به جامعه مجازی سیم‌ها(the sims) خوش آمدید!
تصحبت از جامعه مجازی سیم ها است. یکی از پرطرفدارترین عنوان های شبیه سازی از زندگی واقعی که در دنیای مجازی به نمایش در آمده است. یک بازی پرطرفدار که سبک زندگی نو

به جامعه مجازی سیم‌ها(the sims) خوش آمدید!

ترسیم زندگی روزمره و اتفاقات آن، این بار در جامعه ای مجازی که شهرت و محبوبیت زیادی در میان مردم دنیا دارد. این بار صحبت از جامعه مجازی سیم ها است. یکی از بهترین و پرطرفدارترین عنوان های شبیه سازی از زندگی واقعی که در دنیای مجازی به نمایش در آمده است. یک بازی پرفروش و پرطرفدار! این بازی در سه قسمت منتشر شده است که آخرین نسخه آن همان سیمس 3 می باشد.

سیمز

The sims 1 ؛ نمایش دهنده یک خانه دو بعدی است با چند انسانی که در آن زندگی می کنند و به دنبال تامین نیازهای اولیه خود، مانند خوردن، خوابیدن، حمام رفتن، صحبت کردن و... هستند. The Sims 2 ؛ یک خانه سه بعدی با چند انسان است که علاوه بر تامین نیازهای اولیه خود، به دنبال خواسته های کوچک یا بزرگ دیگری هم، در زندگی خود هستند. اما The Sims 3 نمایش دهنده دنیای تازه تری است. در این نسخه بازی، شما با یک شهر سه بعدی رو به رو هستید!! در این شهر شما کنترل کننده یک سیم هستید که سیم شما در یکی از خانه های این شهر زندگی میکند،هرچند این بار همه چیز در دستان شما نیست بلکه شما باید فقط به خانواده سیمزی که انتخاب کردید فکر کنید! دنیای سیمز این بار بیشتر  در حال رشد و تکاپو دیده می شود و شما شاهد مسائل غیر قابل منتظره ای در این نسخه، هستید!

برای فهم بهتر این موضوع قصد داریم تا لحظاتی  وارد دنیای مجازی سیمز3 شویم و بررسی کنیم که در این دنیا چه اتفاقاتی رخ می دهد.

 The sims 3: late night جدیدترین نسخه از این مجموعه، یعنی سیم ها می باشد که توسط استودیوی the sims studio  به صورت بسته مکمل بر روی بازی اصلی  نصب می شود، و در تاریخ 27 اکتبر 2010 توسط کمپانی electeronic arts  برای علاقه مندان این بازی پرطرفدار منتشر گردید.

آنچه مسلم است اینکه طراح و سازندگان این بازی با اهداف و برنامه ریزی خاصی عمل کرده اند. برنامه ای برای ایجاد حداکثر تاثیر بر روی مخاطب و ایجاد هر گونه جاذبه ای که به واسطه آن بتوان، افراد بیشتری را مشتری و محاطب این بازی قرار داد

نکته قابل توجه دراین نسخه این است که نمایش دهنده مهمانی ها و شبگردی های سیم ها اختصاص دارد.

در آغاز ورود شما به دنیای بزرگ سیمز3 تفاوتهای ظاهری و محتوایی زیادی را با بازی قبلی سیمز شاهد هستید؛ تفاوتهایی که در اولین نگاه میتوانید در این بازی به آنها پی ببرید. در ابتدای ورود به بازی، شما باید سیمزی را انتخاب کنید و یا بسازید و سپس آنرا در یکی از خانه های شهر قرار دهید!

شما سه شکل برای شروع بازی دارید. پس بهتر است بدون هیچ گونه وقفه ای به قسمت ساخت سیم بروید. بعد از مدت بسیار کوتاهی که باعث هیجان بازی کننده میشود، شما وارد بخشی می شوید که پر از امکانات است.

سیمز

در قسمتی با عنوان Basics میتوانید اساس ساخت سیم خود را بنیان گذاری کنید. این بار بر خلاف قسمتهای قبلی این بازی، میتوانید برای هر سیم، یک اسم و فامیل متفاوت داشته باشید در صورتی که در سیمز2 نام خانوادگی تمام افرادی که در یک خانه زندگی میکردند یکی بود!!! انتخاب نوع جنسیت سیم مورد نظر، در قسمت age با انتخابهای بیشتری رو به رو امکان پذیر است و میتوانید سیم خود را در شش دوره زندگی متفاوت بگذارید. ولی مسئله مهم اضافه شدن مقطع سنی با عنوان Young Adult است، که تفکر خاص سازندگان بازی را می رساند. در حالی که در بازی گذشته بلافاصله بعد از دوره جوانی ، دوره بلوغ شروع می شد در این نسخه، دوره تازه بلوغ رسیده! را نیز بازی در خود می بینید.  در قسمت Skin Ton می توانید رنگ سیم خود را تغییر دهید! این بار میتوانید سیم خود را حتی به رنگ آبی، قرمز ، سبز ، زرد نیز در بیاورید! که این امکان زیادی را به افراد، برای ساخت سیم های عجیب و غریب می دهد! و در قسمت Body M... میتوانید سیم خود را گرد یا صاف و دراز کنید. این یعنی می توانید به سیم خود شکل دهید و می توانید مقدار عضلات بدن سیم خود را نیز در این قسمت، زیاد و کم کنید. این آزادی عمل برای بازی کنندگان جذابیت زیادی دارد و عاملی مهم برای جذب مخاطبان می باشد.

در واقع این بدان معناست که سیم ها با خصوصیاتی ایده آل و در شرایطی ایده آل، زندگی می کنند. شرایطی که احتمالا، اغلب مخاطبان این بازی از آن بهره مند نیستند و سعی دارند با همراهی و ساخت سیم مورد نظر خود، به ارضاء موقت خواسته ها و تخیلات خویش، دست یابند. این احساس به تدریج منجر به ایجاد خلاء بزرگی می شود که تبعات ان در زندگی افراد منعکس خواهد شد

در قسمت بعدی با عنوان Hair مواجه هستید. این قسمت مخصوص موهای سیم شماست. سه قسمت مو، ابرو و مژه و همچنین قسمت مخصوص مردها.

 در این قسمت شما می توانید هر رنگی که دوست دارید، روی موی سیم خود امتحان کنید! درقسمت ابرو می توانید ابروهایی با شکل ها و اندازه های مختلف، انتخاب کنید و مانند موها هر رنگی را که دوست داشتید روی آن نیز بگذارید. و مژه فقط سیاه رنگ است ولی میتوانید اندازه آن را تغییر دهید. در قسمت ریش که برای مردان است میتوانید ریشهای مختلفی را داشته باشید.

سیمز

قسمت بعدی با عنوان Looks  می باشد، در این بخش مانند قبل، می توانید سیم خود را متفاوت تر کنید. قسمت اول صورت و گوش است ، که میتوانید اندازه، گردی و گودی قسمتهای مختلف صورت و همچنین طول و عرض سر را نیز در این قسمت تغییر دهید. به قسمت eye میرویم، چشمهایی با تنوع مختلف را شاهد هستید، چشمهای بادامی، چشمهای درشت، چشمهای ریز و در قسمت تغییرات میتوانید چشم را کشیده تر یا جمع تر نیز بکنید. در همین قسمت می توانید رنگ چشم را نیز تعیین کنید. قسمت Nose با قبل تفاوتهای بسیار زیادی دارد، تعداد دماغهای نمونه بسیار به اندازه و متناسب است و همچنین میتوانید دماغ را درشت و دراز، ریز و کوچک، گرد و گنده ، عمل کرده و سربالاانتخاب کنید .در قسمت لب میتوانید به تغییر پهنای بالایی و پایینی بپردازید. در قسمت Make up از انواع لوازم آرایشی، می توانید استفاده کنید. در این بخش، می توانید طراحی های از قبل تعیین شده را روی صورت بگذارید.برای خودش استفاده بکند را انتخاب بکنید.

قسمت بعدی Clothing است، در این قسمت میتوانید لباسهای مختلفی برای سیم خود، برای استفاده در زمانهای مختلف، انتخاب کنید.

به آخرین و مهمترین قسمت ساخت سیم خود یعنی قسمتی با نام Personality میرسیم ، اکنون وقت این است که هویت و شخصیت سیم خود را طراحی کنید. هر سیم در دنیای خودش برای خود، هدف و علایقی دارد که اینجا محلی است که میتوانید این صفتها را به سیم خود دهید.

سیم ها در سنین مختلف میتوانند تعداد محدودی صفت برای خود داشته باشند. مثلا کودک به دنیا آمده 2 عدد، کودک نوپا 3 عدد، نوجوان 4 عدد و فرد بالغ تا پیر 5 عدد.

تحلیل محتوای سیمس 3

بازی سیمس یک بازی ساده نیست که بتوان به سادگی انرا تشریح کرد. این بازی که به گفته برخی، پرطرفدارترین و پرفروش ترین بازی دنیا بوده است، حاوی پیام ها و خصلتهای مرئی و نامرئی بسیاری است که برای رمزگشایی از آنها، فرصتی طولانی و بحثی مفصل، لازم است. اما در این نوشتار به طور مختصر به نکاتی اشاره می کنیم.

سیمز

همانطور که گفته شد بازی سیمس، در واقع تنها یک بازی نیست. سیمس فرصتی است برای هر مخاطب تا در هر مرحله از این بازی بتواند به همزاد پنداری با سیم خود بپردازد. این بازی فرصتی است برای تمامی اقشار و خصوصا نوجوانان و جوانان که تخیلات،آرزوها و خواسته های خود را در سیم خود خلاصه کنند و با همراهی او در مراحل مختلف، احساس لذت و رضایت کنند.

علاوه بر این به نظر می رسد که ساخت این بازی به گونه ای است که به ارائه الگوها و مدل های خاصی از زندگی به مخاطبان خود می پردازد. در واقع این بدان معناست که سیم ها با خصوصیاتی ایده آل و در شرایطی ایده آل، زندگی می کنند. شرایطی که احتمالا، اغلب مخاطبان این بازی از آن بهره مند نیستند و سعی دارند با همراهی و ساخت سیم مورد نظر خود، به ارضاء موقت خواسته ها و تخیلات خویش، دست یابند. این احساس به تدریج منجر به ایجاد خلاء بزرگی می شود که تبعات ان در زندگی افراد منعکس خواهد شد.

همانطور که گفته شد بازی سیمس، در واقع تنها یک بازی نیست. سیمس فرصتی است برای هر مخاطب تا در هر مرحله از این بازی بتواند به همزاد پنداری با سیم خود بپردازد

سیمز

تصور کنید یک نوجوان در جامعه ما که جامعه ای مسلمان است با اعتقادات و آداب و رسوم خاص. این نوجوان شیفته بازی سیمس می شود و به طور اعتیادوار این بازی را دنبال می کند. در این بازی هر نوع صحنه ای دیده می شود و بازی کننده می تواند سیم خود را برای انجام هر عملی هدایت کند. اعمالی همچون شرکت در پارتی وبار، شرکت در استخر مختلط و....تصور می کنید درگیر شدن یک نوجوان با چنین مضامینی، چه تاثیراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

آنچه مسلم است اینکه طراح و سازندگان این بازی با اهداف و برنامه ریزی خاصی عمل کرده اند. برنامه ای برای ایجاد حداکثر تاثیر بر روی مخاطب و ایجاد هر گونه جاذبه ای که به واسطه آن بتوان، افراد بیشتری را مشتری و محاطب این بازی قرار داد. بهتر است از اکنون به فکر انتخاب یک بازی مناسب برای فرزندانتان باشید!شاید فردا کمی دیر باشد.

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :