کمپینی برای پیوستن به توییتر
راه افتادن کمپین های مختلف در شبکه های اجتماعی, به ابزاری برای جلب توجه بیشتر کاربران این شبکه ها تبدیل شده است. چندی پیش هم کاربران فارسی زبان توییتر کمپین «اض

کمپینی برای پیوستن به توییتر

راه افتادن کمپین های مختلف در شبکه های اجتماعی، به ابزاری برای جلب توجه بیشتر کاربران این شبکه ها تبدیل شده است. چندی پیش هم کاربران فارسی زبان توییتر کمپین «اضافه کردن ایران به لیست کشورهای توییتر» را راه اندازی کردند.

اصطلاح توئیتر از ماه مارس سال 2006 بود که با راه‌اندازی سایت Twitter.com توسط سه دوست بر سر زبان‌ها افتاد و با سرعتی باورنکردنی دهان به دهان چرخید و چیزی نگذشت که ده‌ ها سایت با خدماتی مرتبط با توئیتر افتتاح شد.

شاید هیچ کس باور نمی‌کرد سایتی که تنها یک کار ساده انجام می‌دهد، چنین طرفدار پیدا کند به طوریکه سیاستمداران، ثروتمندان، مشاهیر، کمپانی‌ها و ... در توئیتر یک اکانت ایجاد کردند و آن کار ساده این بود:

ثبت کاری که هم اکنون در حال انجام آن هستید، تنها در چند کلمه!

راه اندازی کمپین های مختلف برای حمایت یا مخالف در یک موضوع مشترک مدتی است در فضای مجازی محبوبیت پیدا کرده است. توییتر هم یکی از فضاهایی است که این امکان را دارد اما در کشور ما عضویت در توییتر مانند سایر شبکه های اجتماعی هنوز اما و اگرهایی به همراه دارد.

ایران در لیست کشورهای توییتر

چندی پیش کاربران فارسی زبان توییتر کمپین «اضافه کردن ایران به لیست کشورهای توییتر» را با معرفی هشتگ AddIranToTwitter# آغاز کردند.

کاربران ایرانی توییت‌های خود را به زبان فارسی و انگلیسی با هشتگ AddIranToTwitter# و رونوشت به اکانت توییتر دیک کسلتو (dickc) مدیرعامل توییتر اعتراض خود را نسبت به عدم وجود ایران در لیست کشورهای رسمی در توییتر نشان می‌دهند و به دنبال ترند کردن این هشتگ هستند.

مدیرعامل توئیتر چندی پیش مدعی شد مکالمه تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان برای رفع فیلتر توئیتر در ایران داشته است. مکالمه‌ای که از جزئیات آن اطلاعی در دسترس نیست.

دیک کسلتو در توئیتی که از طریق حساب رسمی خود منتشر ساخته، می‌گوید: مکالمه تلفنی خوبی در خصوص باز کردن دسترسی به توئیتر در ایران با وزیر امور خارجه ایران، محمدجوادظریف، داشته است. وی در آن توییت گفته بود: «آقای رئیس جمهور، از توییت های شما در سازمان ملل لذت می‌بریم! ما دوست داریم دیگر ایرانیان نیز از این شبکه به طور کامل لذت برده، کی ممکن خواهد شد؟»

این درحالیست که ایران در لیست کشورهای توییتر وجود ندارد و کاربران ایرانی باید یکی دیگر از کشورها را به صورت پیش فرض در لیست توییتر خود انتخاب کنند. به عبارتی دیگر، توییتر به صورت رسمی به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد. البته ناگفته نماند که چند قدم آنطرف‌تر شرکت گوگل برخی سرویس‌ها را به صورت رسمی به کاربران ایرانی می‌دهد.

توئیتی که واکنش‌های زیادی را از سوی کاربران ایرانی توئیتر به دنبال داشت و باعث شکل‌گیری کمپینی با عنوان «اضافه کردن ایران به توئیتر» از طریق هشتگ AddIranToTwitter#و رونوشت به حساب کاربری وی در توئیتر (@dickc) شد.

کاربران ایرانی در توییتر کم، اما فعال هستند. شاید هم به دنبال فعالیت‌های فیس‌بوکی و عمومی نباشند اما جامعه توییتر فارسی نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی همگراتر و همبسته‌تر هستند. کاربرانی که نزدیکی اجتماعی بیشتری نسبت به یکدیگر دارند.

به عبارتی، کاربران ایرانی اعتراض خود را به زبان انگلیسی و فارسی از عدم وجود ایران در فهرست کشورهای توئیتر از طریق این هشتگ و رونوشت به مدیر اجرایی نشان دادند. آن‌ها به دنبال این هستند که صدای محلی آن‌ها در بعد جهانی شنیده شود.

 اما این کمپین در لایه زیرین خود، چند درس به شرح ذیل به دنبال دارد:

1. شرکت‌های آمریکایی چون توئیتر به دنبال افزایش سود و اثرگذاری خود هستند. این شرکت‌ها منافع اقتصادی در اولویت آن‌ها قرار دارد و سپس وارد منافع سیاسی و... می‌شوند. بنابراین همیشه به دنبال مذاکره برای دسترسی و افزایش کاربران خود هستند. هرچند که برخی از کشورها از جمله ایران را به دلایل واهی تحریم به رسمیت نشناسند و به آن‌ها سرویس مستقیم ندهند.

2. مذاکره همیشه نباید جنبه رسمی و عمومی داشته باشد. مذاکره با هدف حل مشکلات انجام می‌شود نه با هدف اجرای «شو»ی تبلیغاتی. تیم مذاکره کننده ایران این موضوع را در موارد مختلف به خوبی درک کرده است اما به نظر می‌رسد، طرف آمریکایی هنوز هم بیشتر به دنبال جنبه تبلیغاتی موضوع است.

3. مردم بهترین و دقیق‌ترین نگاه‌ را به روندها و امور دارند. کاربران زیادی از دلایل عدم وجود ایران در فهرست توئیتر نوشتند. برخی به تأیید دومرحله‌ای پسورد نیز اشاره داشتند. به عبارتی، ریزترین مسائل از دید مردم پنهان نیست و لایه‌های ناپیدا را چون ذره‌بین می‌بینند.

4. مشارکت اجتماعی، لازمه مذاکره کارآمد است. حضور مسئولان رده بالای کشور در نیویورک فرصت مناسبی برای مذاکره رو در رو بود. فرصتی که برخی آن را غنیمت شمردند. اما این کمپین دوباره نشان داد که مردم می‌توانند حمایت کامل و کافی از تیم مذاکره کننده و منافع ملی ایران داشته باشند. حمایتی که در پرونده هسته‌ای نیز بشدت احساس می‌شود.

5. فضای غیر رسمی بر رسمی ارجحیت دارد. توئیتر در ایران فیلتر است و به نوعی فضای آن غیر رسمی است. کاربران ایرانی از طرق مختلف به آن دسترسی دارند. شاید بیشتر آن‌ها به فیلترینگ انتقاد داشته باشند ولی وقتی بحث منافع ایران در خارج کشور و بعد بین‌المللی مطرح باشد، از سیاست‌های کنونی دفاع می‌کنند تا منافع ملی در مرحله اول تأمین و سپس نسبت به اصلاح امور جاری اقدام کنند.

,ارتباطات و رسانه ها

کاربران ایرانی در توییتر کم، اما فعال هستند. شاید هم به دنبال فعالیت‌های فیس‌بوکی و عمومی نباشند اما جامعه توییتر فارسی نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی همگراتر و همبسته‌تر هستند. کاربرانی که نزدیکی اجتماعی بیشتری نسبت به یکدیگر دارند. این مسئله حتی باعث می‌شود گاهی در توییتر نیز با یکدیگر نیز چت کنند. اما کافی است که بحث «منافع ملی» مطرح باشد تا انسجام اجتماعی آنها گداخته و مشارکت همه‌جانبه‌ را در دستور کار خود قرار دهند. مدیر توییتر بدون آنکه خود متوجه باشد آتش روی این خاکستر ریخت. زیرا کاربران ایرانی به درستی «منافع ملی» را درک می‌کنند. هرجا که لازم باشد و منافع عده‌ای خاص در میان نباشد از آن حمایت می‌کنند. کافی است که نام ایران بالا باشد و در حمایت از آن به پا خیزند. در کمپین‌های خلیج فارس و جین‌پوشان ایران علیه نتانیاهو این موضوع کاملا اثبات شده است. این‌بار نیز کاربران احساس کردند که نه تنها منافع ملی ایران در توییتر حفظ نشده است بلکه مدیر توییتر پارا فراتر گذاشته است و درخواست رفع فیلتر توییتر دارد. نمایش آزادی بیان و دموکراسی خواهی می‌دهد و خود به هیچ‌کدام آن پایبند نیست.

توییتر در ایران فیلتر است. اما کاربران هرچند منتقد، وضعیت جاری را قبول کرده‌اند و راهی برای دستیابی به آن پیدا کرده‌اند اما سوال اساسی این است که اگر توییتر فیلتر نبود و کاربران بیشتری به آن دسترسی داشتند، مشارکت اجتماعی در حمایت از ایران در این کمپین چقدر بیشتر می‌شد؟

آنطور که در قانون آمده و این روزها دوباره به سرخط خبرها آمده است، فیلترینگ برای محتوای مجرمانه است. به عبارتی، اگر طبق قولی که وزارت ارتباطات به قوه قضایه داده است، امکان فیلترینگ هوشند محتوای مجرمانه فراهم شود. توییتر می‌بایست از فیلتر بودن خارج شود و تنها محتوای مجرمانه آن فیلتر شود. زیرا در کمپین‌ها و موارد گوناگون از جمله «کمپین آزادی سربازان ایرانی» و «جین پوشان» شاهد بودیم که توییترها چقدر در گسترش و عمومی کردن آنها اثرگذار بودند و منافع ملی کشور از طریق این رسانه‌ها و کانال‌های جدید پیگری شده است. باشد که ظرفیت، فرصت و اعتماد لازم به کاربران ایرانی ایجاد شود تا در فضایی منطقی‌تر و گسترده‌تر بتوانند از منافع ملی حمایت کنند.

 

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان

منابع: روزنامه ایران/ روزنامه اعتماد/ رسانه های اجتماعی

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :