راهکارهایی برای افزایش سرعت اینترنت
سرعت, اصلی ترین دغدغه کاربران اینترنت است. میزان استفاده شما از اینترنت هر اندازه که باشد بازهم به دنبال سرعتی بالا هستید تا استفاده بهتری داشته باشید.

راهکارهایی برای افزایش سرعت اینترنت

سرعت، اصلی ترین دغدغه کاربران اینترنت است. میزان استفاده و نیاز شما به اینترنت هر اندازه ای که باشد فرقی کند؛ بازهم به دنبال سرعتی بالا هستید تا بتوانید استفاده بهتری داشته باشید.

,ارتباطات و رسانه ها

گزارش تازه ای در مورد وضعیت اینترنت توسط شرکت Akamai منتشر شده است که نشان می دهد سرعت اینترنت بیشتر و در عین حال میزان حملات DOS هم کمتر شده است.

در گزارشی که مربوط به سه ماهه دوم سال 2014 است، متوسط سرعت اینترنت در جهان از 4 مگابیت بر ثانیه به 4.6 مگابیت بر ثانیه رسیده است.

علیرغم اینکه افزایش سرعت مذکور چندان زیاد نیست، برخی کشورها رشد سریعی را تجربه کرده اند.

به عنوان مثال کره جنوبی در صدر کشورهایی است که به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. متوسط سرعت اینترنت در دو منطقه کلیدی در این کشور به 24.6 مگابیت در ثانیه رسیده است.

کره جنوبی و بلغارستان دو کشوری هستند که از نظر میزان دسترسی عموم مردم به اینترنت هم در صدر هستند، زیرا درصد از ساکنان آنها به اینترنت دسترسی دارند.

در کشور ما در حالی که صحبت از سرعت پایین اینترنت بحثی است که همیشه وجود داشته و دلایل داخلی زیادی برای آن وجود دارد، مواردی هم هست که رعایت آنها به شما کمک می کند تا خودتان تا حدی به بالا رفتن سرعت اینترنت کمک کنید:

سرعت اینترنت همیشه کمتر از آنچه انتظار دارید

این موضوع همیشه یکی از شکایاتی است که کاربران از خدمات‌رسان‌های اینترنت خود دارند؛ سرعت کم اینترنت. جالب اینکه همیشه سرعت اینترنت شما از آنچه گمان می‌کنید، پایین‌تر است. چرا اینگونه است و برای حل این موضوع چه اندیشه‌ای می‌توان کرد؟

گویا مشکلات سرعت اینترنت کاربران برای همیشه ‌می‌ماند و این موضوع البته مخصوص ایران هم نیست و در همه جای دنیا، کاربران اینترنت همواره از ISP‌ها به دلیل سرعت پایین اینترنت شکایت دارند. البته این موضوع در ایران بسیار آزار دهنده است، زیرا معمولا سرعت پایین اینترنت. سرعت به خودی خود بسیار پایین اینترنت در ایران نسبت به میانگین جهانی و معضل بازی با حجم ترافیکی کاربران، از معضلات اصلی کاربران اینترنت است.

اما بخش مهمی از کاهش سرعت اینترنت کاربران، مربوط به مودم‌ها یا به عبارتی Router‌های آن‌هاست و به ویژه کاربرانی که از WiFi برای اتصال به دنیای نت استفاده می‌کنند، بنا به مسائلی که اکنون به آن‌ها می‌پردازیم، همواره کاهش سرعت را نسبت به آنچه ‌انتظار دارند، تجربه می‌کنند.

دکتر «آلکس هیل» از دانشگاه کارنگی ملون، که تیم تحقیقاتی وی بزرگ‌ترین شبکه WiFi جهانی را ساخته است، می‌گوید، کاربران اینترنت تنها از 50 درصد سرعت WiFi در مودم خود بهرمند می‌شوند؛ اما دلایل این موضوع چیست؟

وایرلس سیگنال‌های خود را در همه جهات پخش می‌کند و اگر مودم شما در کنار دیوار یا مانعی ‌باشد که برای سیگنال‌ها ایجاد مزاحمت کند، کاهش سرعت شما قطعی است. شاید بهترین کار این باشد که مودم خود را از سقف و در مرکزی‌ترین نقطه ممکن آویزان کنید 

1 ـ تجمع و اختلاط سیگنال‌ها، دشمن یک WiFi پر سرعت است: وقتی به WiFi متصل می‌شوید، از امواج رادیویی استفاده می‌کنید و همچون سایر امواج رادیویی، محدودیت‌هایی در فضا و بستر حرکت این امواج وجود دارد. در نتیجه این موضوع اهمیت بسیاری دارد که در نزدیکی شما چند دستگاه WiFi دیگر در حال پخش سیگنال رادیویی هستند.

در واقع اگر در مرکز شهر و یک مکان شلوغ که همسایگان همگی از WiFi استفاده می‌کنند هستید، در بد‌ترین نقطه ممکن برای استفاده از سیگنال‌های WiFi قرار دارید‌ و این موضوع تنها مربوط به مودم‌ها نیست. گوشی‌های هوشمند، مایکرو ویو، دستگاه‌های بلوتوث و مانند آن، همگی در بد‌تر شدن وضعیت سیگنال‌ها کارساز هستند.

2– دستگاه‌های WiFi نمی‌توانند همزمان اقدام به ارسال و دریافت داده کنند: اساسا WiFi مجبور است ‌ارسال و دریافت داده‌ها را به نوبت انجام دهد و از انجام همزمان آن عاجز است. این‌‌ همان چیزی است که به آن سیستم Half-Duplex می‌گویند. یکی سیستم Full-Duplex ـ برای مثال ارتباط از طریق کابل شبکه ـ قادر به ارسال و دریافت همزمان داده‌هاست. در نتیجه WiFi از یک تأخیر ذاتی نسبت به سایر سیستم‌ها برخوردار است.

این موضوع هنگامی بد‌تر می‌شود که افراد گوناگونی از یک کانال‌ همزمان استفاده کنند. در واقع مودم شما قادر به فرستادن سیگنال از کانال‌های متفاوتی است. از آنجا‌ که بیشتر کاربران، انتخاب کانال را‌ خودکار‌‌ رها می‌کنند، بیشتر WiFi‌ها از کانال 2.‌4 GHz برای فرستادن سیگنال بهره می‌برند.

,ارتباطات و رسانه ها

3 ـ سرعت WiFi به خوبی سرعت اینترنت از طریق کابل نیست: برای این موضوع هیچ کاری نمی‌توان انجام داد، زیرا همان گونه که گفته شد، این موضوع تقریبا یک موضوع ذاتی و مربوط به WiFi است. اساسا WiFi هیچ گاه جایگزینی برای اینترنت کابلی نبوده و نخواهد بود، بلکه یک راهکار تکمیل کننده و ساده‌تر برای ارتباط اینترنتی است؛ بنابراین، تا هنگامی که قواعد و قوانینی فیزیکی به همین شکل پا‌بر‌جا هستند، این موضوع تغییری نخواهد کرد.

4 ـ خدمات و سرویس‌های حجم خور‌: سرویس‌ها و خدمات به اصطلاح حجم‌خور مانند بیشتر خدمات Cloud و Torrent می‌توانند تأثیر اساسی بر سرعت اینترنت شما داشته باشند.

این موضوع از آن روی اهمیت دارد که بیشتر کار این خدمات با اینترنت در پشت صحنه صورت می‌گیرد و شما از آن اطلاعی ندارید؛ برای نمونه، چنانچه گوشی هوشمند شما برای آپلود خودکار تصاویر و داده‌های شما به فضای Cloud تنظیم شده باشد، این موضوع در پشت صحنه، همواره و تا زمانی که داده‌ای برای فرستادن ‌باشد در جریان است. خود این امر می‌تواند تأثیر اساسی بر سرعت اینترنت شما داشته باشد.

5– مراقب جای مودم خود باشید: وایرلس سیگنال‌های خود را در همه جهات پخش می‌کند و اگر مودم شما در کنار دیوار یا مانعی ‌باشد که برای سیگنال‌ها ایجاد مزاحمت کند، کاهش سرعت شما قطعی است. شاید بهترین کار این باشد که مودم خود را از سقف و در مرکزی‌ترین نقطه ممکن آویزان کنید. در مجموع بهترین نقطه را برای مودم خود برگزینید تا سیگنال‌ها به خوبی پخش شود.

6– نگاهی به سیستم خود هم داشته باشید: هیچ ‌گاه فراموش نکنید، ‌برخی از دستگاه‌ها و مثلا لپ‌تاپ‌ها برای ارتباط با WiFi فعال‌تر و بهتر هستند. همچنین قطعا گوشی جدید دوست شما که در سال 2014 تولید شده، ‌خیلی بهتر از گوشی قدیمی که شما در دست دارید، به WiFi متصل شده و از اینترنت استفاده می‌کند.

برای افزایش سرعت اینترنت شاید راه اندازی و استفاده از " اینترنت ملی" راهکاری مناسب باشد که به بهبود سرعت اینترنت کمک می کند. "اینترنت ملی" راهکار خوبی است چون اطلاعات سرورهای داخلی را با سرعت فوق العاده بیشتر و کیفیت بهتر در اختیار کاربر قرار می دهد. از نظر امنیت هم سطح بسیار بالاتری دارد و به همین خاطر است که بسیاری از کشورها به دنبال راه اندازی شبکه اینترنت ملی هستند.

 

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان

منابع: فارس/  تابناک

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :