ایران ابَر قدرت سایبری!
پیتر هوکسترا نماینده سابق جمهوری ‌خواه ایالت میشیگان در سخنرانی در جمع اعضای فعلی مجلس نمایندگان آمریکا با طرح این ادعاها بیان کرده که ایران در مدت کوتاهی توانس

ایران ابَر قدرت سایبری!

پیتر هوکسترا نماینده سابق جمهوری ‌خواه ایالت میشیگان در سخنرانی در جمع اعضای فعلی مجلس نمایندگان آمریکا با طرح این ادعاها بیان کرده که ایران در مدت کوتاهی توانست قدرت سایبری خود را افزایش دهد به طوری که تاکنون چندین حمله سایبری موفق علیه بازارهای مالی و زیرساخت‌های اقتصادی آمریکا انجام داده است.

منابع آمریکایی در راستای راهبرد ایران‌ هراسی خود ادعا می‌ کنند ایران به مهمترین تهدید سایبری علیه منافع آمریکا تبدیل شده و تاکنون به تعداد زیادی از تاسیسات و تجهیزات نظامی آمریکا، حمله هکری کرده است! طی گزارشی که سایت freebeacon منتشر کرده، به نقل از رئیس سابق کمیته دائمی اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا ادعا شده که ایران با کمک روسیه، شدیدترین حملات سایبری را علیه تجهیزات نظامی آمریکا اجرا کرده است.

,ارتباطات و رسانه ها

پیتر هوکسترا نماینده سابق جمهوری ‌خواه ایالت میشیگان در سخنرانی در جمع اعضای فعلی مجلس نمایندگان آمریکا با طرح این ادعاها بیان کرده که ایران در مدت کوتاهی توانست قدرت سایبری خود را افزایش دهد به طوری که تاکنون چندین حمله سایبری موفق علیه بازارهای مالی و زیرساخت‌های اقتصادی آمریکا انجام داده است. این نماینده سابق آمریکایی معتقد است ایران با کمک روسیه توانسته به چنین قدرت سایبری دست پیدا کند.

هوکسترا که به مدت 10 سال از 2001 تا 2011 عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا بود، همچنین ادعا کرده که همکاری ‌های سایبری ایران و روسیه برای ضربه زدن به منافع آمریکا همچنان رو به گسترش می باشد. بنابراین او به مقامات آمریکایی نسبت به احتمال تشدید حملات سایبری در ماه‌ های آتی، هشدار داده است. ادعای دیگر هوکسترا نیز این است که قدرت سایبری ایران آنچنان پیشرفته و جدید است که آمریکا قادر به مقابله با آن نیست.

در این راستا، نشریه فارین پالیسی در گزارشی به تشکیل شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخته است و با جعل اخبار مدعی شده که هدف این شورا، طراحی حملات سایبری به آمریکا و رژیم صهیونیستی است. فارین پالیسی ادعا کرده که یکی از اهداف تشکیل این شورای عالی، توسعه راه‌های حمله‌ سایبری به شبکه‌ های مجازی دشمنان ایران است.

این سایت مدعی شده که با گذشت 2 سال از راه‌اندازی شورای عالی فضای مجازی، مقامات امنیتی آمریکا نسبت به سرعت بالای رشد توانمندی‌های جنگ سایبری ایران، هشدار می ‌دهند. فارین پالیسی، هدف حملات سایبری ایران را کشورهای غربی، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی عنوان کرده است.

اتهام دیگری که در این گزارش به ایران وارد شده، حمله سایبری به رایانه ‌های شرکت نفتی آرامکوی عربستان است. ایران هم ‌رده قطب ‌های قدرت سایبری جهان یعنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و چین قرار داده شده است؛ حتی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا، ایران دارای مهیب‌ترین قدرت سایبری در جهان معرفی شده

طبق این گزارش، در اواخر سال 2012 مقامات امنیتی آمریکا اعلام کردند که هکرهای ایرانی مجموعه حملات سایبری از نوع افزایش کاذب ترافیک علیه سایت ‌های بانک‌ های بزرگ آمریکایی ترتیب داده ‌اند که در نوع خود بزرگترین نوع تا آن زمان بود و نشانه احاطه بالای ایرانی ‌ها بر این مقوله بود. سال گذشته نیز مقامات آمریکایی ادعای دیگری مطرح کردند و مدعی شدند که هکرهای ایرانی به رایانه ‌های نیروی دریایی آمریکا حمله کرده‌اند؛ حمله‌ای که بعدها آمریکایی‌ ها گفتند پاک ‌سازی آن 4 ماه وقت برد. اواخر دسامبر نیز یک کارشناس اسرائیلی ادعا کرد که «ایران رتبه اول قدرت سایبری را در اختیار دارد.»

,ارتباطات و رسانه ها

تحلیلگران غربی معتقدند نگاه ایران به حملات سایبری، یک نگاه راهبردی و با هدف مقابله با قدرت نظامی آمریکا و رقبای منطقه ‌ای ایران خصوصا عربستان است. اتهام دیگری که در این گزارش به ایران وارد شده، حمله سایبری به رایانه ‌های شرکت نفتی آرامکوی عربستان است. ایران هم ‌رده قطب ‌های قدرت سایبری جهان یعنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و چین قرار داده شده است؛ حتی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا، ایران دارای مهیب‌ترین قدرت سایبری در جهان معرفی شده.

فارین پالیسی در گزارشی علت افزایش حملات سایبری ایران به دشمنانش را تاسیس شورای عالی فضای مجازی در دو سال پیش عنوان کرده است. ادعاهای فارین پالیسی در حالی مطرح شده که ایران از بزرگترین قربانیان حملات سایبری محسوب می شود. به عنوان نمونه، ویروس استاکس ‌نت که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی طراحی شده بود، طی سال ‌های گذشته به تجهیزات هسته ‌ای ایران حمله کرد و به ادعای سازندگان آن، 1000 سانتریفیوژ ایران را معیوب ساخت.

در این شرایط، تمایل ایران به توسعه توان دفاع سایبری، یک اقدام معقول برای دفاع از تجهیزات و زیرساخت ‌های نظامی و اقتصادی آن در برابر حملات سایبری آمریکا و اسرائیل است.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / تی نیوز / ویکیپدیا      

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :