تعویض گلدان ها، تعویض گلدان گیاهان - مقالات مفید آکا
تعویض گلدان ها,نحوه تعویض گلدان گیاهان,تعویض گلدان گیاه,عوض کردن گلدان ها,تعویض گلدان گیاه بونسای,آموزش تصویری تعویض گلدان گیاهان,آموزش تعویض گلدان گیاهان

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تعویض گلدان ها را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

مقالات مفید - گیاهان آپارتمانی - تعویض گلدان گیاهان

به نقل از آکاایران: گلدان خانه گیاه است و اهمیت آن در رشد و طراوت از مهمترین شرایط یک گیاه موفق است. گلدان و گیاه به عنوان یکی از بخش های اصلی ترکیب محل مسکونی یا کار شما تابع شکل، رنگ و فضای محیطی است که باید به دقت مورد نظر قرار گیرد. خروج ریشه از سوراخ انتهای گلدان و کند شدن رشد گیاه از نشانه های لزوم تعویض گلدان است. گیاهان غیرسالم را از فهرست تعویض گلدان خارج سازید چون احتمال دارد بعد از جابجائی به دلیل عدم مقاومت لازم خشک شوند...

تعویض گلدان ها,تعویض گلدان گیاه,تعویض گلدان گیاه بونسای

تعویض گلدان ها

گل رز: برای نگهداری گل رز در آب، ابتدا باید گلبرگ های پلاسیده قسمت خارجی آن را جدا کرده و خارهای آن را از شاخه بکنید. سپس ساقه گل را شکاف دهید یا آن را له کنید.

گل سوسن و دیگر گل های پیازدار: انتهای ساقه را قطع کنید، ماده سفید و چسبناکی که از آن خارج می شود. آب بکشید و بشوئید سپس آن را درون ظرفی از آب بگذارید.

گل سوسن و زنبق: انتهای ساقه را به شکل مایع به اریب قطع کنید. سپس آن را باز کرده داخل آب بگذارید. بساک و پرچم را که سنگینی گرده ها روی آن است می توانید با انگشت فشار داده و به هم بچسبانید زیرا این گرده ها باعث لک شدن گلبرگ می شود و از زیبائی آن می کاهند.

گل میخک: برای آنکه میخک دوام بیشتری یافته و شادابی اش را حفظ کند، آن را بدون قیچی با دست ببرید.

گل شقایق: ته ساقه را روی شعله شمع یا فندک بسوزانید تا تبدیل به زغال شود.

- اگر می خواهید گل های شما تا آمدن میهمان ها تر و تازه و شاداب بماند، انتهای ساقه ها را با دستمال مرطوبی بسته درون یخچال بگذارید. مدت بیشتری تازه خواهند ماند.

- آبی که به گلدان ها می دهید بهتر است از نظر درجه حرارت با دمای اتاق تطبیق کند. برای این کار، آب را در ظرفی ریخته و بگذارید چند ساعت در اتاق بماند، تا هم درجه حرارت آن متعادل شود و هم اینکه کار موجود در آن ته نشین شود.

- آب لوله کشی به علت آنکه دارای کار می باشد، برای گلدان ها چندان مناسب نیست، بهتر است یک روز قبل آب را در ظرفی ریخته و سپس گلدان ها را آب بدهید. این کار از قهوه ای شدن نوک برگ ها جلوگیری می کند.

- آبی که تخم مرغ ها را در آن پخته اید دور نریزید، زیرا این آب سرشار از املاح معدنی است و پس از سرد شدن برای گیاهان بسیار مناسب است.

- پوست تخم مرغ ها را نیز پس از مصرف، داخل ظرف دهان باریکی که حاوی آب است بیندازید و سرش را بگذارید. بعد از گذاشتن یک شبانه روز، گل ها را با آن آب دهید.

- نوشیدنی های گازدار مانند آب معدنی یا سودار را که گاز آن رفته است دور نریزید زیرا دارای مواد شیمیائی خوبی است که به گل ها رنگ و شادابی خاص می بخشد.

- گلدان گیاهان تازه خریداری را در صورتی تعویض نمائید که ریشه پر باشد و این بدین معنی است که حداقل ۶ ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.

- سعی کنید تعویض گلدان را در آغاز فصل بهار انتخاب نمائید تا به دلیل جریان شیره نباتی در پیکره گیاه، ریشه بتواند صدمات وارده را در حین تعویض ترمیم بافت ها خود جبران نماید.

شرایط لازم برای یک گلدان مناسب جهت جابجائی گیاه را با اطلاعات زیر بدست آورید

- اندازه گلدان از مشخصات مرتبط با هم در قاعده در سر، انتها و ارتفاع برخوردار است که نام گذاری آن براساس دهانه قطر بالائی است که با ترتیب ۷-۹-۱۲-۲۰-۲۵-۳۷ می باشد. بنابراین برای جابجائی گیاه خود از گلدانی به گلدان دیگر گلدانی به مشخصات بعد از گلدان قبلی را انتخاب کنید.

- گلدان های سفالی بدون لعاب و با لعاب، پلاستیک، چوب و فایبرگلاس هر کدام دارای ویژگی هائی هستند که گیاهدار با در نظر گرفتن محل قرارگیری گلدان حساسیت گیاه و هماهنگی با محیط بهتر انتخاب را داشته باشد.

ویژگی های گلدان های پلاستیکی: تنوع در شکل، رنگ، طراحی و همخوانی با محیط های آپارتمانی.

ویژگی های گلدان های سفالی: قابلیت نفوذ آب و هوا از جدار آن به صورت دو طرفه، سنگین بودن و عدم امکان واژگون شدن، شکل و رنگ سنتی.

- اگر از گلدان کهنه قدیمی استفاده می کنید قبل از جابجائی گیاه رسوبات قبلی آن را پاک نمائید و در صورت استفاده از گلدان نو آن را برای مدتی غرق آب نمائید تا بدنه آن سیراب شود.

- برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ انتهائی گلدان بر اثر حرکت خاک به دلیل جریان آب، سطح سنگ ریزه یا گلدان شکسته ها را با مقداری پوشال یا شلتوک برنج بپوشانید تا راه خروج آب باز بماند. یک روز قبل از جابجائی گلدان دارای گیاه را از آب اشباع کنید و در هنگام تعویض دست چپ خود را در پائین گلدان قرار داده و با وارونه کردن و وارد کردن ضربه به گلدان، گیاه را خارج نماید. خاک های کهنه را بدون آنکه به ریشه ها صدمه ای وارد شود با یک میله یا مداد حذف کنید و سپس آن را درون گلدان جدید آماده شده قرار دهید و به آن خاک غنی و مرطوب اضافه کنید. خاک گلدان را با چند لرزش و فشار دست متراکم نمائید.

- گیاه تعویض شده در گلدان جدید را به مدت دو روز آبیاری نکنید تا ریشه ها جهت آب یابی توسعه پیدا کند. در صورت حرارت بالای محیط می توانید از غبارپاشی استفاده کنید.

- در صورت بسته شدن احتمالی محل زهکشی و یا تلاقی شدن خاک یک مفتول یا میله را با احتیاط در محل سوراخ زهکشی به حرکت درآورید تا آب اضافی خارج شود.

- با قرار دادن زیرگلدانی، آب جمع شده را مرتب خالی کنید.

- در صورت عدم امکان جابجائی یک گیاه از گلدانی به گلدانی جدید کمبود زمان، فصل نامناسب و سنگین وزن شدن آن، خاک های سطحی گلدان را تا حدی که به ریشه ها صدمه نزند با خاک غنی و نو جایگزین کنید.  

ویرایش و تلخیص:آکاایران

چگونگی تعویض گلدان گیاهان

چگونگی تعویض گلدان گیاهان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نحوه تعویض گلدان گیاهان چگونگی تعویض گلدان گیاهان نحوه تعویض گلدان گل چگونگی تعویض گلدان گل,نحوه جابجایی گل ها,طریقه جابجایی گلها ,ویژگی‌های گلدان‌های پلاستیکی,ویژگی‌های گلدان‌های سفالی,گل و گیاهان آپ
صفحه 1 از 1
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :