واعظ تلویزیونی و غسل تعمید جامعه
: ایوانجلیست ها در راستای عقاید خود از وسایل ارتباط جمعی بسیار بهره می برند و از گذشته ها شبکه های تلویزیونی مخصوصی برای خود داشته اند .


ایوانجلیست ها در راستای عقاید خود از وسایل ارتباط جمعی بسیار بهره می برند و از گذشته ها شبکه های تلویزیونی مخصوصی برای خود داشته اند .


سخن از اعتقادات بنیادگرایان انجیلی،آخرالزمان و نبرد آرمگدون موضوعی است که بسیاری از حوادث جهان به نوعی در ارتباط با آن توجیه می شوند. این ها مباحثی هستند که اغلب افراد نکاتی درباره آن دیده و شنیده اند چراکه رسانه های جمعی به روش های گوناگونی به این موضوعات پرداخته اند.اما اینکه به واقع اصل و ریشه این مباحث به کجا کشیده میشود،جای تامل و دقت دارد. بسیاری از ما ممکن است با این عبارات مواجه شده باشیم اما تعریف دقیقی از آنها را در ذهن نداشته باشیم. به همین خاطر به نظر می رسد ارائه تحلیل و توضیح بیشتر در رابطه با این مباحث می تواند مثمر ثمر باشد.

اصل اعتقادی بنیادگرایان مسیحی

فراهم اوردن مقدمات ظهور مسیح که عبارتند از:

1.بازگشت یهود به سرزمین فلسطین

2.برپایی دولت یهود در سرزمین مقدس

3.بشارت لاهوت انجیلی به تمام ملل(خصوصا اعراب ساکن فلسطین) از جمله مسلمانان و مسیحیان و سایر ادیان،چرا که نزد ایشان تبشیر یهود به بازگشت مسیح،ممنوع است.

به همین خاطر از طریق امواج رادیویی،ماهواره و اینترنت برای نشر رسالت مسیح،اقدام کردند.

4.عروج کلیسا

5.مللی وجود دارند که به خدا ایمان ندارند و دشمنان مسیح محسوب می شوند.علیه اسرائیل جنگ به پا می کنند و فتنه های بسیار نصیب مومنان می کنند.(احتمالا منظور از دشمن مسلمانان می باشند).به نظر می رسد که این افراد این نکته را نادیده می گیرند که مسلمانان به مسیح معتقدند و به او احترام می گذارند و او را یکی از پیامبران الهی خود می دانند.

6.وقوع جنگ آرمگدون

این جنگ احتمالا همان جنگ هسته ای است.بنیادگرایان انجیلی  با بهره گیری از پایگاهها و ایستگاههای پخش تلویزیونی و رادیویی،شرکت های تولید فیلم،دانشگاهها و مدارس،غول های تجاری،مراکز علمی و تحقیقاتی،کرسی های مجلس نمایندگان و سنا،رسانه های جمعی،بانکها و حتی ماهواره ها، به تبلیغ عقاید خویش می پردازند.

مللی وجود دارند که به خدا ایمان ندارند و دشمنان مسیح محسوب می شوند.علیه اسرائیل جنگ به پا می کنند و فتنه های بسیار نصیب مومنان می کنند.(احتمالا منظور از دشمن مسلمانان می باشند)

بنیادگرایان انجیلی، از موثرترین و قوی ترین ابزار و دستگاههای دنیای مدرن امروز،برای ترویج تفکرات و عقاید خود،بهره می برند.به ادعای خودشان،ماهواره ی "چلنجر" در سال 1984میلادی،عکس هایی از شهرهای توراتی و اسطوره ایفدر جنوب شبه جزیره عربستان و در منطقه ای به نام "ربع الخالی" گرفته است که عبر نامیده می شود.طبق گفته روزنامه نیویورک تایمز،طبق روایات تورات،کشتی های حضرت سلیمان از فلسطین به این شهر می آمدند و لنگر می انداختند. این ها نمونه ای از تلاش های متفکران این قوم است تا به گونه ای تاریخ جزیره عرب را با حوادث توراتی پیوند دهند و در نهایت تاریخ همه جهان را بر پایه تورات بنا کنند.

به نظر می رسد بنیادگرایان روش های اسطوره ای را بر روش های علمی ترجیح می دهند و بیشتر با اوهام سروکار دارند

مسحیت

تا عقاید مذهبی ریشه دار و واقعی.،در این میان بنیادگرایی انجیلی تلویزیونی نقش بسیار مهمی را در شکل دهی جامعه آمریکا ایفا می کند.

از معروفترین انجیلی های تلویزیونی می توان به "جیم رابینسون"،"جری فالول"،"اورال رابتسون"،"پت رابرتسون"،"جیمی سوگرت" و "رابرت شولر" و ...نام برد که همه اینها در سه دهه اخیر با حضور در تلویزیون،در رشد و مهندسی فرهنگی افکار عمومی نقش داشته اند.

البته لازم به ذکر است که فعالیت این گروه در همین حد حدود خلاصه نمی شود  و به عبارتی این می تواند بخش قابل دیدن از یک جنبش عمیق فکری باشد که موجب شده برخی از طبقات جامعه ی امریکا،تفکرات لائیک و دنیوی را کنار گذارند و به دنبال ایجاد تحولی عمیق در اخلاق جامعه باشند. اخلاقی که نشات گرفته از خطابه های انجیلی است.بنیادگرایان انجیلی به غیر از دانشگاهها در مراکز آموزشی خاصی که خود تاسیس کرده اند،به اقدامات خاصی در جهت نفوذ فرهنگی راحتتر می پردازند. از جمله دانشگاه "باب جونز" و دانشگاه "اورال رابرتس" که واقع در ایالت اوکلاهاما می باشد. دارای تعداد 4170 دانشجو و 375 استاد است. این دانشگاه دارای کتابخانه ای با یک میلیون نسخه کتاب است و دارای ضوابط خاصی برای دانشجویان در جهت استفاده از پوشش لباسی خاص است.

جری فالول از شخصیت های بارز انجیلی در سال 1971 میلادی در ایالت ویرجینیا دانشگاهی به نام "آزادی تعمیدی" تاسیس کرد.این دانشگاه به عنوان کلید فهم برنامه ها و طرح های فالول محسوب می شود و به گونه ا است که هزاران نفر از فارغ التحصیلان آن به خوبی یاد گرفته اند که چگونه به جهان پیرامون خود با اعتقاداتی مذهبی به همراه مفاهیم اجتماعی خاص،بنگرند و سپس به دنبال نفوذ در لایه های مختلف جوامع باشند. به این ترتیب حیات شغلی این افراد این است که هر یک می توانند تولید کننده،مبلغ و اجرا کننده ی مفاهیم بنیادگرایان باشند.

دانشگاه "باب جونز" و دانشگاه "اورال رابرتس" که واقع در ایالت اوکلاهاما می باشد. دارای تعداد 4170 دانشجو و 375 استاد است. این دانشگاه دارای کتابخانه ای با یک میلیون نسخه کتاب است و دارای ضوابط خاصی برای دانشجویان در جهت استفاده از پوشش لباسی خاص است

این یک موفقیت بزرگ برای بنیادگرایان محسوب می شود که توانسته انددر قلب جامعه امریکا نفوذ داشته باشند ومسیحیت را از بالا به این جامعه تزریق کنند و دانشگاه تعمیدی(آزادی) کاربردی سیاسی و طولانی مدت خواهد داشت.

در حالی که "رابتسون معتقد است غسل تعمید دوباره ی جامعه با انتخاب یک واعظ تلویزیونی انجیلی به سمت ریاست جمهوری امریکا امکان پذیر است. فالول معتقد است زمانی می توان بر لائیک دنیوی پیروز شد که در میدان فرهنگ یا تولیدات توجیه شده ی سمعی و بصری، موفق بود. به همین دلیل است که انجیلی های تلویزیونی به تاسیس شبکه بزرگ تلویزیونی با موضوعات مذهبی پرداختند. با این عملکرد چندان بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور فارغ التحصیلان دانشگاه آزادی، به تدریج مراکز قدرت را در دست گیرند و بر تمامی کانال های نفوذ و تاثیر گذاری حکومت کنند.

این تاثیر گذاری و نفوذ ظاهرا از جامعه آمریکا اغاز شد اما اکنون به نظر می رسد شعاع این اثرگذاری وسعت بسیاری یافته است و ملل مختلف را با عقاید مذهبی و غیر مذهبی تحت تاثیر قرار داده و به گونه ای عجیب و زیرکانه هدایت می کند.

این یک گزارش است که برای روشن شدن برخی از وقایع امروز ما بیان شده است.قضاوت با شماست!!!

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات


منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :