روش کاشت و نگهداری گیاه سنبل+نیازها
گل و گیاهان آپارتمانی ، گل سنبل با خمیر چینی ، گل سنبل به انگلیسی ، گل سنبل نماد چیست ، گل سنبل کریستالی را در آکاایران بخوانید

گل سنبل عطر فوق العاده ای دارد و این عطر آن باعث شده که همه به این گل زیبا علاقه مند بشوند کاشت پیاز این گل بسیار آسان میباشد اما چون گل زیبا و خاصی است خیلی ها فکر میکنن کاشت آن سخت است و تخصص میخواد.
یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین، گل سنبل است که به رنگ های مختلف در سفره هفت سین قرار داده می شود . خاستگاه اصلی این گل، کشور هلند است. گل های سنبل خوش بو هستند و به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی وجود دارند.

مفهوم گل سنبل بنفش، بخشش و ابراز تاسف است پس اگر اشتباهی کرده اید و قصد ابراز پشیمانی را دارید از سنبل بنفش استفاده کنید. سنبل سفید نماد دوست داشتنی بودن و سنبل زرد نماد حسادت است.

مشخصات گل سنبل

سنبل گیاه گلدار، پیازی و چندساله است که منشا آن نواحی مدیترانه می باشد . برگ های این گیاه سبز روشن و ساده، کشیده و نوک تیز است و گلچه های زنگوله ای شکل کنار هم گل آذین خوشه ای را تشکیل می دهند. گل های سنبل به رنگ سفید و بنفش ، صورتی، زرد، نارنجی و آبی دیده می شود . ارتفاع این گل خوشبو و زینتی به ۲۰سانتی متر نیز می رسد و این گل از اواخر اسفند تا خرداد ماه گل می دهد .

طرز نگهداری گل سنبل :

نور: سنبل به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی پس اگر درون منزل نگهداری می کنید پرنور ترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی

آبیاری: سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد هر وقت که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید مواظب باشید آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز می‌شود

نگهداری : سنبل یک گل دایمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند دوام گل نهایتا یک ماه می‌باشد اما بعداز از بین رفتن گل پیاز آن را از خاک بیرون  بیاورید و ساقه آن را قطع کنید در محلی خشک و تاریک بگذارید تا سال آینده هم می‌توانید بکارید و سبز می‌شود

کود دهی: نیازی ندارد اما در صورت امکان مقداری ( ۱۰ درصد) کود دامی یا ورمی به خاک آن در زمان کاشت اضافه گردد

خاک : خاک مناسب برای سنبل کوکوپیت و پیت ماس می‌باشد یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه

کاشت سنبل در آب

• پیاز مخصوص و ظرف مناسب را از گل فروشی خریداری کنید تا در مراحل رشد گل، ساقه آن آسیب نبیند.

• برای کاشتن پیاز سنبل در آب ، پیاز را در ظرف پر از آب بگذارید و مقدار کمی خاک ذغال روی آن بریزید و مراقب باشید قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .

• این گیاه را در تاریکی قرار دهید، ریشه را به تنهایی نیزمی توانید از نور دور نگه دارید.

• فقط ریشه باید در آب باشند و لازم نیست ساقه ها در آب بمانند.

• استفاده از زغال سبب می شود که آب فاسد نشود.

• می توانید به جای استفاده از خاک زغال از یک قطعه کامل زغال استفاده کنید. برای شناور نبودن زغال در آب زغال را قبل از استفاده، چند روز در آب خیس کنید. با این کار زغال تمیز شده و آب را کثیف نمی کند.

کاشت سنبل در خاک

برای کاشت سنبل در خاک، پس از آنکه تمام شدن گلهای سنبل ، نیمی از برگهای آنرا ببریدو پیاز آن را زمانی که برگ های باقیمانده زرد شده و خشکید در ماه خرداد و تیر از زمین خارج کنید و در معرض هوای آزاد قرار دهید و تا رطوبت آنرا گرفته شود . این پیازها را در انبار یا اطاق خشک و تاریک، با درجه حـــرارت ۵ سانتیگـــراد نگهداری کنید.

هنگام بیرون آمدن شکوفه ها و تبدیل شدن به گل روی گل ها برای حفظ شادابیشان آبپاشی کنید. گل سنبل را در این زمان باید زیر نور آفتاب بگذارید مناسب ترین دمای هوا برای این گل ۱۰ درجه سانتی گراد است.

کاشت سنبل در باغچه

هنگام کاشت پیاز سنبل در خاک باغچه، به میزان درجه سرمای هوا دقت کنیدزیرا نباید پیاز سرما ببینید پس برای جلوگیری از یخ زدن پیاز آن را در اواسط بهمن ماه، در خاک بکارید. اگر هوا سرد بود ، پیاز را با در عمق زیاد بکارید. با آبیاری و گرم تر شدن هوا در اواخر اسفند و اوایل فروردین، سنبل گلهای زیبایی خواهد داد.

نکات مهم برای کاشت گیاه سنبل

• پیازها در خاکی مناسب و سبک که مخلوطی از خاک برگ و خاک شن داراست، باید کاشته شوندد.

• دو سوم پیاز ها باید در خاک و یک سوم پیاز باید از خاک بیرون باشد.

• پیاز را به محل معتدل ببرید.

• خاک را قبل از کاشت گیاه آب یاری و خیس کنید.

• در روزهای ابتدایی کاشت دمای هوای محیط نباید کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد باشد.

• سنبل بعد از یک ماه و نیم، گل می دهد.

• بعد از ظاهر شدن جوانه ها گلدان را به محلی تاریک ببرید.

• ۱۰ روز گلدان را در تاریکی و دمای محیط ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید .

• بعد از گذشت این ۱۰ روز، گلدان را به محل دارای نورگیری متوسط انتقال دهید.

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :