خلیج فارس مورد حمله آمریکا قرار گرفت!
خلیج (فارس) تبدیل به مکانی برای منازعات سایبری شده است. فضای سایبر نیز تبدیل به عرصه‌ای برای منازعات پنهان شده است. منازعاتی که در یک سوی آن, ایالات متحده, اسرا

خلیج فارس مورد حمله آمریکا قرار گرفت!

خلیج (فارس) تبدیل به مکانی برای منازعات سایبری شده است. فضای سایبر نیز تبدیل به عرصه‌ای برای منازعات پنهان شده است. منازعاتی که در یک سوی آن، ایالات متحده، اسرائیل و ملل دیگر هستند و سوی دیگر آن ایران و روسیه قرار دارند. ایران از کشورهای حوزه خلیج (فارس) در توسعه قابلیت‌های سایبری بسیار پیشی گرفته است.

,ارتباطات و رسانه ها

اندیشکده آمریکایی مطالعات بین ‌الملل و استراتژیک (CSIS) در گزارشی ضمن بررسی اوضاع توانمندی سایبری ایران و کشورهای حوزه خلیج فارسی و هم چنین در حال پیشرفت دانستن توانمندی سایبری ایران، به این کشورها اخطار می‌دهد که باید نسبت به افزایش توان دفاع سایبری خود در مقابل ایران اقدام کنند.

این گزارش می نویسد: خلیج (فارس) تبدیل به مکانی برای منازعات سایبری شده است. فضای سایبر نیز تبدیل به عرصه‌ای برای منازعات پنهان شده است. منازعاتی که در یک سوی آن، ایالات متحده، اسرائیل و ملل دیگر هستند و سوی دیگر آن ایران و روسیه قرار دارند. ایران از کشورهای حوزه خلیج (فارس) در توسعه قابلیت‌های سایبری بسیار پیشی گرفته است. هم در عرصه فیلترینگ و هم در عرصه هک برای حمله یا از هم گسیختن اهداف خارجی. حتی اگر ایران از اقدامات فعالانه مانند پیشروی در مذاکرات هسته‌ای هم عقب نگاه داشته شود، اما باز هم رشد در توانایی‌های سایبری ایران، تهدیدی بالقوه برای سایر کشورهای حوزه خیلج (فارس) می‌باشد. کشورهای حوزه خلیج (فارس) شروع به توسعه ظرفیت‌های دفاعی خود کرده‌اند اما نیازمند گسترش بیشتر حوزه‌های دفاعی و همکاری موثرتر با یکدیگر به جهت مقابله با تهدیدهای آینده هستند.

این گزارش می افزاید: سه حادثه کلیدی وجود دارد که کشورهای حوزه خلیج (فارس) را در مورد فضای سایبر روی آن‌ها متمرکز می‌ کند:

اول: تاثیر رسانه ‌های اجتماعی و اینترنت در بهار عربی سال 2011 و بود. اینترنت می‌ تواند نیروهای سیاسی را به روش‌ هایی که کنترل ‌شان سخت باشد وسعت دهد.

دوم: ویروس استاکس ‌نت (Stuxnet) بود که علیه تاسیسات هسته‌ ای ایران در سال 2010 اجرا شد. استاکس ‌نت تغییراتی مهم اما تکراری در سیاست ایران به وجود آورد.

آمریکا به شدت در حال تلاش است تا ارتشی را راه ‌اندازی کنند که مجهز به انواع ویروس‌ ها، کرم‌ ها و تروژان‌ ها و دیگر ابزار سایبری مورد باشد، تا بتوانند در جنگ سایبری که خود در جهان راه انداخته، پیروز شوند

سوم: حمله سال 2012 به شرکت سعودی آرامکو و موسسه راس‌ گاز قطر بود که به ایران نسبت داده شد. این وقایع کشورهای عرب را با ریسک‌ های جدیدی روبرو کرده است.

خبرگزاری "NBC" در گزارشی به نقل از "اسکات بورگ" مدیرعامل واحد پیامدهای سایبری و مشاور دولت آمریکا در امور سایبری چنین گفته است: "آمریکا به شدت در حال تلاش است تا ارتشی را راه ‌اندازی کنند که مجهز به انواع ویروس‌ ها، کرم‌ ها و تروژان‌ ها و دیگر ابزار سایبری مورد باشد، تا بتوانند در جنگ سایبری که خود در جهان راه انداخته، پیروز شوند."

,ارتباطات و رسانه ها

در واقع باید در پاسخ به رشد قابلیت ‌های سایبری ایران، آمریکا شروع به همکاری با شرکای خود در خلیج (فارس) کرده است تا توان دفاع سایبری آنان را بالا ببرد. اسرائیل یکی از اهداف نزدیک ایران است و منابع اسرائیلی می‌گویند که ایران درحال تحقیق روی ضعف‌ های سایبری آنان است. روسیه نیز با ایران به روش ‌هایی که برای ما کاملا روش نیست همکاری کرده و به دنبال همکاری با کشورهای حوزه خلیج (فارس) نیز هست. گزارشاتی وجود دارد که می ‌گویند ایران و کره شمالی در حال همکاری برای توسعه ابزارهای حمله سایبری هستند.

برنامه هسته‌ ای ایران مانند یک آهن ‌ربا جاسوس های سایبری را به خود جذب می ‌کند. این منازعات پنهان که در جریان است به همسایگان منطقه‌ ای ایران تسری یافته و همه‌ ی کشورهای این بازی برای دست ‌یابی به اهداف ملی خود از تکنیک‌های سایبری استفاده می‌ کنند.

آنچه که بر حملات امنیتی آینده در خلیج فارس تاثیر می‌ گذارد، نوع روابط ایران با همسایگان و دیگر بازیگران خارجی و هم‌چنین میزان قدرت دفاع سایبری همسایگان ایران است. هر چند که احتمالا در آینده از میزان ناامنی سایبری در حوزه خلیج کاسته خواهد شد اما قطعا در حدی نیست که کشورهای عربی حوزه خلیج بخواهند به سمت افزایش قدرت دفاع سایبری خود نروند.

فراوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / گرداب

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :