نطنز زیر دوربین آمریکا
یکی از بندهای طرح اقدام مشترک ژنو که در ضمن آن, ایران متعهد شده است اجازه دهد در سایت‌ های فردو و نطنز, دوربین‌ های ضبط آفلاین از سوی آزانس بین ‌المللی انرژی ات

نطنز زیر دوربین آمریکا

یکی از بندهای طرح اقدام مشترک ژنو که در ضمن آن، ایران متعهد شده است اجازه دهد در سایت‌ های فردو و نطنز، دوربین‌ های ضبط آفلاین از سوی آزانس بین ‌المللی انرژی اتمی، نصب و کارگذاری شود، به واقع ممکن است امنیت اطلاعات سیستم اتمی ایران را از دچار اختلال کند.

,ارتباطات و رسانه ها

اخیرا در پایگاه بررسی و شفاف ‌سازی آژانس امنیت ملی آمریکا، بر اساس گزارش نیویورک تایمز، خبری منتشر شد مبنی بر استراتژی و شیوه ی جدید دست ‌یابی و نفوذ آژانس امنیت ملی به شبکه ‌های کاملاً امن که تحت حفاظت شدید هستند و هیچگونه ارتباطی با سیستم ‌های خارج از شبکه امن خود ندارند. در متن این گزارش به وضوح بیان شده که در شیوه ی جدید استراتژی آژانس امنیت ملی، این قابلیت وجود دارد که از فاصله 8 مایلی به سیستم‌ های شبکه هدف متصل شده و اعمال تغییرات مد نظر را صورت دهند بدون آنکه مسئولین حفاظت و پشتیبانی متوجه این نفوذ و عملیات سایبری گردند.

بر اساس مشخصات شبکه ی مطرح شده در گزارش نیویورک تایمز، قابل فهم است که منظور، شبکه‌ های خاص نظامی بوده و هدف اصلی این استراتژی نفوذ به شبکه‌ های حساس و امنیتی قربانیان است. همچنین مدعی شده ‌اند که این شیوه را روی بعضی شبکه‌ های نظامی ارتش چین با موفقیت اجرا و آزمایش کرده ‌اند. این ادعا در حالی است که اولاً ارتش چین موضعی در رد ادعای فوق اتخاذ نکرد، ثانیاً با صراحت بیان شده که هدف اصلی این طراحی و شیوه جدید، نفوذ به سایت ‌های اتمی ایران است. (یک حمله در لایه نرم ‌افزار، سعی می‌ کند عمدا باعث خرابی سیستم عامل یا نرم‌ افزارهای سرور شود تا آنها را از کار بیندازد.)

از این رو باور ادعای فوق و دست ‌یابی به چنین شیوه‌ ای در راستای استراتژی نفوذ و خرابکاری محتمل می ‌نمود اما مسئله ی اصلی بر سر این موضوع بود که علی ‌رغم حفاظت شدیدی که از سایت‌ های اتمی ایران می‌ شود و خصوصاً با توجه به تجربه سلاح‌ های سایبری استاکس ‌نت (stuxnet) و فلیم(flame) که موجب هشیاری دو چندان مسئولین مربوطه گردید، (در حال حاضر روند آلوده‌ سازی ویروس جاسوسی اکستاکس نت در کشور به طور کامل متوقف شده است و این ویروس که تمایزی بین رایانه‌ های مختلف قائل نبوده هیچ خسارتی به محیط های صنعتی و خانگی وارد نکرده و تنها خسارت وارده صرف وقت نیروی انسانی بوده است.) این بار چه راهی را برای نفوذ به سایت‌های اتمی در نظر خواهند گرفت؟

در واقع حلقه مفقوده این بود که آژانس امنیت ملی از طریق کدام ابزار واسط که باید بصورت مخفیانه به سایت‌ های هسته‌ ای نفوذ داده شود، امکان برقراری ارتباط با شبکه داخلی سایت‌ های اتمی را از فاصله 8 مایلی بدست می‌آورد؟ قطعاً کشف چنین حفره امنیتی در سیستم حفاظت شبکه سایت‌های اتمی ایران پیش از اقدام دشمن، موجب خنثی ‌سازی نقشه خصمانه آنها خواهد شد

در واقع حلقه مفقوده این بود که آژانس امنیت ملی از طریق کدام ابزار واسط که باید بصورت مخفیانه به سایت‌ های هسته‌ ای نفوذ داده شود، امکان برقراری ارتباط با شبکه داخلی سایت‌ های اتمی را از فاصله 8 مایلی بدست می‌آورد؟ قطعاً کشف چنین حفره امنیتی در سیستم حفاظت شبکه سایت‌های اتمی ایران پیش از اقدام دشمن، موجب خنثی ‌سازی نقشه خصمانه آنها خواهد شد.

از سوی دیگر انتشار تحلیلی با عنوان «نقش طرح اقدام مشترک ژنو (توافق ‌نامه ژنو) در ایجاد تسلط پنج چشم بر سایت ‌های اتمی ایران» در همین پایگاه منتشر گردید که بطور خلاصه اشاره به یکی از تعهدات دولت اعتدال در برابر آمریکا و غرب داشت. یکی از بندهای طرح اقدام مشترک ژنو که در ضمن آن، ایران متعهد شده است اجازه دهد در سایت‌ های فردو و نطنز، دوربین‌ های ضبط آفلاین از سوی آزانس بین ‌المللی انرژی اتمی، نصب و کارگذاری شود، به واقع کلیّت امنیت اطلاعات سیستم اتمی ایران را از بین می ‌برد.

,ارتباطات و رسانه ها

حائز اهمیت آن که در کارگذاری‌ های مشابه به تعهد ایران، طرف غربی که از سوی آژانس امنیت ملی اقدام می‌ کند، از دوربین‌ های بیسیم مخصوص بهره می ‌برد. ارتباط این دوربین‌ ها با شبکه‌ مادر کاملاً امن و رمزگذاری شده است تا جایی که قابل رمزشکنی نیست و امکان بهره‌ برداری از اطلاعات ارسالی آنها موجود نمی ‌باشد. از سوی دیگر چنین کاری اکیداً با برخورد سنگین آمریکا و شورای امنیت مواجه خواهد شد.

آنچه که به لحاظ فنّی صد در صد ممکن است، امکان بارگذاری پیش‌ نیازهای عملیات کوانتوم از طریق دوربین‌های آفلاین است. در این صورت غیر از اینکه بصورت کاملاً موجه و قانونی و از طریق تعهد ایران، امکان دسترسی به بخش‌های مختلف سایت‌های اتمی ایران را خواهند داشت، خواهند توانست عملیات کوانتوم را بر ضد سایت ‌های اتمی نطنز و فردو اجرا نمایند. این مسئله یک خطر جدی است و آنچه پیش‌بینی محتمل می باشد، چند برابر بودن میزان خسارت ناشی از اجرای عملیات کوانتوم بر ضد سایت ‌های اتمی ایران در نسبت با خسارات ناشی از سلاح سایبری استاکس ‌نت و فلیم است.

در این راستا و به سبب این نگرانیِ به حق و مستند، از مسئولین مربوطه تقاضا می‌ شود در بند مذکور از طرح اقدام مشترک ژنو، هر چه سریعتر بازنگری کنند در غیر اینصورت، عملیات کوانتوم، استاکس‌ نتی دیگر به بار خواهد آورد.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / دانشنامه تی تیل / ویکیپدیا

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :