مدیریت پسماند و 7شیوه درست کردن کودهای خانگی
درست کردن کودهای خانگی نحوه درست کردن کودهای خانگی ساخت کودهای خانگی ، ساخت کودهای مخصوص گیاهان در خانه ، طرز درست کردن کود با بازیافتی ها ، ساخت کودهای مقوی بر

آکاآپ: داشتن باغچه‌ای سرحال با گل‌های رنگارنگ یا گلدان‌هایی که گوشه و کنار اتاق، راهرو و فضاهای مختلف خانه را زینت می‌بخشند، نه تنها ایده‌ای خارق‌العاده برای زیباتر شدن نمای محل زندگی یا دفتر کار شماست، بلکه انرژی مثبت زیادی را به فضای سکونت تان هم وارد می‌کند.برای درست کردن کود خانگی برای باغچه یا گیاهانتان تنها لازم است نگاهی به پسماندهای غذایی خود بی اندازید و تمامی ته‌مانده‌های سبزی‌ها و میوه‌ها را جدا کنید. دراین‌باره لازم است بدانید که شما تنها به پسماندهای سبزی‌ها و میوه‌ها نیاز داشته و به مواد گوشتی کاری نداشته باشید؛ چراکه این مواد در کود ایجاد بوی بدی کرده و حشرات موذی را به خود جذب می‌کنند.

درباره کود گیاهان,کودهای گیاهی

ساخت کود طبیعی یا کود ارگانیک علاوه بر ارزان بودن و تغذیه مناسب خاک، باعث هجوم حشرات و یا آبدار شدن گیاه نخواهد شد و جالب آنکه به راحتی می‌توان آن را با استفاده از مواد آلی در خانه تهیه کرد. برای ساخت کود خانگی در منزل لازم نیست از حیاط خانه دور شوید و کافی است طبق راهنما عمل کنید. در ادامه ای مقاله به معرفی پسماند های خانگی که با آنها میتوان کودهای خانگی درست کرد میپردازیم و در انتها 7 روش ساخت کود های خانگی را به شما آموزش میدهیم . با آکا همراه باشید.

 
با پسماندها مهربان‌تر باشید
همین الان بلند شوید و سراغ باقیمانده‌های میوه، سبزیجات یا غذاهای گیاهی دیگر بروید که تصمیم دارید بخشی از آنها را که به نظرتان قابل مصرف نیست، دور بریزید؛ البته دور پسماندهای گوشتی را خط بکشید و بی‌خیال آنها برای تهیه کود شوید. باقیمانده سبزیجات و میوه‌ها را درون سطل بزرگی بریزید و با خود به حیاط خانه ببرید.

محدوده‌ای از باغچه را علامت‌گذاری کرده و چاله کم‌عمقی در آن حفر کنید. سنگ‌های درشت، شاخه‌ها و برگ‌های آفت‌زده را از اطراف چاله دور کنید. محتویات سطلی را که با خود همراه آورده‌اید، درون فضایی بریزید که آماده کرده‌اید.

اکنون روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. شما به یک ماه زمان نیاز دارید تا بتوانید از کود خانگی‌ای که آماده کرده‌اید، استفاده کنید. یادتان باشد مدتی طول می‌کشد تا قطعات میوه و سبزی تجزیه و تبدیل به کود شود؛ البته توصیه می‌کنم هر پنج یا شش روز یک‌بار خاک روی چاله را کنار زده و با بیلچه کوچکی محتویات داخل آن را هم بزنید. بعد از ۳۰ روز می‌توانید گل‌های باغچه یا گلدان‌های‌تان را با این کود خانگی تغذیه کنید. (عکس یک)

 

باقیمانده سبزیجات و میوه‌ها را درون سطل بزرگی بریزید و با خود به حیاط خانه ببرید


تهیه طلای باغبانی با سطل فلزی دردار
عجله نکنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که باغچه در دسترس ندارید اما علاقه دارید خودتان برای گیاهان آپارتمانی‌تان کود تهیه کنید، برای‌ شما هم پیشنهاد خوبی داریم تا بتوانید طلای باغبانی را آماده کنید. فقط یک نکته را باید بدانید؛ اینکه در باغبانی به مواردی مانند برگ، نی و چوب خشک، مواد قهوه‌ای و به مواد طبیعی با رنگ سبز و تازه از جمله علف تازه و برخی پسماندهای آشپزخانه‌ها مواد سبز گفته می‌شود.

مهم این است که مخلوط کردن مواد مختلف از این دست می‌تواند کودهای کمپوستی با درصدهای متفاوتی از مواد مغذی تولید کند. حال که این دانش را کسب کردید، سطل‌ فلزی درداری تهیه کنید و آن را در محلی دنج مانند بالکن خانه‌تان بگذارید. در روزهای مختلف زباله‌های خانگی یا همان مواد سبز را درون آن بریزید و روی آنها را با حدود ۱۵سانتی‌متر مواد قهوه‌ای مانند برگ‌های خشک بپوشانید. یادتان باشد هرچه قطعات پسماند شما کوچک تر باشد، فاصله زمانی تولید کود کوتاه‌تر خواهد بود.

در اینجا یک راز را هم می‌خواهم در گوشی با شما در میان بگذارم؛ اینکه استفاده از برگ‌های سوزنی کاج در اسیدی کردن خاک به شما کمک زیادی می‌کند. پس اگر خاکی که در باغچه یا گلدان‌ها به کار ‌برده‌اید، قلیایی است، با این ترفند قادر خواهید بود جنس خاک را ارتقا دهید.

دیگر اینکه ساکنان مناطق سردسیر باید سطل بازیافت خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهند تا موادشان زودتر تجزیه شود. اهالی مناطق گرمسیر و خشک هم نباید از کارکرد سایه غافل شوند؛ زیرا سرعت تبخیر آب موجود در مواد کاهش می‌یابد. اما یک هشدار جدی اینکه گوشت و مواد گوشتی، مواد لبنی و چرب مثل سس سالاد و کره بادام‌‌زمینی برای تولید کود دردسرآفرین است.

ضایعات گوشت در کمپوست باعث ایجاد بوی بد و جذب حشرات موذی می‌شود. پوست تخم‌مرغ هم ماده اولیه خوبی برای کود کمپوست است اما به کندی تجزیه خواهد شد و اگر کمی عجول هستید، بهتر است بی‌خیال این ماده اولیه تهیه کود خانگی شوید.


کمی تخصصی تر عمل کنید
یادتان باشد اگر عزم‌تان را جزم کرده‌اید تا خود غذای گیاهان‌تان را آماده کنید، بهتر است این کار را در فصل بهار و اوایل تابستان انجام دهید. یک راه تخصصی‌تر اینکه با تیرک‌های چوبی محدوده مشخصی را در باغچه تعیین کرده و سپس دست به بیل شوید و با پشت آن به خوبی خاک را بکوبید تا سفت شود.

حالا با توری مرغی دور این محدوده را بپوشانید. اینگونه هوا هم به خوبی در لابه‌لای مواد شما جریان پیدا خواهد کرد. تکه‌های برگ و چوب درختان را در کف این به اصطلاح سطل بچینید. با چند قطره آب مواد خشکی را که به این سطل توری دار اضافه می کنید، مرطوب نگه دارید. هر روز پسماندهای خانگی را با توجه به مواردی که پیش تر گفتیم به آن اضافه کنید تا به تدریج محتویات موجود شروع به تجزیه شدن ‌کنند.

حدود دو تا سه هفته بعد آنها را با کمک چنگال باغبانی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. گرمای هوا و این زیر و رو کردن‌ها کمک خواهد کرد کود شما زودتر آماده شود. این را هم بگویم که در این روش شما به سه تا پنج‌ماه زمان نیاز دارید. اگر به نظرتان زمان طولانی است، ترفند استفاده از مواد نیتروژنی بیشتر به عبارتی علف‌های کنده شده، برگ و شاخه‌های هرس شده حتی ضایعات چای را به کار بگیرید؛ البته مخلوط و مرطوب کردن این مواد به صورت مستمر را نیز فراموش نکنید.

در ادامه 7 روش متفاوت برای درست کردن کود در خانه با پسماند های میوه جات و غذاها آموزش میدهیم. 

ساخت کودهای مخصوص گیاهان در خانه, ساخت کودهای مقوی برای گیاهان

1. کود خانگی پوست موز

موز یکی از منابع اصلی پتاسیم است و بعضی از گیاهان نیز عاشق پتاسیم هستند.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

انواع رز

انواع سبزیجات

 • به چه چیزی احتیاج دارید؟

دو عدد پوست موز

 • طرز تهیه کود خانگی

قبل از کاشتن رزها و یا سبزیجات پوست موز را زیر آنها قرار دهید و روی آن خاک بریزید. پوست موز به طور طبیعی تجزیه شده و پتاسیم لازم برای آن‌ها را فراهم می‌کند.

2. کود ارگانیک نمک اپسوم

نمک اپسوم با فرمول شیمیایی سولفات منیزیم در بازار به راحتی قابل تهیه است، این نمک ضد التهاب و خشکی پوست، برای تمیز کردن خانه و رفع درد عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی دیگر از موارد استفاده این نمک ساخت کود طبیعی است.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

گیاهان آپارتمانی

سبزیجات

بوته رز

انواع فلفل‌ها، گوجه‌فرنگی‌ها و سیب‌زمینی‌ها

 • به چه چیزی احتیاج دارید؟

یک قاشق غذاخوری نمک اپسوم

یک گالن آب (معادل 3.78 لیتر آب)

یک آب پاش

 • طرز ساخت کود مایع خانگی

برای تهیه این کود مایع خانگی نمک اپسوم را داخل آب به طور کامل حل کنید و سپس با آب پاش ماهی یک بار محلول مورد نظر را روی خاک گیاهان خود بریزید. با ساخت کود ارگانیک نمک اپسوم شما سولفات و منیزیم را به گیاهان خود خواهید رساند.

3. کود خانگی با استفاده از باقیمانده قهوه

اگر از عاشقان این دانه سحر آمیز هستید، می‌توانید از باقیمانده آن برای رشد گیاهان خود به عنوان ساخت کود طبیعی استفاده کنید. دانه‌های قهوه سرشار از نیتروژن است که برای رشد گیاهان ضروری می‌باشد.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

گیاهان عاشق خاک اسیدی مانند:

رزها

بلوبری‌ها 

انواع آزالیا

گوجه‌فرنگی

 • به چه چیزی احتیاج دارید؟

دانه‌های باقی مانده قهوه استفاده شده

کاغذ خشک کن (در صورت تهیه کود خشک طبیعی)

5 گالن آب

سطل پنج گالنی

آب‌پاش

 • دو نوع طرز ساخت کود ارگانیک با دانه قهوه

تهیه کود خشک : دانه‌های قهوه را با کاغذ خشک کن، کاملا خشک کرده و سپس روی خاک بریزید. توجه داشته باشید که مقدار آن نباید زیاد باشد، حتی گیاهان اسید دوست نیز، در اسیدیته زیاد دچار آسیب خواهند شد، یک قاشق غذاخوری کافی است.

ساخت کود مایع خانگی : باقیمانده شش فنجان قهوه را در 5 گالن آب حل کرده و به آن دو تا سه روز زمان دهید و سپس خاک اطراف گیاهان را با آن به طور کامل آبیاری کنید. این کار نباید بیش از اندازه انجام شود.

جالب است بدانید که پودر قهوه باعث دور کردن حلزون‎ها و کرم‌ها از گیاهان شما خواهند شد.

4. کود طبیعی پوست تخم‌ مرغ

پوست تخم مرغ پر از کلسیم کربنات است و می‌تواند به میزان زیادی کلسیم به خاک تزریق کند، همچنین به عنوان آهک باغچه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

گوجه فرنگی

انواع فلفل

درختان میوه نیازمند آهک باغچه

 • به چه چیزی احتیاج دارید؟

پوست تخم مرغ

مخلوط کن

 • طرز تهیه کود دست ساز تخم مرغ

ابتدا تخم مرغ‌ها به خوبی با آب بشویید سپس آن را شکسته و به پوست تخم مرغ اجازه دهید که در مجاورت هوا خشک شود. بعد از خشک شدن در مخلوط کن کاملا آن را پودر(دانه ریز) کنید و در باغچه بپاشید.

5.  کود مایع طبیعی سرکه

سرکه یا اسید استیک، یک اسید آلی است، و از آن می‌توان به عنوان اسیدی کننده خاک، و نیز تامین مواد مغذی لازم برای گیاهان استفاده کرد.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

رزها

گیاهان آپارتمانی نیازمند خاک اسیدی

 • به چه چیزی نیاز دارید؟

یک قاشق غذاخوری سرکه سفید

یک گالن آب(3.78 لیتر)

آب‌پاش

 • طرز ساخت کود دست ساز

سرکه را در آب حل کرده و بلافاصله با آن خاک گیاهان مورد نظر را آبیاری کنید، این کار را هر سه ماه یک بار تکرار کنید.

6. استفاده از آب آکواریوم به عنوان کود طبیعی

اگر آکواریوم دارید، آب آن را هنگام تعویض دور نریزید، آب کدر آکواریوم سرشار از مواد مغذی است.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

همه گیاهان

 • به چه چیزی نیاز دارید؟

آب آکواریوم (ماهی گیاهخوار باشد)

 • طرز استفاده

با آب آکواریوم گیاهان خود را به طور مستقیم آبیاری کنید.

7 . کود مواد غذایی

مواد غذایی دور ریز را حفظ کرده و از آن‌ها به راحتی کود ارگانیک درست کنید.

 • برای چه گیاهانی مناسب است؟

همه گیاهان

 • به چه چیزی نیاز دارید؟

تمام مواد غذایی آلی (به غیر از مواد گوشتی(سایر موارد شامل پروتئین) و مواد فاسد شده)

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :