نمایشنامه
نمایشنامه,نمایشنامه خوانی,نمایشنامه نویسی,نمایشنامه های معروف,نمایشنامه ای از لومیر,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه رادیویی,نمایشنامه چیست,نمایشنامه طنز,انواع نمایشنا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد نمایشنامه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: نمایشنامه به متن قابل اجرا در تئاتر (نمایش) گفته می شود. نمایشنامه معمولاً در قالب گفتگو بین شخصیت ها نوشته می شود. به نویسندهٔ این متن نمایشنامهه نویس می گویند. با ما همراه شوید تا مطالب بیشتری در مورد نمایشنامه مطالعه کنید.

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایشنامه

آکاایران: ابتدا باید اعتراف کرد که رکن اصلی یک نمایش ،بازیگر است.بازیگر در هر شرایط و زمان و مکانی می تواند نمایش برپا کند.این نمایش حتی می تواند بر پایه ی بداهه باشد (مثال بارز آن نمایشهای ایرانی از قبیل تخت حوضی و میدانی است)با این وصف نمایشنامه  وقتی می تواند خودی نشان دهد که عرصه ای مناسب برای بازی و جلب تماشاچی و ارائه ی ایده ایجاد کند .و دارای مختصات ویژه ای باشد :

1- اصالت داشته باشد .بدین معنی که نو باشد .حتی المقدور پیش از این یا نوشته نشده باشد ،یا از زاویه ای نو به موضوع نگاه شده باشد .

2- از تکنیک مناسب برخوردار باشد .حکایت ظرف و مظروف .بعضی متنهای نمایشی دارای بار موضوعی بالا و ایده ای وسیع می باشند اما در ساختاری ضعیف و تکنیکی نا مناسب نوشته می شوند .

3- نویسنده به موضوع احاطه ی کامل داشته باشد .مطلع بودن از علوم انسانی و سایر علوم مرتبط با آنچه در نمایشنامه نوشته شده است ، به واقع نمایی آن کمک بسیاری می کند .

4- نمایشنامه دارای زیر ساخت واقع نمایی باشد .این موضوع با واقع گرایی متفاوت است .واقع نمایی یعنی اتفاق افتادنی .مهم نیست در چه سبکی می نویسیم ،اما مهم آن است که جوری وقایع بیان شود که برای بیننده یا خواننده موجه باشد و قابل باور .که این مسئله به ساختار برمی گردد.

5-   فاکتورهای جذب مخاطب را دارا باشد .این یکی از مهمترین موارد در نمایشنامه نویسی است که اغلب از آن به عنوان موردی پیش پا افتاده یاد می کنند .در حالی که به نظر نگارنده یک مورد اساسی و مهم می باشد .مواردی مثل طنز ،تعلیق ،شخصیتهای بکر و جذاب و...نباید فراموش شود .زیرا ما باید ابتدا تماشاگر را روی صندلی بنشانیم ،بعد برایش از موضوعات مهیب حرف بزنیم.

نکاتی چند در باب نمایش نامه خوانی و اقتباس برای نوجوانان

چندین سال است که به همت مدیران محترم حوزه هنری استان زنجان چند همایش نمایشنامه خوانی برگزار گردیده که به نوبه خود تحولی است و از جهاتی حائز اهمیت .از آنجا که اهداف آموزشی در زمینه نمایشنامه خوانی، نمایشنامه نویسی، اقتباس از مجموعه های پرمایه و غنی ادبیات فارسی به منظور مطالعات هنری، زبانشناسی، اجتماعی، و مردمشناسی، برای کودکان، نوجوانان در مقاطع تحصیلی ابتدائی، راهنمایی و دبیرستان و از سویی دیگر گشودن دریچه ای به سوی قلمرویی اطمینان بخش جهت حضور تجربه گرایان حوزة تئاتر و پرفورمنس  و ورود ایشان به قلمرو تئاتر حرفه ای ، همه و همه می توانند در زمره دستاوردهای این جشنواره ها باشند لذا در صدد برآمدم بطور اجمال نکاتی را به زبان ساده در خصوص موارد مذکور به استحضار برسانم.

معرفی چند کتاب نمایشنامه

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

انواع نمایشنامه

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایشنامه خوانی

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایش نامه

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایش نامه خوانی

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایشنامه

نمایشنامه,نمایشنامه کوتاه,نمایشنامه طنز

نمایشنامه خوانی

گردآوری: بخش تعلیم و تربیت آکاایران

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی