انقلاب فیس بوکی!
امروزه فیس بوک در هر کشور اعضای قابل توجهی دارد, که می ‌تواند برای هر دولتی خطرساز شود. این سایت اجتماعی بیشترین تاثیرگذاری در عرصه‌ های سیاسی را از خود نشان م

انقلاب فیس بوکی!

امروزه فیس بوک در هر کشور اعضای قابل توجهی دارد، که می ‌تواند برای هر دولتی خطرساز شود. این سایت اجتماعی بیشترین تاثیرگذاری در عرصه‌ های سیاسی را از خود نشان می ‌دهد به طوری که می ‌توان به وسیله آن یک آشوب و عصیان مدنی را در یک کشور سازماندهی و اجرا کرد.

,ارتباطات و رسانه ها

پایگاه راشا دایرکت، در گزارشی آورده: شبکه‌ های اجتماعی تحت مدیریت آمریکا نقش مهمی در افزایش ناآرامی سیاسی و اجتماعی در اوکراین در هفته ‌های اخیر بر عهده داشته‌ اند. بررسی‌ ها نشان می ‌دهد معترضان به دولت اوکراین، از ابزارهای دیجیتال همچون گوشی‌ های هوشمند و تبلت ‌ها استفاده  فراوانی می ‌کنند. این گزارش می ‌افزاید: نقش شبکه ‌های اجتماعی در ایجاد نا آرامی ‌های اجتماعی اوکراین به حدی است که برخی کارشناسان، وضع اوکراین را «انقلاب فیس‌ بوکی و توئیتری» نامیده ‌اند. فیس‌بوک و توئیتر نقش مهمی در سازماندهی راهپیمایی‌ های عمومی معترضان اوکراینی به عهده دارند. اما حقیقت مهم‌تر آن است که قدرت‌ های خارجی از این شبکه ‌ها برای ایجاد و حفظ ارتباط با معترضان و هدایت غیرمستقیم آنها استفاده می‌ کنند. راشا دایرکت در ادامه آورده است: هم ‌اکنون سایت‌های فراوانی به طور مستقیم وضعیت ناآرام خیابان‌ های کیف را پخش می‌کنند که برای دولت‌ های غربی همچون یک مشاهده حضوری مستقیم است.

روزنامه کیف پست افشا کرده که اولین راهپیمایی اعتراضی در کیف که در نهایت به بحران فعلی منجر شد، از طریق فراخوانی یک روزنامه ‌نگار در فیس ‌بوک کلید زده شد

امروزه فیس بوک در هر کشور اعضای قابل توجهی دارد، که می ‌تواند برای هر دولتی خطرساز شود. این سایت اجتماعی بیشترین تاثیرگذاری در عرصه‌ های سیاسی را از خود نشان می ‌دهد به طوری که می ‌توان به وسیله آن یک آشوب و عصیان مدنی را در یک کشور سازماندهی و اجرا کرد. این شبکه اجتماعی توسط مارک زاکربرگ که یک یهودی می ‌باشد در فوریه 2004 راه ‌اندازی شد. شعبه مرکزی فیس بوک، در کالیفرنیا قرار دارد از قوانین دولت آمریکا پیروی می ‌کند. میلیون‌ ها نفر در همان چند ماه اول، به عضویت آن درآمدند و یک شبکه اجتماعی بسیار گسترده، وسیع و با نفوذ را بنیان نهاد.

علاوه بر منافع خبررسانی و ساماندهی اغتشاشات، معترضان از شبکه‌ های اجتماعی برای جمع ‌آوری پول و ارسال کمک به گروه‌های همسو نیز استفاده می ‌کنند و اینجا است که نقش سازمان‌ های جاسوسی غربی، بروز بیشتری پیدا می‌ کند تا بدون این که مستقیما و به طور حضوری به معترضان پول بدهند، به حساب هر کدام که بخواهند پول واریز می ‌کنند و آن را به حساب کمک‌های معترضان دیگر می ‌گذارند. البته استفاده از تلفن همراه و بخش پیامکی و بلوتوثی آن بسیار مورد توجه بود اما در این بین اینترنت با تمام توانمندی و ظرفیتی که داشت وارد عرصه شده بود و بخش وسیعی از قیام آفرینی را به عهده داشت.

توئیتر در نا آرامی ‌های اوکراین، بیشتر به حوزه اطلاع ‌رسانی به جهان و جلب توجه به اوکراین مشغول به کار بوده است. در همین راستا اکثر صفحات توئیتر مرتبط با شورش‌های اوکراین نیز به زبان انگلیسی فعالیت می ‌کنند

پایگاه راشا دایرکت ادامه داده است: روزنامه کیف پست افشا کرده که اولین راهپیمایی اعتراضی در کیف که در نهایت به بحران فعلی منجر شد، از طریق فراخوانی یک روزنامه ‌نگار در فیس ‌بوک کلید زده شد. فراخوانی که این روزنامه‌ نگار در صفحه فیس ‌بوکش گذاشته بود، طی چند ساعت بیش از 10 هزار بازدید کننده داشت. سپس صفحات خاص اعتراض‌ به دولت اوکراین به عناوین مختلف در فیس ‌بوک ایجاد شدند و به ساماندهی اعتراض‌ ها و تبادل اخبار پرداختند که هر یک تا 300 هزار بازدیدکننده نیز دارند.

,ارتباطات و رسانه ها

این گزارش افزوده است: اما توئیتر در نا آرامی ‌های اوکراین، بیشتر به حوزه اطلاع ‌رسانی به جهان و جلب توجه به اوکراین مشغول به کار بوده است. در همین راستا اکثر صفحات توئیتر مرتبط با شورش‌های اوکراین نیز به زبان انگلیسی فعالیت می ‌کنند. هم چنین آورده است: سفیر آمریکا در اوکراین، نقش مهمی در تشدید شورش‌ ها با استفاده از شبکه‌ های اجتماعی بر عهده دارد. او به طور مرتب اخبار و عکس‌ های اعتراض ‌ها را در صفحات توئیتر و فیس ‌بوک خود به اشتراک می ‌گذارد.

با این حال، افشای یک مکالمه تلفنی میان ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه آمریکا با سفیر این کشور در اوکراین در یوتیوب، با صراحت بیشتری از نقش آمریکا در شورش‌های اوکراین پرده برداشت. این واقعه نشان داد که دیگر فقط آمریکا و متحدانش نیستند که با سوء استفاده از شبکه ‌های مجازی اقدام به پیشبرد اهداف سیاسی خود می ‌کنند، بلکه رقبای آمریکا نیز نفوذ خود در فضای سایبری را تا آن حد گسترش داده‌اند که می ‌توانند شنود مکالمه تلفنی دو مقام آمریکایی را در سایت آمریکایی یوتیوب منتشر کنند.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / فردا

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :