اشتغال زایی با استیکرهای تلگرام
تلگرام همچنان در بین شبکه های موبایلی خبر ساز است؛ در جایی با بسته های استیکری که این روزها هر موضوعی را به استیکر تبدیل کردند و گاهی هم با مزاحمت های تلفنی برا

 

پیام رسان های موبایلی از نیمه دوم سال گذشته شیب منفی در درآمد اپراتورهای موبایل کشور انداختند و نهایتا در ایام نوروز پیامک های ارسال در شبکه موبایل را ضربه فنی کردند.
همراه اولی ها در نوروز امسال بیش از ١٠میلیارد و٧٠٠ میلیون و ایرانسلی ها نیز هشت میلیارد و ٦٤٠ میلیون و ٨٣٦ هزار و ٨٥ پیامک رد و بدل کردند؛ در حالیکه سال گذشته (93) مشترکان ایرانسل ١٦میلیارد و همراه اول 11.5 میلیارد پیامک زده بودند.
پیام رسان ها نه تنها گریبان اپراتورهای همراه کشور ما بلکه جلوی تنفس تمامی شرکت های موبایلی دنیا را گرفته اند اما تنها تفاوت مان در این است که اپراتورهای دیگر زودتر از ما به فکر چاره افتادند.
راهکار اغلب اپراتورها این است که پیام رسان مستقلی توسعه دهند تا علاوه بر امکان نظارت بر مشترکان، زمینه درآمد زایی نیز داشته باشند. این خلأ در راستای کار اپراتورهای ایران مشاهده می شود هرچند که مدتی است روی به این سمت آورده اند اما با توجه به اطلاع رسانی ضعیف، استقبالی از برنامه های آنها نیست.
وایبر از جمله پیام رسان های محبوب ایرانی است که شاید به دلیل اختلالاتی که برای آن ایجاد شد و عده ای این موضوع را به کاهش درآمد اپراتورها ربط دادند، این روزها دیگر مورد علاقه خیل عظیم طرفداران سابق نیست و مخاطبان آن به سمت شبکه های دیگری کشانده شده اند.
دیدگاه آماری گویای این است که از ماه های پایانی سال گذشته میزان استفاده از پیام رسان ,استیکرهای تلگرام, تلگرام, درآمد زایی با تلگرام,ارتباطات و رسانه ها

نگاهی کلی به برنامه های استیکرساز تلگرام در کافه بازار نشان می دهد که این مارکت از محل فروش برنامه های مرتبط با این موضوع توانسته حداقل به 105 میلیون تومان (30 درصد سهم خود مارکت و 70 درصد سهم توسعه دهنده) دست یابد.
وقتی این برنامه با چنین استقبالی مواجه شده که می تواند تنها برای ایام ماه رمضان (برنامه استیکرهای مختص این ماه)، میلیون تومان استیکر بفروشد، اپراتورها باید به فکر جذاب سازی هر چه بیشتر خود باشند زیرا با محدود سازی و ایجاد اختلال برای برنامه ها نمی توان به جایی رسید و راه های جایگزین بسیار است.
دردسرهای وایبر و تلگرام برای ۱۱۸
گفته می شود از ابتدای امسال میزان مزاحمت های 118 افزایش یافته و در این میان مزاحمان سعی دارند از طریق تماس با این مرکز فایل های صوتی برای انتشار در نرم افزار های موبایلی (وایبر و تلگرام و...) تهیه کنند.
مدیرکل خدمات مخابراتی استان تهران، در این باره گفت: روزانه به طور متوسط 350 تا 400  هزار تماس از سوی اپراتورهای 118 پاسخگویی می شود، اما به طور معمول حدود 2.5 تا 5 درصد تماس های این مرکز به مزاحمان تلفنی مربوط می شود که در سال جاری میزان این مزاحمت ها افزایش یافته است.
عباس ابوالقاسمی آزاد همچنین عنوان کرد: ما به اپراتورهای خود دستور داده ایم که در هر صورت اجازه پاسخگویی به مزاحمان تلفنی را ندارند و در این موارد تنها باید تلفن خود را قطع کنند با این وجود گاهی در برخی موارد مزاحمان از چنان الفاظ و ادبیاتی استفاده می کنند که ممکن است پاسخی به آنها داده شود و در نهایت این افراد فایل ضبط شده این مکالمات را از طریق نرم افزار های موبایلی منتشر می کنند.
وی در پاسخ به این مطلب که «یعنی فایل های طنزی که به نام تماس با 118 در فضای مجازی و گوشی های تلفن همراه منتشر می شود واقعی هستند؟»، توضیح داد: در بسیاری موارد این فایل ها از سوی خود افراد ضبط شده و به نام تماس با 118 پخش می شود، اما به هرحال در برخی موارد اندک هم ممکن است مزاحمان صوت اپراتورها را ضبط و پخش کنند. البته با توجه به این که مکالمات 118 امکان پیگیری و شنود دارد ما در نهایت این موارد را بررسی می کنیم تا صحت و سقم آنها مشخص شود.
آزاد در پایان با تاکید بر این که با این وجود میزان مزاحمت های 118 طی ماه های اخیر افزایش داشته، عنوان کرد: از میان 350 تا 400 هزار تماس روزانه حدود 9 هزار تماس حالت مزاحمت دارد که در این میان گاهی از رکیک ترین کلمات برای صحبت با اپراتور ها استفاده می شود.


 

فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: ایسنا/ تسنیم

منبع : tebyan.net

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :