید ، این امر نه تنها حفظ حقوق موکل را بیشتر تضمین نموده بلکه قاضی دادگاه را نیز در بررسی دقیق پرونده و اجرای عدالت یاری می نماید. همچنین واضح و مشخص است در هر پرونده خلاقیت و نوآوری از نحوه دفاع می تواند حقوق افراد را بهتر و بیشتر تضمین نماید لذا راهکاری کلی و برنامه ریزی واحد برای تمامی پرونده ها یکسان نبوده و مورد پذیرش نیست. به طور معمول حدود 60 الی 80 درصد از دفاع، در پرونده ‌های کیفری مشابه هم بوده اما مابقی به صورت تخصصی در هر پرونده منحصر به فرد می باشد و وکیل کیفری با تخصص و مهارت خود می بایست راه کاری مناسب را برای رسیدن به حقوق موکل پیشنهاد نماید.

هزینه وکیل کیفری در تهران 

به طور معمول حق الوکاله وکیل را عرف وکالت تعیین می کند. همچنین پیچیدگی های پرونده و مالی یا غیر مالی بودن دعوای طرح شده نیز در تعیین حق الوکاله وکیل موثر خواهد بود. نکته ای که اهمیت به آن بسیار ضروری می باشد آن است که هزینه اخذ وکیل برای انواع دعاوی به خصوص دعاوی کیفری که حساسیت خاص خود را دارد، بسیار مقرون به صرفه تر در مقابل خساراتی است که ممکن است در اثر طرح نادرست دعاوی کیفری متحمل افراد شود. به همین دلیل بهتر است قبل از طرح هرگونه شکایتی ابتدا با یک وکیل کیفری مشورت نموده و در صورت لزوم طرح شکایت و پیگیری پرونده را به دست او بسپارید.

نتیجه گیری 

وکلا در اکثر پرونده ‌های حقوقی می ‌توانند حتی در صورت عدم حضور موکل خود نیز وکالت او را بر عهده گرفته و در دعاوی حقوقی به وکالت و نمایندگی او شرکت نمایند. اما پرونده ‌های کیفری از این قانون مستثنی بوده و نیازمند حضور شخص متهم هستند و وکیل کیفری زمانی می ‌تواند وارد میدان گردد که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی به اتمام رسیده باشد. چرا که تنها کسی که متهم به جرم‌ های کیفری‌ است شخصا می ‌تواند پاسخگو بوده باشد و کسی نمی ‌تواند به وکالت او این کار را انجام دهد. وکیل کیفری می تواند شکایت را بررسی کرده و جرمی را که موکل خود را بنا بر اقدام قانونی در کلانتری و دادستانی به آن متهم شده ‌است و همچنین مجازات وی را مورد تجدید نظر قرار دهد. بنابراین استفاده از خدمات یک وکیل کیفری یا وکیل جنایی در امور و دعاوی كیفری نه تنها دلیلی است برای دفاع بهتر در محاکم، بلكه می ‌تواند به نحوه‌ طرح شکایت، نوع شکایت و زمان طرح شکایت و ضمانت‌ های مربوطه نیز بستگی داشته باشد.

وکیل
حقوقی
کیفری
دعاوی کیفری

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :