برنامه ماه عسل بی‌بی‌سی فارسی را به دردسر انداخت
پخش گزارش منفی و سیاه از یکی از قسمت های برنامه پرمخاطب ماه عسل شبکه سوم سیما و ایمیل های طرفداران این برنامه به بی بی سی فارسی, این شبکه را به چالش کشید و به ت

برنامه "ماه عسل" بی بی سی فارسی را به دردسر انداخت

پخش گزارش منفی و سیاه از یکی از قسمت های برنامه پرمخاطب "ماه عسل" شبکه سوم سیما و ایمیل های طرفداران این برنامه به بی بی سی فارسی، این شبکه را به چالش کشید و به توجیه این اقدام مجبور ساخت.

پخش گزارشی از برنامه "ماه عسل" شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی در بی بی سی فارسی( BBC PERSIAN) و مقایسه سرپرستی ایتام با "برده داری" برای این شبکه دولتی انگلستان دردسر ساز شد و پس از تماس ها و ایمیل های فراوان، بی بی سی فارسی تلاش کرد اقدام خود را توجیه نماید.

در برنامه "دیدبان" این هفته بی بی سی فارسی، مجری برنامه در گفت و گویی با تهیه کننده این گزارش، تلاشش را به کار بست تا به سه شبهه ای که به گزارش فوق وارد شده بود پاسخ گوید.

مجری بی بی سی فارسی، ابتدا گفت: «یک ماه پیش، تلویزیون دولتی ایران برنامه ای زنده پخش کرد که در آن بچه ای یتیم را به یک خانواده خیر بدهند. این برنامه ماجرایی شد در شبکه های اجتماعی. بر همین اساس، رادیو بی بی سی فارسی گزارشی تهیه کرد با عنوان "اهدای کودک در تلویزیون ایران؛ کمک به یتیم ها یا برده داری" واکنش ها به این برنامه مختلف بود.»

برنامه "ماه عسل" که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود و به پدیده ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی می پردازد با استقبال فراوان مردمی مواجه شده و مخاطبان ده ها میلیونی دارد؛ اما بی بی سی فارسی در گزارشی که از این برنامه پخش کرد پذیرش سرپرستی ایتام را "برده داری" نامید و با دعوت از چند کارشناس، حتی یک جنبه مثبت از این برنامه را گزارش نکرد و همه کارشناسان مورد نظر این شبکه به صورت یک طرفه، برنامه صدا و سیما را زیر سۆال بردند.

,ارتباطات و رسانه ها

شبکه بی بی سی فارسی پس از پخش گزارشش، ایمیل های فراوانی از مخاطبان ماه عسل دریافت کرد که سه انتقاد عمده را مطرح کرده بودند:

1. چرا در این گزارش همه کارشناسان به مخالفت پرداختند و از کار تلویزیون ایران انتقاد کردند و حتی یک صدای موافق هم شنیده نشد؟

2. چرا این گزارش پس از بیست روز از پخش برنامه تهیه شد؟

3. چرا بی بی سی فارسی فقط نقاط منفی صدا و سیما را پوشش می دهد؟ و منتظر است تا مسائل را بزرگ نمایی کند؟

"فرج بال افکن" تهیه کننده این گزارش، در جواب به این سۆال ها تنها توجیهاتی را مطرح کرد.

وی در جواب به سۆال اول گفت: «بحث موافق و مخالف نبود، بحث این بود که حقوق این کودک تضییع شده است و خب قاعدتا هیچکدام به مخالفت این موضوع صحبت نمی کردند که آیا این کار درست بوده یا نه بلکه از زاویه حقوقی و جامعه شناسی بحث را دنبال کردند.»

تحریم انتخابات، نفی حجاب، زیر سۆال بردن احکام شریعت، خشونت طلب معرفی کردن مسلمانان، سیاه جلوه دادن فرهنگ اسلامی و ایرانی، بزرگنمایی معضلات اجتماعی و ....تنها بخشی از گزارش های این شبکه را تشکیل می دهند. کار این شبکه تا آن جا پیش رفت که حتی عشق و ارادت مردم ایران به اهل بیت(ع) در هنگام انتقال ضریح مطهر امام حسین(ع) خرافات خوانده شد

وی دلیل تأخیر بیست روزه در پخش این گزارش را به اقدام مشابهی در پاکستان و واکنش فضاهای مجازی مرتبط دانست.

بال افکن در جواب به سۆال سوم و علت سیاهنمایی های بی بی سی فارسی هم گفت: «ما براساس تحولات اجتماعی فعالیت می کنیم اگر اتفاق مثبتی بیفتد خارج از مثبت یا منفی بودنش، به آن می پردازیم. ما تابع تحولات اجتماعی هستیم و با خبر سر و کار داریم نه این که سیاه نمایی کنیم.»

,ارتباطات و رسانه ها

 ادعای آخر تهیه کننده بی بی سی فارسی در حالی مطرح می شود که به جرأت می توان گفت تاکنون این شبکه گزارش مثبتی از ایران پخش نکرده است. اخبار و گزارش هایی که بی بی سی فارسی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پخش می کند، به روشنی یا با کنایه علیه جمهوری اسلامی سیاه نمایی می کنند.

«یک ماه پیش، تلویزیون دولتی ایران برنامه ای زنده پخش کرد که در آن بچه ای یتیم را به یک خانواده خیر بدهند. این برنامه ماجرایی شد در شبکه های اجتماعی. بر همین اساس، رادیو بی بی سی فارسی گزارشی تهیه کرد با عنوان "اهدای کودک در تلویزیون ایران؛ کمک به یتیم ها یا برده داری" واکنش ها به این برنامه مختلف بود.»

ما که در طول  سه دهه اخیر از عمربیش از هفتاد ساله رادیو بی بی سی فارسی و بیش از چهار سال فعالیت شبکه تلویزیونی آن، گزارش مثبتی از آن ها درباره جمهوری اسلامی ندیده ایم. گویا مردم و مدیران ایران حتی یک وجه مثبت ندارند که این سرویس دولت انگلستان به آن اشاره ای کند؛ تحریم انتخابات، نفی حجاب، زیر سۆال بردن احکام شریعت، خشونت طلب معرفی کردن مسلمانان، سیاه جلوه دادن فرهنگ اسلامی و ایرانی، بزرگنمایی معضلات اجتماعی و ....تنها بخشی از گزارش های این شبکه را تشکیل می دهند. کار این شبکه تا آن جا پیش رفت که حتی عشق و ارادت مردم ایران به اهل بیت(ع) در هنگام انتقال ضریح مطهر امام حسین(ع) خرافات خوانده شد.

گرچه از رسانه دولت انگلستان جز این گزارش  های منفی و سیاه نمایی، انتظار نمی رود؛ اما بنا بر ادعای بی بی سی فارسی، آیا شما تاکنون خبر یا گزارش مثبتی از آن ها درباره ایران دیده اید؟

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :