معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد

حملات به سایت هدفمندی خنثی شد

حملات قبل از اینکه به این سیستم آسیب بزند، شناسایی و خنثی شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تاکنون حملات سایبری نتوانسته به سایت هدفمندی یارانه ها در طی روزهای ثبت نام آسیبی بزند و تاکنون مشکل خاصی نداشته ایم گفت: طی روزهای ابتدایی ثبت نام هدفمندی یارانه ها چندین حمله سایبری به این سایت شناسایی و خنثی شده است.

یارانه

نصرالله جهانگرد در حاشیه بازدید از ستاد هماهنگی هدفمندی یارانه ها در شرکت پست که صبح امروز شنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان این وزارتخانه انجام شد به جزئیات امنیت سایت اینترنتی هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: حملات قبل از اینکه به این سیستم آسیب بزند، شناسایی و خنثی شده است.

وی با بیان اینکه شبکه مجازی به نوعی تعریف شده است که تمام IP آدرس ها را شناسایی می کند، ادامه داد: در سه روز نخست ثبت نام فاز دوم هدفمندی یارانه ها حمله سنگینی که بخواهد مشکلی برای این سایت ایجاد کند وجود نداشته است. بخشی از این حملات آماتوری و بخش دیگر تست نفوذ بوده که همگی در موقعیت حمله شناسایی شده است.

معاون وزیر ارتباطات افزود: برای اجرای این طرح تمامی IP آدرس های خارج از ایران را برای دسترسی به این سیستم بسته ایم و بر این اساس IP آدرس های داخلی نیز قابل شناسایی بوده و پشتیبانی مناسبی به لحاظ امنیتی در این زمینه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه IP آدرس های خارجی را روی این سیستم راه نمی دهیم، افزود: IP کاربران خارج از کشور برای ثبت نام برای این سیستم بسته است.

دریافت تاییدیه پیامک ثبت نام در صورت انجام کامل ثبت نام

جهانگرد در مورد برخی مشکلات نرم افزاری در زمان ثبت نام یارانه ها و نیز عدم دریافت پیامک تاییدیه گفت: مشکلات نرم افزاری بسیار کوچک و کم بوده که به راحتی برای کاربران قابل رفع است از سوی دیگر چنانچه کاربران ثبت نام را به صورت کامل انجام داده باشند به طور قطع تاییدیه پیامک دریافت می کنند این کاربران باید توجه داشته باشند که اطلاعات را به صورت کامل ثبت کنند و شماره سرپرست خانوار یا یکی از اعضا را در فرم های ثبت نام وارد کنند.

به دلایل متعدد از جمله دلایل امنیتی تصمیم گرفتیم که این سایت برای ایرانیان خارج نشین در دسترس نباشد

وی گفت: در روزهای گذشته مشاهده شده بود که برخی صاحبان کافی نت شماره همراه خود را به جای شماره سرپرستان خانوار وارد فرم می کردند که به آنها تذکر داده ایم.

جهانگرد تاکید کرد: تاکنون پیش بینی های بخش فنی برای ثبت نام یارانه ها جوابگو بوده است.

ظرفیت 100 هزار مگابیتی برای سایت رفاهی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از افزایش ارتباطات و امکانات در ظرفیت سیستم ثبت نام هدفمندی یارانه ها خبر داد و تاکید کرد: برای این سایت 100 هزار مگابیت بر ثانیه پهنای باند اینترنت در نظر گرفته شده است و مصرف شبکه طی سه روز گذشته یک هشتم این ظرفیت بوده است.

وی گفت: امکانات از چند مسیر و در چندین برابر ظرفیت برای این بخش تامین شده است.

معاون وزیر ارتباطات ساعت پیک ترافیک آنلاین در این شبکه را 10 تا 12 صبح و عصرها عنوان کرد و گفت: تجربه ترافیک اینترنتی در این سطح ملی تاکنون بی سابقه بوده است.

,ارتباطات و رسانه ها

وی با اشاره به فضای عملیاتی آنلاین و فضای پشتیبانی ایجاد شده برای ثبت نام یارانه ها پیش بینی کرد که در روزهای آینده نیز مشکلاتی در این زمینه وجود نداشته باشد و ستاد عملیات مرکزی نیز به صورت آنلاین پاسخگوی موارد احتمالی خواهد بود.

جهانگرد تصریح کرد: زیرساخت های ارتباطی به حدی از این طرح پشتیبانی می کند که هم اکنون امکان ثبت نام کاربران از طریق گوشی موبایل و اینترنت نیز فراهم شده است و برآوردمان این است که اکیپ های سیار فیزیکی که برای این بخش در نظر گرفته شده به کار نیاید.

به دلایل امنیتی، سایت هدفمندی یارانه ها در خارج ایران در دسترس نیست

همچنین وزیر ارتباطات در حاشیه بازدید از ستاد هماهنگی هدفمندی یارانه ها در شرکت پست درخصوص نحوه ثبت نام ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: به دلایل متعدد از جمله دلایل امنیتی تصمیم گرفتیم که این سایت برای ایرانیان خارج نشین در دسترس نباشد، اما علاوه بر این موضوع در سال‌های قبل بارها و بارها شاهد بودیم که در رسانه‌های مختلف نسبت به این موضوع که برخی ایرانیان که خارج از کشور سکونت دارند یارانه دریافت می‌کنند، انتقاداتی مطرح می‌شد به هر حال در نهایت با توجه به مجموع اطلاعاتی که به ستاد هدفمندی یارانه‌ها رسیده بود، تصمیم بر این شد که در این زمینه به شکل فعلی برخورد شود.

در سه روز نخست ثبت نام فاز دوم هدفمندی یارانه ها حمله سنگینی که بخواهد مشکلی برای این سایت ایجاد کند وجود نداشته است. بخشی از این حملات آماتوری و بخش دیگر تست نفوذ بوده که همگی در موقعیت حمله شناسایی شده است

وی در این خصوص ادامه داد: البته من فکر می‌کنم این نوع برخورد را نمی‌توان سخت‌گیری نامید و کمی معقول برخورد‌ کردن با سخت‌گیری متفاوت است، البته ممکن است در این میان افرادی هم باشند که به عنوان مثال فرزند آنها برای ادامه تحصیل به کشور‌های خارجی سفر کرده باشد اما برای این بخش هم راهکارهایی در نظر گرفته خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه تاکنون هم حملاتی نسبت به سایت رفاهی صورت گرفته، اما بعید می‌دانیم حمله‌ای بر روی این سایت تاثیر بگذارد.

فرآوری : باباپور

بخش ارتباطات تبیان

منابع : ایتنا/ سیتنا/ مهر

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :