بیماری رهبری،شیطنت رسانه های غربی و چند نکته
روز دوشنبه, 17 شهریور, سامانه پیامکی پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری, از عمل جراحی موفقیت آمیز ایشان خبر داد و این خبر به سرعت منتشر شد. در ادامه نیز ای

بیماری رهبری،شیطنت رسانه های غربی و چند نکته

روز دوشنبه، 17 شهریور، سامانه پیامکی پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، از عمل جراحی موفقیت آمیز رهبر انقلاب خبر داد و این خبر به سرعت منتشر شد. در ادامه نیز این سایت جزییات  عمل و گزارش لحظه به لحظه آن را همراه با انتشار تصاویری از رهبر انقلاب، در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار داد. اما چرا این خبر به این سرعت رسانه ای شد؟!

,ارتباطات و رسانه ها

در دنیای کنونی، چگونگی رسانه ای شدن یک خبر، اهمیت بسیاری دارد. تا جایی که حتی گاهی اوقات رسانه ای شدن و تصویرسازی از یک خبر، از خود آن هم مهم تر می شود. به همین دلیل است که چگونگی رسانه ای کردن یک واقعه، به هوشیاری بالایی نیاز دارد و اینکه خبر را در چه زمانی و چگونه رسانه ای کنیم. اخبار عمل جراحی مقام معظم رهبری، در حالی از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان منتشر شد که می توانست در این باره سکوت کند و با جلوگیری از رسانه ای شدن آن، اجازه ندهد مردم از بیماری و بستری شدن ایشان مطلع شوند. اما اعلام اولیه خبر این جراحی، توسط شخص رهبری و پخش هم زمان صحبت های ایشان با تصاویر بعد از عمل موفقیت آمیز، پیش دستی مجموعه رسانه ای دفتر مقام معظم رهبری را برای به دست گرفتن ابتکار عمل، نشان می دهد. این اطلاع رسانی سریع و به موقع که با آگاهی خود ایشان صورت گرفت، بسیار هوشمندانه بوده و نتایج بسیار مطلوبی داشت که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

پیشگیری از تکرار یک تجربه تلخ!

در سال 1385، عدم اطلاع رسانی به موقع بیماری سرماخوردگی و بستری شدن مقام معظم رهبری، باعث سوءاستفاده رسانه های غرب و انتشار خبرهای جعلی فوت ایشان و بروز نگرانی هایی در میان مردم شد. در آن سال رهبری بنا به دلایلی در مراسم عید قربان شرکت نکرد و همین موضوع بهانه ای شد تا رسانه های غرب که از مدت ها قبل از به ‌دروغ ادعا می‌کردند که رهبر ایران به سرطان مبتلا است و حال ایشان خوب نیست، به شایعه سازی در این رابطه بپردازند. تا جایی که مسئولین مجبور شدند رسما این شایعه را تکذیب کنند.

بدیهی است که این بار هم عدم اطلاع رسانی به موقع عمل جراحی رهبر معظم انقلاب، می توانست به ایجاد شایعه هایی از این قبیل منجر شود که با هوشیاری دفتر مقام معظم رهبری، این اتفاق نیفتاد. با این وجود، رسانه های اصلی غرب، باز هم در انتشار این خبر دست از شیطنت بر نداشتند و ضمن اطلاع رسانی این خبر از عکس های جهت دار استفاده کردند. برای مثال بسیاری از خبرگزاری های غرب از جمله بی بی سی انگلیسی، در انتشار این خبر، از یک عکس استفاده کردند که در آن چشمان رهبری در هنگام بوسه رییس جمهور بسته بودند و انتشار چنین تصویری، تصاویر فوت امام راحل و مراجع مذهبی را به افراد یادآوری می کند. و یا نیویورک تایمز که از یکی از تصاویر رهبری همراه با ماسک اکسیژن استفاده کرده بود و حالتی از وخامت اوضاع ایشان را نشان می داد!

حال اگر رسانه جمهوری اسلامی از پوشش گسترده و لحظه به لحظه این خبر خودداری می کرد،‌ بازار دروغ و شایعه چنین رسانه هایی باز هم برای مدتی داغ می شد و تردید ها و نگرانی های بسیاری را در میان ایرانیان به وجود می آورد.

 عملکرد مناسب رسانه های داخلی در به تصویر کشیدن جزئیات عمل جراحی رهبر انقلاب، اطلاع رسانی دقیق از موفقیت آمیز بودن این جراحی در همان ساعات اولیه صبح و استفاده از عکس ها و فیلم های با کیفیت، از جمله نقاط مثبتی هستند که در رسانه ای کردن این رویداد، به خوبی مورد توجه قرار گرفته و ضمن جلوگیری از ایجاد دلهره و نگرانی در میان مردم، از بروز جنجال ها و جنگ روانی رسانه های غرب، پیش گیری کرد

عیادت هایی که به وحدت ملی منجر شد!

یکی از وظایف اصلی رسانه ها در هر کشور، تلاش برای ایجاد وحدت ملی در میان مردم است. پخش فیلم ها و تصاویر عیادت کنندگان از رهبری، در هفته گذشته، از نقاط قوت رسانه های داخلی بود که به خوبی توانست از این رویداد در جهت افزایش وحدت ملی گام بردارد. چرا که با وجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر لزوم آرامش و اتحاد ملی، مدتی است بیان اختلاف های درونی مسئولان کشور، بهانه هایی را در اختیار برخی رسانه های داخلی و خارجی قرار داده است تا از آن در جهت نا امید سازی مردم استفاده کنند. اما حضور سریع رئیس جمهور به عنوان نفر اول علیرغم مهیا شدن برای سفر خارجی و سپس سید حسن خمینی و هاشمی رفسنجانی و روسای سایر قوا و هم چنین حضور محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق و نیز حضور دیگر مسئولین که با توجه به سوابق ‌شان  تا حدی "جمع اضداد" محسوب می‌شدند، باعث شد این کسالت موقتی از یک بحران به رسانه وحدت ملی تبدیل شود.

,ارتباطات و رسانه ها

محبوبیت رهبری در جهان اسلام...

از دیگر جنبه های مثبت رسانه ای شدن عمل جراحی رهبر انقلاب این بود که به نمایشی جهانی از محبوبیت رهبری در ایران و نیز در کل جهان اسلام، تبدیل شد. از سویی پیام های سرشار از علاقه و محبت بسیاری، از سوی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی منتشر گردید. هم چنین برگزاری مراسم دعا و ذکر صلوات برای سلامتی و طول عمر ایشان که از طریق این رسانه ها دست به دست شد و به آگاهی مردم رسید. چنین مواردی نشان دهنده اوج محبوبیت رهبر انقلاب در میان ایرانیان است. از سوی دیگر، بسیاری از مردم مسلمان در سایر کشور ها به این خبر واکنش نشان دادند و با برگزاری مراسم های شکرگزاری، از خداوند طول عمر ایشان را خواستار شدند.

شیعیان کویت اولین کسانی بودند که به برگزاری مراسم شکرگزاری برای سلامتی رهبر معظم انقلاب اقدام کردند. گروه های مردمی عراق نیز پس از این عمل جراحی با برگزاری مراسم دعا و مناجات، برای سلامتی و طول عمر رهبر معظم انقلاب ارادت خود را نسبت به انقلاب اسلامی نشان دادند. شیعیان لبنان نیز پس از اطلاع از عمل جراحی رهبر معظم انقلاب به این موضوع واکنش نشان دادند. هم چنین گروه های جهادی فلسطین در نامه هایی برای آیت الله خامنه ای آرزوی سلامتی کردند. جالب این جاست که این واکنش ها تنها به مردم منطقه محدود نشد. تا جایی که حتی خبرهایی از شیعیان هند و پاکستان منتشر شد که از برگزاری مراسم های دعا و نیایش برای طول عمر رهبر انقلاب، در شهر لکهنو هند و شهرهای شیعه نشین پاکستان خبر می داد.

بدون شک انتشار چنین اخبار و پیام هایی بیانگر عمق محبوبیت مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی در کل جهان اسلام است. هم چنین ظهور یکپارچگی میان کشورهای اسلامی با محوریت ایران در برابر قدرت های فرامنطقه ای را نشان می دهد.

فراموش نکنیم که امروزه نحوه‌ی بازنمایی و به تصویر کشیدن هر رویداد در رسانه ها، اهمیتی فراتر از واقعیت آن پدیده، در شکل دادن به افکار عمومی جهانی را دارد. عملکرد مناسب رسانه های داخلی در به تصویر کشیدن جزئیات عمل جراحی رهبر انقلاب، اطلاع رسانی دقیق از موفقیت آمیز بودن این جراحی در همان ساعات اولیه صبح و استفاده از عکس ها و فیلم های با کیفیت، از جمله نقاط مثبتی هستند که در رسانه ای کردن این رویداد، به خوبی مورد توجه قرار گرفته و ضمن جلوگیری از ایجاد دلهره و نگرانی در میان مردم، از بروز جنجال ها و جنگ روانی رسانه های غرب، پیش گیری کرد.

 

زهرا مجدی زاده

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :