ضرب‌الاجل وزیر ارشاد برای پایگاه‌های خبری
وزیر ارشاد با تاکید بر ضرورت پرهیز از سلیقه‌های شخصی در برخورد با رسانه‌ها گفت: به منظور اخذ مجوز برای پایگاه‌های خبری ضرب‌الاجلی را در نظر گرفته‌ایم.

ضرب‌الاجل وزیر ارشاد برای پایگاه‌های خبری

وزیر ارشاد با تاکید بر ضرورت پرهیز از سلیقه‌های شخصی در برخورد با رسانه‌ها گفت: به منظور اخذ مجوز برای پایگاه‌های خبری ضرب‌الاجلی را در نظر گرفته‌ایم. علی جنتی در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات که با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری و همچنین سایر اصحاب فرهنگ و رسانه در محل تالار وحدت در حال برگزاری است ضمن اشاره به نقش رسانه و مطبوعات در ارتقاء سطح آگاهی جامعه اظهار داشت: در این دوره تعداد و کیفیت شرکت‌کنندگان در جشنواره مطبوعات قابل اعتنا است به طوری که تعداد قابل توجهی از روزنامه‌نگاران در جشنواره شرکت کرده‌اند.

پاسداری از آزادی مطبوعات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سیاستی که وزارت فرهنگ و ارشاد در طول 6 ماهه گذشته دنبال کرده است پاسداری از آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در چارچوب قانون اساسی و قانون مطبوعات است.

وی بیان داشت: تلاش شد تا جایی که قانون اجازه می‌دهد اصحاب قلم تفکرات و دیدگاه‌های خود را بیان کنند ضمن آنکه تلاش شد تا برخورد وزارت ارشاد در چارچوب قانون و به دور از سلیقه‌های شخصی باشد.

جنتی در ادامه افزود: تصمیم گیری‌هایی که در رابطه با مطبوعات صورت می‌گیرد در هیئت نظارت است که دولت از 7 عضو این هیئت دو عضو را به خود اختصاص داده و تصمیمات اتخاذ شده بر اساس رأی اکثریت است.

وزیر ارشاد گفت: در طول این مدت طی چند جلسه از مدیران مسئول و سردبیران مطبوعات کشور دعوت شد و با آنها به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختیم.

پرهیز از برخورد‌های جناحی

این عضو کابینه دولت اظهار داشت: تلاش ما بر این است با دعوت به قانونگرایی و اصلاح فرهنگ عمومی از برخوردهای جناحی جلوگیری کنیم و توجه خود را بیشتر معطوف به رسالت عظیم مطبوعات در آگاهی‌بخشی و روشنگری کنیم.

آئین‌نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات روی میز دولت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه یادآور شد: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 88 تصویب شده  و آئین‌نامه آن به دولت تقدیم شده است که امید است با تصویب در هیئت وزیران برای اصحاب رسانه راهگشا باشد.

طی یک بازه زمانی به پایگاه‌های خبری اعلام می‌شود تا مجوزهای لازم را برای فعالیت اخذ کنند در غیر این صورت فعالیت‌ آنها متوقف می‌شود

ضرورت احترام اصحاب رسانه به اعتقادات و مقدسات جامعه

وزیر ارشاد همچنین با تاکید بر ضرورت احترام به حقوق شهروندی و پاسداشت نقش رسانه‌ها بیان داشت: بر همین اساس تاکید ما به اصحاب رسانه احترام به اعتقادات و مقدسات جامعه است چرا که این جزء اصول اصلی محسوب می‌شود و رسانه‌ها باید بر آن پایبند باشند.

کاهش تصدی‌گری دولت در عرصه رسانه

جنتی ضمن تاکید بر کاهش تصدی‌گری دولت در عرصه رسانه گفت: این امر جزء سیاست‌های ما است و در صدد هستیم از فعالیت‌های تشکل‌های صنفی حمایت کنیم.

وی یادآور شد: بسیاری از فعالیت‌هایی که هم‌اکنون در اختیار دولت است را می‌توان به انجمن‌های صنفی واگذار کرد.

وزیر ارشاد اضافه کرد: بر همین اساس لایحه نظام صنفی رسانه‌ای جزء برنامه‌هایی است که وزارت ارشاد دنبال می‌کند.

در دولت یازدهم تا امروز 472 مجوز برای مطبوعات و نشریه‌ها صادر شده است

6 هزار و 284 نشریه و خبرگزاری مجوز دارند

جنتی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تعداد کل نشریات و خبرگزاری‌هایی که مجوز دارند بالغ بر 6 هزار و 284 است گفت: از این میان سهم نشریات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به ترتیب برابر با 6 هزار و 106، 39 و 139 است.

ضرب الاجل برای پایگاه‌های خبری

وزیر ارشاد همچنین با تاکید بر ضرورت اخذ مجوز توسط پایگاه‌های خبری ابراز داشت: طی یک بازه زمانی به پایگاه‌های خبری اعلام می‌شود تا مجوزهای لازم را برای فعالیت اخذ کنند در غیر این صورت فعالیت‌ آنها متوقف می‌شود.

صدور 472 مجوز برای مطبوعات و نشریات در دولت یازدهم

جنتی با بیان اینکه هم‌اکنون 3 هزار و 571 نشریه در حال انتشار است گفت: در دولت یازدهم تا امروز 472 مجوز برای مطبوعات و نشریه‌ها صادر شده است.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه باید دولت خود را رقیب بخش خصوصی نداند افزود: رقابت بین این دو بخش باید عادلانه باشد و به شکلی نباشد که حداکثر امکانات به مطبوعات دولتی و عمومی تخصیص یابد.

جنتی خاطرنشان کرد: در بحث یارانه و مالیات بر مطبوعات همین رویکرد را پیگیری می‌کنیم ضمن آنکه زیرساخت‌های رسانه‌ای را نیز توسعه خواهیم داد.

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :