شخصیت هایی که شبکه های اجتماعی می سازند
فقط کافی است یکی از نرم افزارهای ارتباطی را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید تا خیلی راحت تر از قبل با دوستان و اطرافیانتان در ارتباط باشید. چون اکثر آنها هم از

شخصیت هایی که شبکه های اجتماعی می سازند

شخصیت هایی غیر واقعی در شبکه های اجتماعی

فقط کافی است یکی از نرم افزارهای ارتباطی را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید تا خیلی راحت تر از قبل با دوستان و اطرافیانتان در ارتباط باشید. چون اکثر آنها هم از این نرم افزارها استفاده می کنند.

,ارتباطات و رسانه ها

مدتی است شبکه های اجتماعی مخصوصا بعضی از نرم افزارهای ارتباطی مثل وایبر و واتس آپ و... به قدری وسیع شده است که یا آدم ها در حال کار با این نرم افزارها هستند و یا اینکه دارند درموردش صحبت می کنند.

جدای از فضای خصوصی که برای هریک از کاربران وجود دارد مدتی است در شبکه های اجتماعی مخصوصا در چند نرم افزار خاص مثل وایبر و واتس آپ گروه هایی که با تعدادی از دوستان، اقوام, همکاران و... شکل می گیرد زیاد شده است که هم کاربردهای درستی دارد و هم کاربردهای غلط.

 

در اینجا با استفاده های درست و غلط از این نرم افزارها کار نداریم. روابط جدیدی را مرور میکنیم که حتما شما هم تجربه کرده اید. روابطی که از کاربران شبکه های اجتماعی شخصیت های جدیدی می سازد. شخصیت هایی که گاهی اوقات کاملا متفاوت از شخصیت واقعی فرد است.این روزها خیلی ها مخصوصا نوجوان ها و جوان ها ترجیح می دهند ارتباطات خود را در فضای مجازی و در این گروه ها خلاصه کنند.

بعضی ها برای هر پیامی جوابی دارند و سریع عکس العمل نشان میدهند اما در عالم واقع برای شنیدن هر کلمه حرف از زبانشان باید کلی التماسشان کنیم

کسانی که در یک نرم افزار ارتباطی هم گروه شده اند و هر لحظه با پیام های مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند، اما همین آدم ها را وقتی در یک مهمانی فامیلی یا یک جمع دوستانه کنار هم جمع کنیم شاید حرف زیادی برای گفتن نداشته باشند و دوست دارند هرچه زودتر مهمانی تمام شود تا به کارهای شخصی شان برسند.

ممکن است شما آدم خجالتی ای باشید که در یک گفتگوی مجازی چیز دیگری از خود نشان می دهید. هستند کسانی که برخلاف اینکه در مهمانی ها و جمع های فامیلی بیشتر سکوت می کنند و حرفی برای گفتن ندارند، اما مثلا در گروه فامیلی وایبر به حدی فعال اند که احساس میکنید با فرد دیگری روبه رو هستید.

عده ای درست زمانی که به طور مثال در یک مهمانی فامیلی هستند با دوستانشان در گروهای ارتباطی که در تلفن همراهشان دارند در ارتباطند و کاری به افرادی که در همان لحظه کنارشان هستند ندارند و وقتی هم که در جمع دوستانشان هستند با همان جمع فامیلی از طریق گروه فامیلی همراهی می کنند و این یعنی شخصیت هایی که ارتباط مجازی را بیشتر به ارتباط رودر رو ترجیح می دهند.و یا بعضی از ما در این گروه های ارتباطی جوک هایی را تعریف میکنیم که در خارج از فضای مجازی هیچ وقت به زبان نمی آوریم و یا شاید از گفتن رو در رو ی آن ها کمی هم خجالت میکشیم اما در فضای مجازی بعد از اینکه جوک اول را با کمی دو دلی و خجالت گذاشتیم دیگر خیلی راحت بیان میکنیم.

در وایبر و واتس آپ و ... فردی فعال هستیم که هر لحظه پیامی را به اشتراک میگذاریم و دوستانمان را از کوچکترین اتفاقاتی که برایمان می افتد مطلع می کنیم، اما در یک جمع دوستانه و مهمانی ترجیح میدهیم حرفی نزنیم و با تلفن همراهمان مشغول باشیم.بعضی ها برای هر پیامی جوابی دارند و سریع عکس العمل نشان میدهند اما در عالم واقع برای شنیدن هر کلمه حرف از زبانشان باید کلی التماسشان کنیم.

از موضوعی ناراحتید و برای دوستانتان به اشتراک میگذارید و سریع همه برای همدری و دلداری، پیام های محبت آمیز برایتان ارسال می کنند اما در واقعیت برخوردها فرق می کند.

ارتباط

قبلا ساعت هایی از شبانه روز را به عنوان حریم خصوصی دوستان و نزدیکانتان میدانستید و در این ساعت ها اگر هم کار فوری داشتید با در نظر گرفتن کلی ملاحظات با او تماس می گرفتید و یا صبر می کردید تا صبح. اما حالا هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید پیامی را برای دوستتان ارسال میکنید، به بهانه اینکه با دوستتان این حرفها را ندارید و با او راحت هستید اما کم کم برایتان فرقی نمی کند طرف مقابل چه کسی باشد دوست، فامیل، همکار و... و هر زمان که پیام جدیدی به دستتان برسد مخصوصا وقتی که جالب هم باشد احساس می کنید در لحظه باید برای دیگران هم ارسال کنید.

خیلی وقت ها هم بدون نظر گرفتن موقعیت طرف مقابل توقع داریم هر وقت که برای دیگران پیامی گذاشتیم بلافاصله پاسخگو باشد و یادمان می رود که او هم شاید کارهایی داشته باشد و اینقدر پیگیر میشویم که طرف مقابل ترجیح می دهد همه کارهایش را کنار بگذارد و اول پاسخگوی ما باشد، حالا بگذریم از اینکه کارمان خیلی هم فوری و حیاتی نیست یا عکسی است از غذایی که تازه درست کردیم و یا اتفاق جالبی که چند دقیقه قبل برایمان افتاده و یا...

از حرف دوستت ناراحت میشوی و سریع پاسخ میدهی تا در لحظه او را متوجه این موضوع کرده باشی که از حرفش ناراحتی اما در عالم واقع شاید موقع ناراحتی خیلی از حرف ها را سنجیده تر به زبان بیاوری تا باعث دلخوری نشود. اما اینجا خیالت راحت است که او را نمی بینی و راحت تر حرفت را میزنی.

و....

هر تکنولوژی و وسیله ای که رواج پیدا می کند به طور طبیعی با خود عادت ها و رفتارهایی را به دنبال می آورد. مانند شبکه های اجتماعی که تغییرات بسیاری را در نحوه ارتباط آدم ها با یکدیگر ایجاد کرد. علاوه بر اینکه افراد براساس نوع شخصیت و ویژگی هایی که دارند با دیگران ارتباط برقرار میکنند گاهی هم این وسایل ارتباطی هستند که شخصیت افراد را بر اساس نوع روابط و برخورد هایی که به وجود می آوردند تحت تأثیر قرار می دهند.

در مواجهه با موجی که در رابطه با وسایل ارتباطی جدید شکل گرفته است و روز به روز امکانات جدیدتری را ارائه می دهد تقریبا تمام روابط فردی و اجتماعی ما تحت تأثیر قرار گرفته است. هرکدام از ما  به عنوان یک کاربر ساده شبکه های اجتماعی باید مراقب باشیم تا در دام شخصیت سازی های متفاوت از خودمان در فضای مجازی نیفتیم.

 

زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :