هجوم 200 ویروس در یک روز
در سال جاری اولین مورد اپلیکیشن‌ هایی که اطلاعات کاربران را جمع آوری می ‌کرد و اسپم ‌هایی را به آن‌ها می ‌فرستاد نیز پیدا شد. همانند رایانه‌ های سنتی, این روزها

هجوم 200 ویروس در یک روز

در سال جاری اولین مورد اپلیکیشن‌ هایی که اطلاعات کاربران را جمع آوری می ‌کرد و اسپم ‌هایی را به آن‌ها می ‌فرستاد نیز پیدا شد. همانند رایانه‌ های سنتی، این روزها گوشی ‌های همراه نیز به عنوان اهداف اصلی مهاجمین و هکرهای حرفه‌ ای تبدیل شده‌ اند و از جمله ی این حملات، ایجاد حملات "بات ‌نت" برای شبکه ی موبایل‌ها می باشد.

با پیشرفت فزاینده ی علم ارتباطات و فناوری اطلاعات، علاوه بر مزیت های گسترده ی این علم افرادی نیز هستند که با سوء استفاده از این پیشرفت ها در صدد سودآوری شخصی (چه مالی و چه اطلاعاتی) می باشند و در مورد این علم و فضای مجازی آن ایجاد ویروس (تهدیدات سایبری) و سرقت اطلاعات بیشترین آسیب ها را متحمل شده است که هر روز نیز بر تعداد و تنوع این بدافزارها افزوده می شود. اخیرا نیز به نقل از "نت‌ سکیوریتی" براساس آمار، تهدیدات سایبری سال 2012 گسترش روز افزونی در تعداد تهدیدات انجام شده علیه دو پلتفورم اندروید و مک وجود دارد. روزانه بیش از 200 هزار برنامه ی مخرب توسط شرکت ‌های آنتی‌ ویروس شناسایی می ‌شود و این در حالی است که در نیمه ی ابتدایی سال، این آمار روزانه 125 هزار برنامه بوده است. در این راستا یکی از مهمترین خبرهای نیمه ی اول سال 2012 کشف تروجان "Flashback" بود که از طریق شبکه ی "بات ‌نت" (Botnet) حدود 700 هزار رایانه ی اپل که سیستم عامل  "Mac OS X" داشتند را آلوده کرده بود؛ البته این امر، خود پایانی بر توهم آسیب ناپذیر بودن "Mac OS X" در برابر آلودگی‌ ها می باشد. ("بات نت" مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به اینترنت هستند که استحکامات امنیتی را نقض کرده و کنترل آنها را به یک حزب مخرب واگذار می کنند.)

حائز اهمیت آن که در 24 اکتبر 2001 کنگره آمریکا قانون USA Patriot act را به تصویب رساند که بعداً به USA ACT تغییر نام داد و طبق این قانون اف.بی.آی (FBI) حق نصب هر گونه سیستم جاسوسی را برای کنترل ارتباطات اینترنتی به دست آورد

حائز اهمیت آن که در 24 اکتبر 2001 کنگره آمریکا قانون USA Patriot act را به تصویب رساند که بعداً به USA ACT تغییر نام داد و طبق این قانون اف.بی.آی (FBI) حق نصب هر گونه سیستم جاسوسی را برای کنترل ارتباطات اینترنتی به دست آورد. برنامه ی دیگری که از سوی F.B.I برای کنترل ارتباطات اینترنتی استفاده شد،Magic Lantern  نام داشت. برنامه ی "فانوس جادویی" به این صورت عمل می‌ کند که ویروسی را از طریق Email برای کاربر می ‌فرستاد که هنگام باز شدن نامه فعال می ‌شد و می ‌توانست کلیه فعالیت ‌های اینترنتی کاربر را ضبط و گزارش کند.

از سوی دیگر در دنیای تهدیدات سایبری، گرایش به سمت سیستم عامل اندروید بسیار بالا می باشد که توسط این شرکت به عنوان نقطه ی عطف توجهات مهاجمین سایبری شناخته شده است. "گوگل" (Google) که خود عرضه کننده ی این سیستم عامل به دنیا بود، بسیار سعی کرده تا یک ضد بدافزار اندرویدی نیز به بازار ارائه کند امّا تا به حال در انجام این کار عاجز بوده است و هنوز هم بسیاری از برنامه‌ های مخرب در فضای گوگل پلی وجود دارد.

,ارتباطات و رسانه ها

در سال جاری اولین مورد اپلیکیشن‌ هایی که اطلاعات کاربران را جمع آوری می ‌کرد و اسپم ‌هایی را به آن‌ها می ‌فرستاد نیز پیدا شد. همانند رایانه‌ های سنتی، این روزها گوشی ‌های همراه نیز به عنوان اهداف اصلی مهاجمین و هکرهای حرفه‌ ای تبدیل شده‌ اند و از جمله ی این حملات، ایجاد حملات "بات ‌نت" برای شبکه ی موبایل‌ ها می باشد. بیش از 1.5 میلیارد حملات وب پایه، در طول سال تنها توسط یکی از شرکت‌ های ساخت آنتی ویروس شناخته و بلوکه شده است و بیشترین نوع تکنیکی که در حمله به کاربران استفاده شده است؛ آلوده نمودن برنامه‌ ها به انواع آسیب پذیری‌ هاست. در این میان "جاوا" (ابداع کننده: جیمز گوسلینگ) با داشتن 50 درصد، جایگاه اول را در بین برنامه‌ های مورد تهاجم داشته است و پس از آن "ادوبی ریدر" (Adobe Reader) بیشترین آمار حملات را به خود اختصاص می دهد.

در این راستا بنا بر تحقیقات انجام شده توسط شرکت "لوک آوت" (Lookout)، بد افزار "تُل فراود" فراگیرترین نوع بدافزار در طی سال گذشته بوده است. بدافزار گوشی همراه به عنوان صنعتی سودمند در سرتاسر جهان مرسوم گشته و دلایل زیادی نیز در روی آوردن بد افزار پردازان به این صنعت وجود دارد. یکی از این دلایل، گرایش کاربران گوشی ‌های همراه به استفاده از نرم افزارها و برنامه‌ های کاربردی رایگان (قفل شکسته) می باشد که در فضای وب وجود دارد. کاربران به جای پرداخت مبلغ مورد نیاز برای خرید نرم افزار و یا برنامه قانونی مورد نیاز خود به سمت استفاده از این نمونه‌ های به اصطلاح کرک شده روی آورده‌ اند.

دلیل دوم این است که رایج بودن این نسخه ‌های قفل شکسته به خودی خود مشکل اصلی نمی ‌باشد؛ بلکه رصد و بررسی نشدن مداوم این سایت ‌ها به منظور یافتن برنامه‌ های مخرب در کنار دلیل اول باعث بروز مشکل شده است. غیر فعال بودن سرویس محدود کردن دریافت پیامک از افراد و یا سازمان های مختلف نیز باعث شده تا اکثر این کاربران، هر نوع پیامک حامل لینک بدافزاری را از هر سامانه ارسال پیامکی دریافت نمایند و با مراجعه به لینک مورد نظر در دام بدافزارهای مخرب بیافتند؛ این دلیل به عنوان سومین عامل موثر در این صنعت ذکر شده است. "لوک آوت" در پایان گزارش خود این مطلب را متذکر شده که تا زمانی که قوانین کیفری مناسبی برای این تخلفات در نظر گرفته نشده و نیز تا زمانی که فروش اطلاعات شخصی افراد در این صنعت برای بد‌افزار‌پردازان سود ‌آوری مالی دارد؛ راه حل اساسی برای مشکلات پیدا نخواهد شد.

بنابر این باید توجه نمود که دشمنان در حوزه ی جنگ نرم نیز می‌ توانند رفتارهای جامعه یک کشور را تحت نظر گرفته و نسبت به تنظیم خوراک تبلیغاتی خود، میزان اثربخشی آن را ارزیابی کرده و موفقیت طرح‌ های خود را قطعی نمایند

بنابر این باید توجه نمود که دشمنان در حوزه ی جنگ نرم نیز می‌ توانند رفتارهای جامعه یک کشور را تحت نظر گرفته و نسبت به تنظیم خوراک تبلیغاتی خود، میزان اثربخشی آن را ارزیابی کرده و موفقیت طرح‌ های خود را قطعی نمایند. شروع جنگ بدافزارها موقعی آغاز می ‌شود که منافع جنگ بدافزارها بیشتر از منافع آن در هنگام صلح باشد و اکنون در صلح هستیم یعنی منافع آن برای دشمنان ما بیشتر از زمان جنگ است و سرقت اطلاعات از طریق انواع ویروس ها آسان ترین روش در راستای جنگ نرم می باشد پس، مقابله با چنین بحرانی از مهم ترین اصول این مبارزه محسوب می شود

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان 

منابع: گرداب / قطره / ویکیپدیا

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :