دولت دستور لغو فیلتر فیسبوک را صادر می کند؟
من هم مانند برخی از هموطنان که کنجکاو به عضویت در فیسبوک هستند اما به علت فیلتر بودن و نظر برخی از علما از آن استفاده نمی کنند, دچار دوگانگی شده ام, با تمام م

فیس بوک میان مجلس و دولت

من هم مانند برخی  از هموطنان که کنجکاو به عضویت در فیسبوک هستند اما به علت فیلتر بودن و  نظر برخی از علما از آن استفاده نمی کنند، دچار دوگانگی شده ام، با تمام مسائل حاشیه ای که پیوامون فیسبوک وجود دارد اما این روزها دولتی ها از طرفداران پروپا قرص این شبکه اجتماعی تبدیل شده اند. البته شاید نتوان ایراد‌ آن چنانی به این قضیه وارد کرد، چرا که فیسبوک یا توئیتر به عنوان شبکه های اجتماعی جهانی و پر مخاطب در فضای مجازی بوده و از ابزار ارتباطاتی هستند.

به گزافه نیست اگر بگوییم‌ صفحه فیسبوک برخی از شخصیت های مهم کشوری از مطمئن و موثق ترین رسانه ها در راستای کسب اطلاع از مهمترین اوضاع سیاسی کشور  است که آن هم مرهون و مدیون عضویت برخی سیاستنداران چون  آقای ظریف شاه کلید دولت آقای روحانی و خانم افخم سخنگوی وزارت امور خارجه است.

,ارتباطات و رسانه ها

با عضویت و دسترسی به شبکه ای نظیر فیسبوک می توان از اخبار و رویدادهای آتی و گذشته کشور اعم از اطلاعات سفر و نتایج مذاکرات تا مسائل نسبتا پیش پا افتاده مانند نگرانی ها و دل مشغولی های یک وزیر سیاسی با خبر شد، البته به طور مستقیم و از سرچشمه.

ناگفته نماند که صفحات شخصی سیاستمداران بزرگ در شبکه های اجتماعی، از پر طرفدار و پر بازدید ترین صفحات است. از جمله «باراک اوباما» (Barack Obama) رئیس جمهور امریکا – تعداد اعضای صفحه: 36,917,316 نفر – تعداد افرادی که در مورد او صحبت کرده‌اند: 373/422/1 نفر و «رجب طیب اردوغان» (Recep Tayyip Erdogan) نخست‌وزیر ترکیه – تعداد اعضای صفحه: 1,447,189 نفر – تعداد افرادی که در مورد او صحبت کرده‌اند: 53,103 نفر است.

البته اطلاعاتی که از سوی مدیران ارشد مملکتی در فیسبوک قرار می گیرد قطعا و قاعدتا باید بر اساس اصول امنیتی و قوانین جمهوری اسلامی منتشر می شوند اما در هر حال «جولیان آسانژ» موسس وب سایت ویکی لیکس معتقد است: "فیس بوک تنفر‌امیز ترین ابزار جاسوسی است که تا کنون ایجاد شده است، هر کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه های اجتماعی فیسبوک اضافه می کند که باید بدانند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل می کند".

با این استقبال مردمی از شبکه های اجتماعی، در هفته‌های اخیر رفع فیلتر رسانه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک یکی مباحث داغ فرهنگی در کشور بوده است. شواهد نشان می‌دهد که دولت تمایل دارد فیلترینگ این شبکه اجتماعی پر طرفدار را بر دارد. اما این اقدام مخالفان بزرگی نیز دارد.

اگر دولت اقدام به ارائه لایحه برای رفع فیلتر فیسبوک کند عملا توپ رفع فیلتر فیسبوک را در زمین مجلس انداخته است و در صورتی که مجلس نیز با این رفع فیلتر موافقت کند این شورای نگهبان خواهد بود که باید نظر نهایی را در این باره ارائه کند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه خود با ایسنا گفته بود:  شنیده‌ایم که دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیسبوک است، البته «نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیسبوک در کمیسیون فرهنگی پاسخگو باشد».

علی طاهری از احتمال ارائه لایحه از سوی دولت برای رفع فیلتر فیسبوک خبر داد و افزود: «شاید در خصوص این موضوع دولت بخواهد لایحه بدهد ولی ما از این موضوع اطلاعی نداریم ولی در مجموع، براساس قانون این موضوع را بررسی خواهیم کرد».

اگر دولت اقدام به ارائه لایحه برای رفع فیلتر فیسبوک کند عملا توپ رفع فیلتر فیسبوک را در زمین مجلس انداخته است و در صورتی که مجلس نیز با این رفع فیلتر موافقت کند این شورای نگهبان خواهد بود که باید نظر نهایی را در این باره ارائه کند.

,ارتباطات و رسانه ها

به این ترتیب دولت عملا بار مسئولیت این مسئله را از روی دوش خود برداشته است. این در حالی است که هم اکنون نیز دولت می‌تواند از طریق کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ به شکلی قانونی اقدام به رفع فیلتر فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی کند.

دولت شش نماینده در این کمیته دارد که می‌تواند هر طرحی را به تصویب برساند و یا وتو کند.

اواخر آبان ماه سال جاری علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که از نظر شخص او فیسبوک جزء مصادیق مجرمانه نیست و کسانی که در آن هستند ارتباطات سالم و درستی دارند. جنتی گفت: «من در این شبکه اجتماعی صفحه دارم».

این سخنان وزیر ارشاد با واکنش نمایندگان مجلس روبه رو شد. برخی از نمایندگان به وزیر ارشاد در این باره تذکر دادند. آیت‌الله مکارم شیرازی نیز چندی پیش سخنانی از این دست را ناراحت‌کننده خواند و گفت: «اصرار به رفع فیلتر فیسبوک چه معنایی دارد».

به این ترتیب ممکن است بحث فیلتر فیسبوک به جدالی تازه میان مجلس و دولت تبدیل شود. جدال که احتمال دارد دولت با ارائه لایحه به مجلس خود را از آسیب‌های آن دور نگه دارد.

فیس بوک تنفر‌امیز ترین ابزار جاسوسی است که تا کنون ایجاد شده است، هر کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه های اجتماعی فیسبوک اضافه می کند که باید بدانند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل می کند

از یک طرفی فیلتر است و از طرف دیگر وزیر امور خارجه کشور در آنجا مقاله می‌نویسد و وزیر نفت هم خبر هم از انتصابات شرکت نفت می‌دهد. بله، آقای بیژن نامدار زنگنه هم به‌تازگی وارد فیس‌بوک شده‌اند و آقای معاون اول هم که هستند، یعنی تا چند وقت دیگر کلا هیأت دولت را در فیس‌بوک خواهیم دید.

حال باید دید که برخورد مجلسی ها با دولت در رابطه با رفع فیلتر رسانه های اجتماعی چگونه خواهد بود؟

آیا فیسبوک آزاد خواهد شد، یا دولتی ها از فیسبوک خارج خواهد شد؟

البته شاید برخورد مجلس و دولت در خصوص رفع فیلتر، مانند رای اعتماد به برخی وزرای دولت باشد...

مینا محمدی

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :