محرم رسانه ملی چگونه بود؟
تا چه اندازه پای رسانه ملی برای عزای امام حسین گریه کردید و چقدر با سریال های این دهه مانوس بودید؟

محرم رسانه ملی چگونه بود؟

تا چه اندازه پای رسانه ملی برای عزای امام حسین گریه کردید و چقدر با سریال های این دهه مانوس بودید؟

قیام عاشورا و نهضت امام حسین(ع) به عنوان مایه قوام اسلام و عمود مذهب تشیع بی شک ماندگار ترین و تاثیر گذار ترین قیام و انقلاب در تاریخ بشریت است که بعد از گذشت بیش از هزار سال هم چنان در مبارزه با ظلم و طاغوت روشنگری کرده و پیام آزادگی سر می دهد.

,ارتباطات و رسانه ها

این واقعه یک گنجینه معنوی تمام نشدنی و از بهترین منابع و فرصت خلق آثار هنری حماسی، درام و تراژدیک است و به گفته «پیربوردیو» در کتاب تلویزیون و سلطه ژورنالیسم «امروزه سخن گفتن از تلویزیون به عنوان یکی از مهمترین رسانه های ارتباط جمعی که در دسترس اکثریت افراد قرار دارد و می توان آن را پرکاربردترین رسانه جمعی دانست». می تواند بهترین استفاده را با توجه به تعداد مخاطب و ابزاری که در دست  دارد برده و مفاهیم  قیام عاشورا در فضای امروز دنیا که از یک سو گروه های وهابی و معاند شبه افکنی کرده و علم مبارزه با تشیع را بر افراشته اند و از سوی دیگر  هر روز تعداد زیادی به خیل این مذهب  افزوده می شود، منتشر کند.

 تلویزیون و یا رادیو، در مناسبت های مذهبی چون ماه محرم در کنار وظایف رسانه ای خود می توانند  مانند یک هیئت عزاداری قوی و موفق عمل کنند هیئتی که هم تلاوت قران، هم سخنرانی هم عزاداری خوب دارد مانند برخی مجالس و منابر که افراد برای حاضر شدن در مجلس عزای امام حسین مسافت زیادی را طی کرده و یا حتی سرمای هوا را تحمل می کنند، رفتار کنند اما نباید صرفا هیئتی عمل کند و از وظایف اصلی خود که برنامه سازی هدف دار است غافل شود.

نمی شود منکر برنامه های خوب و پر بیننده ای چون این شب ها به عنوان یک برنامه گفت و گو محور حول موضوعات اعتقادی بود، اما متاسفانه چون جای خودش را باز و مخاطب خود را پیدا کرد دیگر برنامه سازان از آن پیروی کردند که شاهد مدل مشابه این برنامه در غالب شبکه های سیما هستیم

غالب کسانی که مجموعه های تلوزیونی را دنبال می کنند سریال مناسبتی شب دهم را به یاد دارند، مجموعه به یاد ماندنی که شاید با توجه به روندی که صدا و سیما در پیش گرفته تکرار نشدنی باشد.

 عید آن سالهای نه چندان دو را می گویم که با محرم  و تاسوعا و عاشورای حسینی همزمان شده بود، رسانه ملی به خوبی توانست با برنامه سازی و برنامه ریزی موفق  بین این دو هماهنگی ایجاد کند. که سریال های پر بیننده ای چون شب دهم گواهی بر این مدعاست.

,ارتباطات و رسانه ها

اما رفته رفته مجموعه های تکراری چون« شاید برای شما هم اتفاق بیافتد» و گفت و گوی ها دو نفره جای سریال سازی با فکر را گرفت.

نمی شود منکر برنامه های خوب و پر بیننده ای چون این شب ها به عنوان یک برنامه گفت و گو محور حول موضوعات اعتقادی بود، اما متاسفانه چون جای خودش را باز و مخاطب خود را پیدا کرد دیگر برنامه سازان از آن پیروی کردند که شاهد مدل مشابه این برنامه در غالب شبکه های سیما هستیم.

بسیاری از هموطنان مان در ایام محرم به حرمت عزای سیدالشهدا ماهواره های خود را خاموش می کنند و قاعدتا رسانه ی ملی و شبکه های داخلی می تواند از این فرصت بهترین استفاده را کرده و در انتقال مفاهیم بزرگ عاشورا قدم بردارد. همچنین هستند کسانی که به هر دلیلی قادر به شرکت در مراسم عزاداری نیستند و می خواهند با تلویزیون عزاداری کنند بنابر این در چنین فضایی، گستره مخاطبان رسانه ملی یش از حد تصور است از این رو نباید به برنامه های حداقلی اکتفا کند.

پخش مستقیم تصاویر حرم سیدالشهداء(ع)، پخش مراسم عزاداری شهر های مختلف فی نفسه امر مطلوبی است اما اگر پخش زنده مراسم ها جای برنامه سازی را بگیرد و تکراری شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نباید روشنگری در رابطه با قیام عاشورا جای خود را به پخش عزاداری ها بدهد! که این مهم هوشمندی مسئولان این رسانه به عنوان دانشگاه ملی را می طلبد.

گویا برخی عوامل در راس رسانه ملی به تعداد مخاطبین خود در این ایام واقف نبوده و ترجیح دادند به جای نظارت به نحوه پخش برنامه ها فارغ از مسئولیتی که دارند به مرخصی بروند که نتیجه ‌آن می شود پخش برنامه های طنز در روزهای عزاداری از شبکه نسیم و پخش کارتون تکراری فوتبالیست ها در عصر عاشورا از شبکه پویا.

,ارتباطات و رسانه ها

نا گفته نماند که کسی مخالف پخش برنامه های کودک در این روزها نیست اما با توجه به خاص بودن این ایام و اهیمت آن در تقویت باورهای دینی از یک سو و اهمیت القا مفاهیم به کودکان با زبان کودکانه از سوی دیگر، این ایام با اتکا به همصدا بودن تمام مردم و جامعه، بهترین فرصت برای پاسخ به سوالات کودکان در قالب تصویر و نمایش بود که متاسفانه شبکه پویا نیز سربلند بیرون نیامد.

قدرت تصویر و نمایش در القای مطالب بر هیچ کس پوشیده نیست و کسی نمی تواند اعجاز تصویر را نادیده بگیرد، در رابطه با مفاهیم مذهبی نیز  در کنار وع1 خطابه و سخنرانی فیلم و نمایش قدرت بیشتری برای عامه مردم داشته و مخاطب در فیلم و نمایش ارتباط بیشتری با وقایع تاریخی و مذهبی برقرار می کند،  که نمونه بارز آن سریال مختار است.

 بعید می دانم کسی روضه مسلم بن عقیل را بشنود و چهره مسلم (امین زندگانی) با ‌آن گریم زیبا مقابل چشمانش مجسم نشود، یا وقتی در روضه ها و سخنرانی ها نام اصحاب سیدالشهدا برده می شود به یاد زهیر، وهب و حبیب فیلم مختار نیافتد و یا در روضه علی اصغر و شهادت امام حسین و یارانش چهره حرمله و سایر اشقیا برایش زنده نشود.

میرباقری رسانه ملی را با این فیلم خود رو سپید کرد و گرنه نمی دانم چگونه مسئولین پخش می خواستند فیلم روز واقعه را برای چندمین بار بازسازی و پخش کنند.

پخش مستقیم تصاویر حرم سیدالشهداء(ع)، پخش مراسم عزاداری شهر های مختلف فی نفسه امر مطلوبی است اما اگر پخش زنده مراسم ها جای برنامه سازی را بگیرد و تکراری شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ما دوباره باید منتظر بمانیم تا اسدی،  فتحی و میرباقری هایی که درد انتقال پیغام بزرگ عاشورا و قیام امام حسین را دارند و این مسئولیت را بر دوش خود به عنوان یک هنرمند می بینند دوباره پا در عرصه گذاشته و نقش آفرینی کنند.

البته نمی توان منکر پخش سخنرانی های وعاظ معروف، مداحی مداحان سرشناس، عزاداری شهر های مختلف  از شبکه های تلویزیون بود.

 اما هر چه بود و پخش شد نمی شود تعبیر سنگ تمام را برای آن بکار برد هر چند رسانه ملی ما عادت دارد برنامه بسازد و خودش از خودش تشکر کند همین می شود که روابط عمومی سازمان صدا و سیما از تعبیر سنگ تمام رسانه ملی در تاسوعا و عاشورای حسینی استفاده می کند.

مینا محمدی

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :