۶ ‌اشتباه مهلک در نوشتن رزومه برای رشته مهندسی نرم‌افزار
کارفرمایان برای هر جایگاه شغلی صدها رزومه دریافت می‌کنند. در اولین مرحله باید تصمیم بگیرند که کدام رزومه و شخص به مرحله بعد راه پیدا می‌کند. زیاده‌گویی باعث شکس

اگر در رشته مهندسی نرم‌افزار تحصیل کرده‌اید و متقاضی شغل (https://karboom.io/jobs) مرتبطی هستید، باید از اشتباهاتی که به شکست شما منجر می‌شوند، خودداری کنید. در اینجا ۱۱ اشتباه مهلک و رایج در نوشتن رزومه (https://karboom.io/cv-builder) برای این شغل را بررسی می‌کنیم.

زیاده‌گویی

کارفرمایان برای هر جایگاه شغلی صدها رزومه دریافت می‌کنند. در اولین مرحله باید تصمیم بگیرند که کدام رزومه و شخص به مرحله بعد راه پیدا می‌کند. زیاده‌گویی باعث شکست شما خواهد شد.

صفحه اول، مهم‌ترین است و بیش‌ترین توجه را به خود جلب می‌کند. صفحه آخر حاوی اطلاعات مربوط به آموزش است و نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. مدیران تمایل دارند که هر چیزی که بین صفحه اول و آخر قرار دارد را حذف کنند یا سرسری از آن عبور کنند. به‌عبارت دیگر، هر چیزی که صفحه اول یا آخر نباشد، تنها وقت شما و کارفرما را تلف می‌کند.

بهتر است رزومه‌ای ۱ یا ۲ صفحه‌ای داشته باشید؛ موارد اضافی را حذف کنید. نیاز نیست همه کارهایی که از زمان دانشگاه تاکنون انجام داده‌اید را ذکر کنید، به‌خصوص اگر سال‌های زیادی کار کرده‌اید.

مهم‌ترین اطلاعات در ابتدای رزومه نوشته نشده است

مهم‌ترین چیزها باید در اولویت قرار بگیرند. ترتیب اهمیت اطلاعات ذکر شده باید نزولی باشد.
در اینجا مثالی از ترتیب صحیح اطلاعات آورده شده است:

• نام و اطلاعات تماس (ایمیل، تلفن، آدرس). آدرس مهم است اما نه به این دلیل که کسی برای شما نامه ارسال خواهد کرد، بلکه به این دلیل است که کارفرما از محل زندگی شما و امکان جابجایی آن مطلع شود.

• یک یا دو پاراگراف در مورد اهداف شغلی خود بنویسید.

• خلاصه‌ای از مهارت‌ها و تجربه‌های اصلی خود را بیان کنید.

• تجربه حرفه‌ای و آخرین شغل خود را ذکر کنید.

• میزان تحصیلات خود را بنویسید.

طول کار، نام شرکت، عنوان شغلی و زمان شروع و پایان کار ذکر نگردیده است

شاید احمقانه به نظر برسد، اما من رزومه‌هایی را دیده‌ام که تاریخ شروع و پایان کار در آن ذکر نشده بود. نام شرکت‌هایی که در آن‌ها کار کرده‌اید، عناوین شغلی و طول کار باید مشخص باشد.
اگر سال‌ها در یک شرکت کار می‌کردید و چندین عنوان شغلی مختلف داشته‌اید، باید مدت زمانی که در هر جایگاه شغلی گذرانده‌اید را مشخص کنید. شاید کارفرمایان تمایلی به جابجا شدن افراد از یک شرکت به شرکت دیگر نداشته باشند، اما از نظر آن‌ها ارتقا یافتن و رشد در یک سازمان بسیار عالی است.

اگر شرکتی که در آن کار می‌کردید نام یا برند تجاری خود را تغییر داده است یا فروخته شده است، این مطلب را در رزومه خود ذکر کنید. اجازه ندهید کارفرما فکر کند که شما پیوسته از یک شرکت به شرکت دیگر منتقل شده‌اید.

بروز اشتباهات املائی و دستور زبان

انتظار می‌رود که حتی یک مهندس نرم‌افزار نیز بتواند رزومه‌ای بدون غلط‌های املائی یا دستور زبان بنویسد. نمی‌توانم دفعاتی که یک رزومه با اشتباهات فاحش خوانده‌ام را حساب کنم. بسته به اینکه کارفرما چه شخصیتی داشته باشد، این نوع خطاها می‌تواند هزینه گرافی را برای شما به همراه داشته باشد، به خصوص اگر بقیه رزومه برای خواننده چشم‌گیر نباشد.

جزئیات با یکدیگر مطابقت ندارند

هنگام نوشتن رزومه، قوانینی را تنظیم می‌کنید. باید این قوانین را ثابت نگه دارید. علائم نگارشی، نوع فونت، اندازه آن، استفاده از حروف درشت و مورب، بزرگ‌نویسی عناوین، همه آن‌ها باید آگاهانه و منسجم باشد. اگر سبک نوشتن تغییر کند، رزومه شما غیر‌حرفه‌ای به نظر می‌رسد و به دلیل عدم توجه به جزئیات و فقدان تمرکز، شکست خواهید خورد.

شوخ‌طبعی یا اغراق

شاید زیبا به نظر برسد که به عنوان یک برنامه‌نویس خود را نینجا، گورو، قهرمان استارت‌آپ و غیره نام‌گذاری کنید. با این حال، استفاده از این کلمات در رزومه مناسب نیست و می‌تواند شکست شما را در پی داشته باشد. از شوخ‌طبعی پرهیز کنید و به‌هیچ‌وجه اغراق نکنید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :