جلسه حمله به ایران!
ویروس استاکس نت به گونه ‌ای طراحی شده که با ورود به تجهیزات هسته‌ ای ایران, کنترل سانتریفیوژهای ایرانی را به دست آورده و این گونه کار می‌ کند که به صورت ناگهانی

جلسه حمله به ایران!

ویروس استاکس نت به گونه ‌ای طراحی شده که با ورود به تجهیزات هسته‌ ای ایران، کنترل سانتریفیوژهای ایرانی را به دست آورده و این گونه کار می‌ کند که به صورت ناگهانی در وضعیت چرخش ‌های دورانی سانتریفیوژ‌ها، اختلال پدید می‌ آورد، به گونه ‌ای که گاه سانتریفیوژ‌ها با سرعتی بیش از سرعت معمول و گاه با سرعتی بسیار کمتر از آن حرکت می ‌کنند.

,ارتباطات و رسانه ها

اخیرا در اجلاس سالانه S4 که چندی پیش در میامی آمریکا برگزار شد،کارشناسان به بررسی ویروس استاکس نت(Stuxnet) که برای اختلال در برنامه هسته ‌ای ایران طراحی شده، پرداختند. ویروس رایانه‌ ای استاکس نت که در سال 2010 برای نابود ساختن سیستم برنامه هسته‌ ای ایران مورد استفاده قرار گرفت، پدیدآور عصر جدید جنگ‌ های سایبری در سطح جهان محسوب می ‌شود.

استاکس ‌نت یک بدافزار رایانه ‌ایاست که طبق نظر شرکت ‌های نرم‌ افزار امنیت رایانه ‌ای: کرم رایانه ‌ای یا تروجان است که اولین ‌بار در تاریخ 13 ژوئیه 2010 توسط ضد ویروس وی ‌بی ‌ای32 شناسایی شد.  این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه ‌های کاربران صنعتی، فایل‌ های با قالب اسکادا که مربوط به نرم ‌افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس می ‌باشد را جمع‌ آوری کرده و به یک سرور خاص ارسال می کند. براساس نظر کارشناسان شرکت سیمانتک، این بدافزار به دنبال خرابکاری در تأسیسات غنی‌ سازی اورانیوم نطنز بوده ‌است.

حائز اهمیت آن که این ویروس به گونه ‌ای طراحی شده که با ورود به تجهیزات هسته‌ ای ایران، کنترل سانتریفیوژهای ایرانی را به دست آورده و این گونه کار می‌ کند که به صورت ناگهانی در وضعیت چرخش ‌های دورانی سانتریفیوژ‌ها، اختلال پدید می‌ آورد، به گونه ‌ای که گاه سانتریفیوژ‌ها با سرعتی بیش از سرعت معمول و گاه با سرعتی بسیار کمتر از آن حرکت می ‌کنند؛ موضوعی که مورد تأیید سازمان اطلاعات و امنیت بین ‌المللی هم قرار گرفته است. همچنین گزارش‌ های منتشره، حکایت از آن دارد که این جاسوس دوجانبه در «نوادا» ی آمریکا آموزش دیده است؛ جایی که نیروهای مجرب سازمان جاسوسی و نیروهای ویژه آمریکا آموزش می‌ بینند.

مقاله ‌ای که پل رابرتز Paul F. Roberts در سایت تکنولوژی ریوو technologyreview.com نوشته است، به همین موضوع می ‌پردازد. رابرتز معتقد است استاکس نت یک ویروس رایانه ‌ای نیست، بلکه یک سلاح سایبری(Cyber Weapons) است

مقاله ‌ای که پل رابرتز Paul F. Roberts در سایت تکنولوژی ریوو technologyreview.com نوشته است، به همین موضوع می ‌پردازد. رابرتز معتقد است استاکس نت یک ویروس رایانه ‌ای نیست، بلکه یک سلاح سایبری (Cyber”Weapons) است. او تفاوت یک ویروس رایانه‌ ای با سلاح سایبری را با ذکر این مثال توضیح می ‌دهد که یک ویروس قدرت تخریب یک یا چند رایانه را دارد، اما یک سلاح سایبری می ‌تواند یک نیروگاه اتمی را از کار بیندازد.

وی، عرضه ی استاکس‌ نت را به منزله ی آغاز عصر جدیدی در جنگ‌ های جهانی می‌داند، عصری که باید آن را دوران جنگ ‌های سایبری و استفاده از سلاح ‌های سایبری نامید. در دوران جنگ‌ های سایبری، حملات بی سر و صدای نرم‌ افزاری جایگزین تسلیحات انفجاری، تانک ‌ها و مسلسل‌ ها می ‌شود. رابرتز، ویروس استاکس نت را اولین و تنها سلاح سایبری می‌ داند که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. (استاکس نت، اولین سلاح سایبری دنیا علیه برنامه هسته ‌ای ایران است)

,ارتباطات و رسانه ها

در این مقاله همچنین خبر داده شده که در اجلاس سالانه  Digital Bond’s SCADA Security Scientific ز   Symposium (S4)که هفته ی گذشته با حضور کارشناسان ارشد امنیت سیستم‌ های کنترل صنعتی، نیروگاه‌ ها و شبکه‌ های انتقال برق در میامی آمریکا برگزار شد، کارشناسان سوالاتی درباره استاکس نت مطرح کردند.در این اجلاس اعلام شد که با وجود گذشت 4 سال از واقعه استاکس نت، همچنان پیشرفته‌ ترین سیستم ‌های کنترل صنعتی جهان در مقابل چنین ویروسی، آسیب ‌پذیر هستند.

لورا گالانته Laura Galante تحلیلگر امنیت سابق وزارت دفاع آمریکا در این اجلاس اذعان کرد که آمریکا با ویروس استاکس ، تلاش کرده فعالیت ‌های هسته‌ ای ایران را رصد کند. او روسیه، چین و سوریه را دیگر مقاصد اینگونه اقدامات آمریکا اعلام کرده است. رالف لانگنر Ralph Langner که از او به عنوان برجسته ‌ترین کارشناس استاکس نت در سطح جهان نام برده شده، نیز در این کنفرانس اعتراف کرده که ساختمان سانتریفیوژهای ایران از جنبه فیزیکی بسیار قدرتمند و شگفت ‌انگیز است. او معتقد است سازندگان استاکس نت تلاش داشتند تا مطلع شوند که چه مقدار فشار و گشتاور نیاز است تا آرمیچرهای آلومینیومی درون سانتریفیوژهای ایران را صدمه بزند و بدین ترتیب فعالیت غنی‌ سازی اورانیوم را مختل کند. گفتنی است ویروس استاکس نت توسط کارشناسان سایبری ایران کشف و خنثی شد.

فرآوری : ازاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / دیپلماسی ایران / ویکیپدیا

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :