هشدار وزیر نسبت به تلفن های هوشمند
متأسفانه مشاهده می ‌شود که مسائل جنسی با گرفتن چند شماره توسط این تلفن‌های هوشمند بازگو می‌شود و ممکن مخاطب کودکان باشد که این مسئله بسیار آسیب ‌زا خواهد بود. ب

هشدار وزیر نسبت به تلفن های هوشمند

متأسفانه مشاهده می ‌شود که مسائل جنسی با گرفتن چند شماره توسط این تلفن‌های هوشمند بازگو می‌شود و ممکن مخاطب کودکان باشد که این مسئله بسیار آسیب ‌زا خواهد بود. بر همین اساس این مرکز اقدام به کنترل تلفن ‌های هوشمند کرده است.

امروزه رسانه هایی که تبادل یا انتشار محتوا در آنها، تنها به کمک ابزارهای مجهز به پردازشگر دیجیتال میسر باشد. شامل رسانه های برخط مبتنی بر شبکه (نظیر شبکه جهانی اینترنت)، سرویس های مخابراتی از قبیل MMS وSMS  و سایر اشکال شبکه های تبادل داده مانند بلوتوث و همچنین رسانه های مبتنی بر حامل های فیزیکی دیجیتال از قبیل بسته های نرم افزاری رسانه ای، بازی های رایانه ای و مانند آن ها را رسانه های دیجیتال محسوب می شوند.

,ارتباطات و رسانه ها

در این راستا و با توجه به اهمیت رسانه های دیجیتال علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اخیرا با حضور حسن نجفی سولاری و سایر معاونان این مرکز از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌ های دیجیتال بازدید کرد. در این بازدید مسائل و مشکلات موجود در این مرکز به منظور پیشبرد اهداف و برنامه‌‌ها بازگو شد و در مواردی راهکارهایی و پیشنهاداتی برای رفع آن ارائه شد. بازگو کردن برخی از فعالیت‌های پایگاه‌های دیجیتال و همچنین ایجاد سه شبکه ‌IT در صدا و سیما، ایجاد تور مجازی و ... از جمله موارد عنوان شده در این بازدید بود.

وی گفت: ‌این بخش در حوزه وزارت ارشاد زیرمجموعه‌ هایی از جمله معاونت قرآن و عترت، سازمان امور سینمایی، دفتر شعر و موسیقی،‌ بنیاد ملی بازی‌ های رایانه ‌ای، معاونت امور هنری، معاونت امور فرهنگی و معاونت امور مطبوعاتی را در دل خود جای داده است و فعالیت‌های مرتبط با این حوزه را پوشش می ‌دهد. سیاح با بیان اینکه همراه اول پیامک ‌های انبوه را به افراد می ‌فروشد، گفت:‌ بر همین اساس مقررات ارسال این پیامک ‌ها در این بخش مشخص می‌شود و با سازمان‌ های ذی ‌ربط برای ارسال پیامک‌ ها هماهنگی‌ های لازم صورت می ‌گیرد.

وی با انتقاد از عدم نظارت بر تلفن‌ های هوشمند، افزود: متأسفانه مشاهده می ‌شود که مسائل جنسی با گرفتن چند شماره توسط این تلفن‌های هوشمند بازگو می‌شود و ممکن مخاطب کودکان باشد که این مسئله بسیار آسیب ‌زا خواهد بود.  سیاح گفت:‌ بر همین اساس این مرکز اقدام به کنترل تلفن ‌های هوشمند کرده است. در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: لایحه قانون تبلیغات به دولت داده شده و مقرر شده است برای ساماندهی تبلیغات کار جدی صورت گیرد. الهام معاون مرکز رسانه‌های برخط با بیان اینکه مجوز فعالیت در حوزه رسانه‌ های دیجیتال (Digital Media) در این مرکز صادر می ‌شود، گفت:‌ تاکنون 64 هزار سایت ثبت شده است و تخلفات توسط فیلترینگ بررسی می ‌شود.

متأسفانه مشاهده می ‌شود که مسائل جنسی با گرفتن چند شماره توسط این تلفن‌های هوشمند بازگو می‌شود و ممکن مخاطب کودکان باشد که این مسئله بسیار آسیب ‌زا خواهد بود

برخی از قوانین و مقررات حوزه رسانه های دیجیتال :

- جرائم علیه محرمانگی داده‌ ها و سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی

- جاسوسی رایانه‎ ای

- دسترسی غیرمجاز

- افشا یا در دسترس قرار دادن داده ای برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه

- جعل رایانه ای

- تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی

- سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه

سیاح با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته بیش از 5000 سایت به لحاظ دارا بودن مجوز بررسی شده است، افزود: متاسفانه مرجع اطلاعات در اینترنت ویکی پدیا (Wikipedia) شده است به طوری‌ که این مرکز عنوان شهید را از ابتدای نام شهیدان حذف کرده است. (ویکی پدیا یک دانشنامه ی اینترنتی چند زبانه با محتویات آزاد است.)

وزیر ارشاد با تأکید بر ضرورت معافیت فعالان حوزه رسانه ‌های دیجیتال از پرداخت مالیات، گفت:‌ در این باره دو راهکار وجود که می ‌‌توان از طریق مجلس و سازمان امور مالیاتی اقدامات و هماهنگی‌های لازم را صورت داد. تا کنون 13هزار فعال در این حوزه از قبیل دانش‌ آموز تا ارگان ‌های حکومتی با این مرکز ارتباط گرفته اند، گفت:‌ مرکز آمار ایران سرشماری کارآفرینان و خلاقان حوزه رسانه ‌های دیجیتال ایران را انجام می ‌دهد. همچنین جشنواره رسانه‌ های دیجیتال طی دو ماه آینده برگزار می ‌شود آثار رسیده و ارزیابی شده است.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: فارس / مرکز رسانه های دیجیتال / ویکیپدیا

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :