آموزگاران چگونه بازدهی تدریس آنلاین را افزایش دهند؟
آموزش آنلاین,افزایش بازدهی تدریس آنلاین,تدریس آنلاین,افزایش بازدهی تدریس,شیوه ی تدریس آنلاین,آموزش تدریس برای معلمان,آموزش تدریس آنلاین برای معلمان,افزایش بهره

دانش آموزان و معلمان کنگان از دردسرهای تدریس مجازی می گویند ...

 این روزها کرونا همه چیز را تحت‌الشعاع خود قرار داده، مدارس بیش از یک چندین هفته است تعطیلند و دانش‌آموزان مجبور به خانه‌نشینی‌! اگر چه ویروس کرونا تعطیلی ناخواسته و البته طولانی‌مدت مدارس را رقم زده اما این روزها جریان آموزش تعطیل نیست، دانش‌آموزان در خانه هستند اما جریان یادگیری در همان خانه و با روش‌های مختلف در حال پیگیری است.

اینترنت رایگان برای آموزش مجازی - البرز فاوا نیوز

اما متاسفانه زیرساخت‌های آموزش مجازی مانند اینترنت پرسرعت، پلت‌فرم‌های آموزشی کلاس درس مجازی توسط مراجع ذی‌صلاح برای این مواقع در کشور فراهم نشده است، در این وضعیت خلاقیت‌های معلمان راهگشای مواجهه با این تعطیلات طولانی است.در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم ترفندهای کلیدی برای بهبود و افزایش بهره وری تدریس به صورت مجازی به معلمان عزیز آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

ترفندهایی برای بهبود تدریس آنلاین آموزگاران

زمان مناسبی را برای تدریس انتخاب کنید

به عنوان معلم زمانی را برای تدریس آنلاین انتخاب کنید که فاکتور های حواس پرتی در کمترین میزان خود باشد. بهتر است اکنون که در خانه هستید ، زمانتان را تقسیم بندی کنید و در زمان تدریس به چیزی به جز درس توجه نکنید.

آمادگی لازم را داشته باشید

قبل از تدریس آنلاین و شروع کلاس، تلفن همراه خود را بی صدا و تلویزیون را خاموش کنید، تمامی وسایل مورد نیازتان را آماده کنید و لباس مرتب و رسمی بپوشید و از قبل تدریس، تعیین کنید که چه مطلبی را چگونه می خواهید به شاگردان بیاموزید.زمانی را هم در طول روز برای محتواسازی، جمع بندی، تعیین سرفصل ها و طرح درس در نظر بگیرید.

حضور و غیاب کنید

اول کلاس را با جمله ی مثبت شروع کنید و از دانش آموزان بخواهید حضور خود را اعلام نمایند . در هنگام درس بچه ها را به اسم صدا کنید.

صدا و ویدیو ارسال نمایید

در کلاس مجازی برای یادگیری بهتر دانش آموزان لازم است برای آنها صدا و ویدیو ارسال نمایید زیرا بدون نمایش چهره، صدا و تنها با ارتباط متنی یادگیری با مشکل روبرو می شود . با ارسال تصویر و گاهی صدا فضای کلاس مجازی نزدیک تر به واقعیت می شود و دانش آموز احساس می کند در فضای کلاس وجود دارد.

دانش آموزان را درگیر آموزش کنید

هیچ گاه برای پرکردن وقت سخنرانی طولانی نکنید و برای اینکه دانش آموزانتان بهتر بیاموزند و درگیر آموزش شوند آنها را در کلاس مشارکت دهید و از آنها درس بپرسید و یا تمریناتی به آنها برای حل کردن بدهید و از آنها بخواهید جواب تمرین را برایتان با ویدیو و یا تصویر ارسال نمایند . شما می توانید برای کاهش اضطراب دانش آموز خارج از ساعت کلاسی ، زمانی برای رفع اشکال تعیین کنید.

بین دانش آموزان رقابت سالم ایجاد نمایید

تبادل نظر و فعال بودن دانش آموزان با ایجاد رقابت سالم به آموزش آنها کمک می کند و رسیدن به موفقیت و میزان مشارکت آن ها بالا می برد پس با ایجاد یک گروه مجازی تشکیل دهید تا دانش آموزان بتوانند برای کار های گروهی تعیین شده توسط شما، با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند و به نتیجه برسند . لازم است خودتان در این گروه به عنوان ناظر حضور داشته باشید.

سهم آموزگار چینی در مهار کرونا؛ تدریس اینترنتی دانش آموزان - ایرنا

از سبک های سنتی یادگیری استفاده کنید

برای تبدیل کلاس به محیطی مفید و افزایش تعامل بچه ها باهم و با معلم ، در کنار ابزار های صوتی و تصویری از سبک های سنتی یادگیری استفاده کنید.

لحظه به لحظه بازخورد کلاس را ارائه دهید

برای بهبود عملکرد دانش آموزان و ایجاد انگیزه در آن ها لحظه به لحظه بازخورد کلاس را ارائه دهید تا دانش آموزان در تشخیص و اصلاح یک مهارت با مشکل روبرو نشوند.

شوخی کنید

برای برقراری ارتباط بهتر با شاگردانتان در کلاس یک فضای شاد ایجاد نمایید . اما شما نباید طوری رفتار نمایید که دیگر نتوانید کلاس خود را کنترل کنید پس باید شوخیتان به جا و کنترل شده باشد.

از دانش آموز بخواهید مطالب یاد گرفته را برایتان بازگو کند

از دانش آموزان بخواهید فوری بعد از انتقال اطلاعات، آن ها را بازگو کنند. پس از تدریس هر مطلب بهتر است هر دفعه از یکی از دانش آموزان بخواهید آن چیزی را که یاد گرفته را فوری بازگو کند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی