اعتراف رئیس رادیو آزادی به جنگ نرم علیه ایران:

 بخش ارتباطات- "گدمین " رئیس رادیو آزادی ضمن تأکید بر اینکه طردشدگان ایرانی همپیمانان طبیعی آمریکا هستند، گفت که مأموریت رادیو فردا تماس با ایرانیانی است که از سوی رژیم حذف شده یا تحت پیگرد قرار گرفته‌اند.

به گزارش  خبرگزاری فارس، نشریه "فارین سرویس ژورنال " در مقاله‌ای به بررسی رسانه‌های تحت حمایت آمریکا که علیه ایران برنامه تهیه و پخش می‌کنند، پرداخته است.

در بخشی از این مقاله به نقل از آقای "جفری گدمین " (Gedmin) رئیس رادیو آزادی آمده است: قرار نیست رادیو فردا بازوی سخن‌پراکنی جنبش سبز باشد اما ماموریت رادیو فردا تماس با ایرانیانی است که از سوی رژیم حذف شده یا تحت پیگرد قرار گرفته‌اند.

گدمین در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرده است: "در نهایت ما دنبال نوعی بی‌طرفی دلسوزانه هستیم، خود گزارش‌ها باید موثق و دقیق باشند اما این کار محدودیت دارد. "

رئیس رادیو آزادی آمریکا در این مقاله گفته است: بخش‌هایی از جامعه‌ ایران که احساس می‌کنند صدایشان به جایی نمی‌رسد هم‌پیمانان طبیعی ما هستند و اساس مخاطبان ما را تشکیل می‌دهند. "

فارین سرویس ژورنال در ادامه می‌نویسد: PNN و رادیو فردا هر دو اخیراً به برنامه‌های کنایه‌آمیز و طنز روی آورده‌اند، در ماه می رادیو فردا برنامه‌ زنده‌ یک ساعته‌ "پس‌فردا " را آغاز کرد و یک ماه قبل، PNN زمان برنامه‌ محبوب "پارازیت " را که قدمتی یک ساله دارد، از 15 دقیقه به نیم ساعت افزایش داد.

هدف از این افزایش بودجه نفوذ بیشتر در بین مخاطبان مسلمان است، پخش برنامه برای ایران بخشی از این موج بود که همزمان با افزایش اهمیت راهبردی این کشور پس از دو لشکرکشی نظامی آمریکا به عراق و افغانستان و فاش شدن مسائل جدید درباره‌ برنامه‌ غنی‌سازی اورانیوم آن، با علاقه‌ ویژه دولت بوش مواجه شد

نویسنده مقاله در بخشی دیگر از افزایش منابع مالی سخن‌پراکنان دولتی آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر خبر داده و می‌نویسد: هدف از این افزایش بودجه نفوذ بیشتر در بین مخاطبان مسلمان است، پخش برنامه برای ایران بخشی از این موج بود که همزمان با افزایش اهمیت راهبردی این کشور پس از دو لشکرکشی نظامی آمریکا به عراق و افغانستان و فاش شدن مسائل جدید درباره‌ برنامه‌ غنی‌سازی اورانیوم آن، با علاقه‌ ویژه دولت بوش مواجه شد.

این نشریه تأکید کرده است: کنگره بودجه‌ جدیدی را تصویب کرد تا VOA برنامه‌های تلویزیونی فارسی زبان خود را در سال 2003 آغاز کند، شبکه‌ خبر فارسی (PNN) نیز پس از آن و در سال 2007 آغاز به کار کرد، در خلال همین دوره رادیو فردا نیز یک کمک مالی برای تقویت تلاش‌های خود به ویژه در اینترنت دریافت کرد.

در ادامه مقاله آمده است: PNN و رادیو فردا هر دو اخیراً به برنامه‌های کنایه‌آمیز و طنز روی آورده‌اند. در ماه می رادیو فردا برنامه‌ زنده‌ یک ساعته‌ "پس‌فردا " را آغاز کرد و یک ماه قبل، PNN زمان برنامه‌ محبوب "پارازیت " را که قدمتی یک ساله دارد، از 15 دقیقه به نیم ساعت افزایش داشته است، برخی ناظران مجریان این برنامه را با "جان استوارت " (Jon Stewart) ، گوینده‌ مقلد آمریکایی، مقایسه کرده‌اند.

این مقاله می افزاید: خوراک عادی طنزهای این برنامه را گزارش‌هایی همچون تعیین مدل موی ایرانی از سوی اصول‌گرایان، که در تابستان مطرح شده بود، تشکیل می‌دهد،گزارش‌هایی همچون تعیین مدل موی ایرانی از سوی اصولگرایان، که در تابستان مطرح شده بود تشکیل می‌دهد، مقامات PNN و رادیو فردا می‌گویند بر اساس بازخورد رسانه‌های جمعی ثابت شده است که هر دوی این برنامه‌ها محبوب هستند.

در ادامه مقاله به نقل از وطن‌خواه از موسسه‌ خاورمیانه آمده است: برنامه‌هایی مانند "پارازیت " راهی موثق در اختیار جوانان ایرانی قرار می‌دهند تا آنچه را که در کشورشان روی می‌دهد تفسیر کنند.

وی می‌گوید: "کل موضوع این است که باعث شویم افرادی که در آن سو هستند مسائل را صحیح مطرح کنند، این کار از رویکرد رایج VOA متفاوت‌ است. این کار از این نظر بدیع است که سعی می‌کند مسائل تحریک کننده را مطرح کند. "

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :