بستر غریب کار , تولید و نقش مدیران مشاور درصنعت کشور ( بخش اول )
سالهای چندی است که بعنوان مدرس علوم مدیریتی نوین و مشاور ارشد مدیریت , به کار و فعالیت مشغولم و هر روز به اندازه میزان آزمون و خطا هایی که در حیطه کارم بوقوع میپیوندد, تجارب جدیدی را باز بینی میکنم و همواره به روزی نا معلوم امید دارم که مدیران ما هم خواهان علم و دانش کاربردی باشند و در شاهراه علم حرکت کنند.

    
روزگاری بود که به یافته های علمی و دانش روز دنیا می اندیشیدم و همیشه حس خوبی داشتم. آن روز ها فکر میکردم که عات عقب ماندگی ما مربوط به فقر دانش است و امروز به این نتیجه رسیده ام که علت عقب ماندگی ما بی علاقگی به کاربرد دانش و معرفت گریزی است. بسیار تعجب آور است که مدیر یک کارخانه از نبود علم و دانش سازمانی در بنگاهش آگاهی داشته باشد ولی کوچکترین تلاشی برای استخدام کارشناسان اهل فن نکند و همیشه کار های سخت و پیچیده در واحدش را توسط یک مشت کارگر بیسواد یا کم سواد انجام دهد و علیرغم اینکه دلیل همه شکست هایش را هم در ادامه همین رویه میداند , باز کاری نکند و همچنان از عدم موفقیت هایش چشم پوشی کند و همیشه هم , ادارات و سازمانهای دولتی مرتبط با کارش را مقصر بداند.
هر نوع برنامه ریزی را که مشاورین مدیریت طراحی میکنند , در مرحله پیاده سازی باید از هفتخوان پیچیده ای عبور دهند که خان اول و آخر این مقوله , شخص مدیرعامل یا کارفرمای سیستم هست و خود این شخص که مدیر مشاور را بکار گمارده است , اولین مانع اصلی کار مشاور هم هست.
صاحبان صنایع فکر میکنند که مشاور مدیریت باید بر اساس نظرات آنان کار کند و اهداف کور آنها را رنگ و لعاب مهندسی بدهد. و مشاورین هم در چنین شرایطی قادر نیستند تا در مورد کار با برنامه , هزینه یابی , استخدام کارکنان شایسته , بروز آوری اندیشه و سیستم کار و افزایش کیفیت ,  برنامه ریزی کنند. باید به صاحبان صنایع و کارفرمایان صنعت و تولید بقبولانیم که این مشاور است که شما را در مسیر برنامه هایتان قرار میدهد. باید به این قشر از فعالان اقتصادی این آگاهی را بدهیم  که ، مدیریت بنگاهها وقتی متحول می شود که مشاور دانایی در کنار آن قرار داشته باشد، باید این امکان را فراهم کنیم تا مشاوران مدیریت ما بتوانند نگاه مدیریت فردا را به بنگاههای ما انتقال دهند، مشاوران مدیریت پزشکان صنعت هستند، و بخوبی میتوانند یک شرکت را به داشتن , کار منطقی، مشخص، کارآمد و روزآمد تبدیل کند،البته   میزان موفقیت  مشاورین  مدیریت, به سطح بلوغ سازمانی هم که در آن کار میکنند , بستگی دارد.
صاحبان صنایع و تولیدی های ما در ایران اکثرآ در حوزه , یادگیری در حیطه شناخت , فعالیتی  نداشته و از درجه سواد کمی برخوردار هستند.  مراحل یادگیری در حیطه شناخت  شش قسمت است: سطح دانش، سطح فهم، سطح مهارت، سطح تجزیه وتحلیل، سطح ترکیب و سطح داوری.
کارفرمایان و مدیران ما در بخش های صنعتی  سطح دانش، فهم و مهارت را پشت سر نگذاشته و در سطح تجزیه و تحلیل و ترکیب و داوری  هم هیچ حرکتی به خود نداده اند . مدیر یا صاحب بنگاهی  که فقط بتواند خوب صحبت کند و فقط اطلاعات دارد، نمی‌تواند مدیریت کند چه برسد به اینکه به مشاورین  هم راه و چاه نشان بدهد. در مورد مشاورین هم این نکته حائز اهمیت است و مشاور هم نمی‌تواند قضاوت و داوری کند، مگر اینکه مراحلی را در پختگی طی کرده  و در کاربردی کردن دانش مهارت داشته باشد.
حرفه مورد اشتغال مشاور عبارت است از ارائه خدمات مشاوره‌ای، طراحی و استقرار سیستم های عملیاتی، اطلاعاتی و اجرایی در زمینه‌های مختلف مدیریت

منبع:
سایت دی سی آریا

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :