بی بی سی راست می‌گوید یا الکس راس.

آیا اینترنت «افیون جنبش سبز» شده است؟

در حالی که الکس راس مشاور ارشد هیلاری کلینتون، اینترنت را «چگوارای قرن بیستم» و عامل اعتراض و سرنگونی حکومت‌ها می‌داند؛ بخش فارسی بی بی سی، اعتراضات جنبش سبز در فضای سایبر را مصداق «بی عملی سیاسی» خوانده و آن را بی فایده ارزیابی می‌کند.

بی بی سی چند روزی است که مخاطبان خود را در برابر این پرسش قرار می‌دهد که: آیا اینترنت باعث "بی‌عملی سیاسی" شده است؟

بی بی سی فارسی با اذعان به این امر که اینترنت این روزها باعث شده که بار مخالفت با نظام جمهوری اسلامی به فضای اینترنت منتقل شود و در عالم واقع اتفاقی نیفتد در برنامه نوبت شما ابراز داشت:

«افراد معترض به انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران و منتقدان حکومت این کشور، تاکنون از روش‌های مختلفی، از تظاهرات خیابانی گرفته تا کمپین های اینترنتی، وبلاگ نویسی، تهیه و انتشار فایل‌های ویدیویی با موبایل، برای اعتراض استفاده کرده‌اند. اما گروهی از منتقدان تأکید می‌کنند که این کار بیشتر موجب» بی عملی «معترضان شده؛ به طوری که آن‌ها را صرفاً به یک کاربر معترض در مقابل کامپیوترها بدل کرده و فواید آن بسیار کمتر از زیانش در پیشبرد اهداف معترضان بوده است.».

بخش فارسی بی بی سی، که به شیوه موذیانه‌ای مخالفان را به «عمل سیاسی» دعوت کرده و قصد آوردن مردم به کف خیابان‌ها، آنهم در آستانه انتخابات مجلس را دارد، این پرسش را مطرح کرد که:

نظر شما در این به اره چیست؟ آیا شما با این نظر موافقید که بهره گیری از فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، معترضان را به کاربران «بی عمل» اینترنتی تبدیل کرده است؟

اما عمده مخاطبان این برنامه بی بی سی گفته‌اند که اگرچه اینترنت نقش عمده‌ای در انسجام موج سبز و گسترش و انعکاس جهانی اعتراضات داشته، اما اعتراضات اینترنتی برای دستیابی به اهداف جنبش سبز کافی نیست!

یا می‌توان گفت، تنها جایی که جنبش سبز توانسته در آن زنده بماند و بقای خود را حفظ کند؛ فضای اینترنت است.

به راین اساس آمریکا حتی سازمانی به نام دارپا (سازمان تحقیقات پیشرفته پنتاگون) راه اندازی کرده است که یکی از اقدامات این سازمان ایجاد یک سیاهی لشکر مجازی است و به وسیله آن آمریکا با القای حس رای اکثریت به کاربران واقعی اینترنت برمبنای منافع خود؛ آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و موجب ناآرامی و اعتراض و نهایتا تغییر رژیم در کشورهای مختلف می‌شود

بی بی سی راست می‌گوید یا الکس راس؟

در حالی که بی بی سی با نگرانی از «اینترنت» به عنوان عامل «بی‌عملی سیاسی جنبش سبز» یاد می‌کند؛ الکس راس، مشاورارشد هیلاری کلینتون، چندی پیش در مصاحبه با صدای آمریکا ضمن مصادره خیزش ضد آمریکایی چه گوارا، از اینترنت به عنوان «چه گوارای قرن بیستم» یاد کرد و گفت که اینترنت و به خصوص شبکه‌های اجتماعی امروزه از بالاترین ظرفیت برای سرنگونی رژیم‌ها برخوردارند.
,ارتباطات و رسانه ها

الکس راس این عبارات را یکبار دیگر در مصاحبه با بی بی سی تکرار کرده است.

به راین اساس آمریکا حتی سازمانی به نام دارپا (سازمان تحقیقات پیشرفته پنتاگون) راه اندازی کرده است که یکی از اقدامات این سازمان ایجاد یک سیاهی لشکر مجازی است و به وسیله آن آمریکا با القای حس رای اکثریت به کاربران واقعی اینترنت برمبنای منافع خود؛ آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و موجب ناآرامی و اعتراض و نهایتا تغییر رژیم در کشورهای مختلف می‌شود.

به نظر می‌رسد اعتراضات اینترنتی، آن هم به مدد ابزارهای بزرگنمایی دارپا، که باعث می‌شود 1000 نفر معترض 100000 نفر نشان داده شود و هر نفر قادر به کنترل و بکارگیری دستکم 500 کاربر غیرواقعی و ساختگی در شبکه‌های اجتماعی باشد؛ این توهم را برای حامیان جنبش سبز و حتی خود آمریکا به وجود آورده که شبکه‌های اجتماعی توانایی فروپاشی نظام‌های غیرآمریکایی را دارند.

آیا فضای اینترنت، صرفاً به یک «جهان موازی جنبش سبز» برای انجام اعتراضاتش و یا یک سرگرمی فرسایشی و توهم زا برای این جنبش تبدیل شده است؟

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :