از وایبر به تلگرام
Telegram Messenger نرم افزار پیام رسانی است که به دلیل سرعت بالا اخیرا توجهات بسیاری را جلب کرده و تعداد زیادی از کاربران وایبر در موارد زیادی این برنامه را جا


Telegram Messenger  نرم افزار پیام رسانی است که به دلیل سرعت بالا اخیرا توجهات بسیاری را جلب کرده و تعداد زیادی از کاربران وایبر در موارد زیادی این برنامه را جایگزین پیام های وایبری کرده اند.
 

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که حداقل یکی از این برنامه ها را بر روی تلفن هوشمند و تبلت خود نصب نکرده باشد. به صورت کلی برنامه هایی که ارتباطات اینترنتی ایجاد می کنند به دلایل زیادی از جمله کاهش شدید هزینه ها به سرعت گسترش یافته و محبوب می شوند. ,نرم افزار تلگرام, تلگرام, Telegram Messenger,ارتباطات و رسانه ها

تلگرام امن تر از سایر شبکه ها؟
تلگرام نرم افزار کوچک و فوق امنی برای پیام رسانی است که البته چندان شناخته شده نیست. اما تفاوت های اصلی این ابزار با سایر برنامه های مشابه همچون وایبر و واتس اپ در چیست؟ باید گفت ویژگی اصلی و نقطه قوت آن نسبت به دیگر برنامه های حاضر در میدان پیام رسانی این است که تلگرام به شما ارتباطی ایمن تر و حریم شخصی محافظت شده تر را پیشنهاد می دهد موضوعی که این روزها یکی از دغدغه های مهم کاربران اینترنت و موبایل می باشد.
وب سایت اصلی این ابزار اذعان کرده است که: ما حریم خصوصی تان را به شما باز میگردانیم.در واقع جنبه های امنیتی این ابزار نیز نشان دهنده همین امر است. این ابزار دو گونه متفاوت از امنیت را برای دو مورد متفاوت از چت ارائه میکند. برای چت های استاندارد، رمزگذاری Server-Client و Client-Server به کار گرفته می شود که به این معنی است که پیام شما نیاز به رمزگذاری در سرور تلگرام ندارد.
این موضوع برای اغلب چت ها و گفتگو های روزمره مفید و کافی است و امتیاز آن این است که امکان چت و پیام رسانی به شکل Multi-Platform را مهیا می کند. برای داشتن یک گفتگو رمزگذاری شده End-to-End  باید از گزینه چت رمزی یا Secret  استفاده کنید که در این صورت تلگرام به هیچ وجه پیام های رمز گذاری شده را دریافت نمی کند. در واقع Secret Chat در تلگرام به هر اندازه که فکر کنید از وجوه امنیتی برخوردار است و همه نکات لازم در این خصوص را مد نظر دارد.
ویژگی امنیتی تلگرام به شما اجازه می دهد که با دیگر کاربران این نرم افزار یک گفتگوی خصوصی محافظت شده ایجاد کنید بدین معنی که تمامی مکالمات شما بصورت کامل کدگذاری شده و بر روی سرورهای تلگرام ذخیره نخواهد شد. همچنین می توانید ویژگی خود تخریبی (self-destruct) که باعث خواهد شد پیام های شما در بازه های زمانی مشخص بصورت خودکار پاک شوند را فعال کنید.
تلگرام به قدری به امنیت خود مطمئن است که سازندگان آن رقابتی با جایزه ای ۲۰۰ هزار دلاری را برای هک شدن این نرم افزار در رقابت تابستانی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ معین کرده بودند. این رقابت به اتمام رسیده و گویا هنوز برنده ای نیز برای آن مشخص نشده و این بدین معنی است که احتمالاً کسی موفق به هک کردن پروتکل تلگرام نشده است.
اما نباید فراموش کرد امنیت یک مسأله کاملا نسبی است و هیچکس نمی تواند ادعا کند که می تواند امنیت را به صورت مطلق برقرار کند. سایت های زیادی بدون تحقیق مطالبی را منتشر می کنند مبنی بر اینکه تلگرام امن ترین سیستم پیام رسانی است، اما این مسأله نباید این باور را در ذهن ما ایجاد کند که تلگرام هیچ مشکل امنیتی ندارد.


 

فرآوری: علی احمدی
بخش ارتباطات تبیان

منابع: علم فردا/ wp-design

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :